PRUSKÉ. Spoločnosť Mikon, ktorá sa špecializuje na výrobu gumárenských výrobkov, chce v závode v Pruskom vybudovať zariadenie na zhodnocovanie odpadov. Využije unikátnu technológiu, ktorá je na Slovensku novinkou.
Gumený odpad z výroby premenia tepelnými procesmi, takzvanou pyrolýzou, na tri zložky, ktoré budú ďalej spracovávať.
Konateľ spoločnosti Robert Málek hovorí o najekologickejšej variante spracovania takéhoto materiálu, pri ktorej nevznikajú emisie, no obyvatelia sa boja nežiaducich vplyvov na životné prostredie. Proti schváleniu zámeru spísali petíciu. Podpísalo ju cez 900 ľudí.

„My v Pruskom nechceme byť pokusné králiky,“ uviedol poslanec Pruského Peter Pecuš, ktorý aktívne bojuje proti výstavbe takéhoto zariadenia v regióne.
Na Slovensku ide o novinku
Podobné projekty existujú v Českej republike a v Londýne. Na Slovensku proces pyrolýzy využívajú aj iné spoločnosti. Podľa Máleka sa od nich budú výrazne odlišovať technológiou, ktorá má niekoľko svetových patentov.
„Termický rozklad prebieha pri teplote 850 – 1050 stupňov indukčným ohrevom. Z toho vzniká plnivo do gumárenských zmesí plus kovy. Ďalej vzniká pyrolýzny olej, ktorý sa bude ďalej spracovávať v priemysle. Posledným produktom je CNG, ktoré si namiešame a podľa potrieb ho budeme dodávať od kogeneračnej jednotky,“ informoval Málek s tým, že výstupom jednotky bude teplo a elektrická energia.
Na mieste plánujú "spaľovať" vyše tritisíc ton gumového odpadu ročne. Pecuš naznačil, že by tu mohli termicky rozkladať aj iný, dovezený odpad, hoci to Mikon zatiaľ odmieta.
„Neverím tomu, že sa tu vyprodukuje 3072 ton odpadu ročne, čiže ten odpad budú aj odniekiaľ dovážať. Odkiaľ, nevieme a nevieme ani aká bude jeho štruktúra.“ Konateľ spoločnosti tento predpoklad zatiaľ nepotvrdil.
Pozvali ich na exkurziu
Firma si za svojim projektom stojí a pozvala obyvateľov a vedenie obce na exkurziu do podobného zariadenia na Morave, do českej obce Vlkoš, aby ich uistila o bezpečnosti pripravovaného zámeru.
Ešte sa dočítate:
- čoho sa obyvatelia obávajú,
- čo si o zámere myslia odborníci,
- aké stanovisko vydali,
- kto o ňom v končenom dôsledku rozhodne.
Tí však o takéto pozvanie nestoja. „Nevidíme dôvod, prečo by sme toto zariadenie mali navštíviť. Všetci vždy tvrdia, že je to bezpečné, no napriek tomu vznikajú rôzne havárie,“ oboznámil Pecuš.
Spomenul, že v spoločnostiach, ktoré využívajú pyrolýzu vznikli v minulosti požiare. V roku 2016 vznikol rozsiahly požiar v prevádzke v Lučenci a v roku 2020 horel pyrolýzny olej vo firme v Dunajskej Strede.