Množstvo Slovákov odchádza za štúdiom medicíny do Českej republiky. Návrat na Slovensko často nepripadá do úvahy, dôvodom je celkový stav zdravotníctva a nesúhlas s politickým smerovaním Slovenska.
Na Slovensko sa, rovnako ako viacerí jej známi, neplánuje vrátiť ani študentka všeobecného lekárstva v Brne Klára Sadloňová (22) z Považskej Bystrice.
„Neláka ma pracovať v takých zlých podmienkach. Veľa vecí je na Slovensku v zlom stave. Cez zdravotníctvo, kultúru či politickú situáciu. V českej nemocnici si aspoň pacienti nemusia robiť zbierku na toaletný papier,“ povedala študentka s tým, že chuť vrátiť sa domov sa výrazne zmenšuje vďaka aktuálnej vláde pri moci.
Brno si vybrala pre moderné zázemie a podmienky na vyššej úrovni. „Lákalo ma všeobecne lepšie školstvo, ale aj to, že v Brne máme simulačné centrum, kde si môžeme vyskúšať praktické veci. Páčil sa mi náš moderný kampus, zatiaľ čo v Bratislave sú to staršie budovy. Páči sa mi, že nás učia kapacity.“

Christine Štefčáková (20) z Lipian, ktorá tiež študuje všeobecné lekárstvo v Brne, má podobný názor.
„Keď som zo Slovenska odchádzala, tak som každému tvrdila, že sa určite vrátim. Po roku v Česku to už vidím inak. Ak nenastane na Slovensku veľká zmena, tak sa už nevrátim.“
Stav je odrazom spoločnosti
Podľa údajov Ministerstva školstva, telovýchovy a mládeže v Českej republike v roku 2022 študovalo na českých vysokých školách medicínu približne 2 700 Slovákov. Za štúdiom, rovnako ako za prácou v zdravotníctve, tam odchádza čoraz viac ľudí.
Podľa Českej lekárskej komory v roku 2023 v Česku pracovalo takmer 2 500 lekárov, ktorí vyštudovali na Slovensku.
Analytik z inštitútu INEKO Dušan Zachar si myslí, že stav zdravotníctva je odrazom celej spoločnosti. „Česká republika v porovnaní so Slovenskom je ekonomicky vyspelejšia, je spravovaná lepšie, má silnejšie inštitúcie, nemá také hlboké kultúrne problémy, ako korupcia, viera v dezinformácie a podobne), a má lepší zmysel pre poriadok.“
Ďalej sa dočítate:
- prečo je situácia vo všeobecnom lekárstve alarmujúca,
- akú nádej na zlepšenie vidí ministerstvo,
- že niektorí medici sa z Česka plánujú vrátiť.
Na Slovensku chýba aj chuť reformovať, pričom jednoznačná požiadavka na reformy neprichádza ani zo strany voličov.
„Politici v Česku, na rozdiel od Slovenska, dokážu spolupracovať a pokračovať vo veľkých projektoch a reformách počas volebných období rôznych politických garnitúr,“ myslí si analytik.