SÁDOČNÉ. V obci Sádočné v okrese Považská Bystrica pred pár dňami spozorovali invázny druh komára tigrovaného. Ide o potenciálneho prenášača nebezpečných vírusov.
Komár tigrovaný sa rozšíril z Ázie do celého sveta prostredníctvom dovezených produktov, napríklad pneumatík. Prenáša 22 rôznych vírusov vrátane exotických vírusov dengue, chikingunya, Zika alebo žltá zimnica.
„Komára na fotografii zachytil môj otec 30. októbra na našom pozemku. Vletel mu do auta, keď ho akurát upratoval,“ uviedol obyvateľ Sádočného Šimon Juraj Behuník. Spolu s otcom neobvyklý hmyz identifikovali podľa fotografií na internete.

„Od našich druhov komárov ho vieme pomerne ľahko rozoznať, pretože je čisto čierny, so snehovobielymi prúžkami na nohách, bez škvŕn na krídlach a s bielym pásikom na hrudi a hlave,“ na webovom sídle Slovenskej akadémie vied (SAV) opísala Viktória Čabanová z Biomedicínskeho centra SAV.

Podľa jej slov bol tento druh komára zaznamenaný už v roku 2012 v okolí Košíc, vtedy sa mu u nás ale nepodarilo usídliť. Zaznamenali ho aj minulý rok v bratislavskom Ružinove, podľa SAV v tejto lokalite podľa prvých výsledkov monitoringu dokázal prezimovať.
Komár je však len potenciálnym prenášačom, nie je zdrojom nákazy a všetky doterajšie prípady boli importované. Nákazu by prenášal len tak, že po pichnutí nakazeného pichne ďalšieho človeka, prípadne zviera. Tento scenár je nateraz na Slovensku podľa odborníkov nepravdepodobný.
„Pre zabránenie šírenia vírusov je nesmierne dôležité eliminovať tohto komára hneď na začiatku a nedovoliť, aby sa u nás trvalo usídlil a množil. Najviac sa mu darí v človekom vytvorených liahniskách – kontajneroch a nádobách s malým množstvom vody, kvetináčoch, odkvapoch, kanalizácii či v odpade naplnenom vodou. Preto je zníženie jeho počtu a zastavenie jeho rozmnožovania v rukách všetkých obyvateľov,“ zdôraznila Viktória Čabanová.
Pre monitoring inváznych druhov komárov bola zriadená aj mobilná aplikácia s názvom Mosquito Alert, pomocou ktorej môže verejnosť zaznamenať ich výskyt.