POVAŽSKÁ BYSTRICA. Helena Ďurišová žije a tvorí v Považskej Bystrici. Jej prvá knižka Riekanky od Helenky vznikla pred ôsmimi rokmi a len dva roky na to jej vyšla druhá knižka básničiek o číslach. Jej cieľom bolo učiť deti zábavnou formou, a preto sú knihy nielen náučné, ale aj interaktívne.
Sama hovorí, že svoj spisovateľský sen si splnila neskôr v živote, no všetko má svoj čas a teraz pracuje na ďalších dvoch knihách, vyšlo jej CD a s pomocou rodiny vedie úspešný účet s rýmovanými citátmi na sociálnych sieťach.
Čo vás viedlo k napísaniu knihy pre deti?
Dlho som snívala o niečom, čo by ma napĺňalo a bavilo. Keďže mám rada rýmovanie a deti, vznikli z toho básničky pre deti. Cez básničky som sa chcela dostať do detských, bezstarostných čias. Za tých osem rokov, čo píšem pre deti, som sa posunula. Už nepíšem len básne, ale pracujem aj na iných projektoch. Mojím osobným krédom sa stal citát: život je úžasný, keď žiješ svoje sny. A ja si myslím, že keď si niečo vizualizujem a snívam o tom, splní sa to. Mne sa to tak stalo.

Vyšla mi kniha Riekanky od Helenky. Čakala som na to dlho, ale nakoniec prišiel správny čas, hoci vo vyššom veku. Mám obrovskú podporu v rodine. Tvoríme jeden tím, tím Riekanky od Helenky. Môj manžel Ľubomír, dcéra Dominika, syn Tomáš. Oni sú moja hnacia sila, oni ma podporujú. Vždy ma vypočujú, poradia mi.

Spomínali ste, že už nepíšete len básne. Čo ešte tvoríte?
Som hrdá, že tento rok sa mi splnil druhý sen. Ani som nečakala, že sa mi naplní, lebo ja sa pohybujem v literárnej tvorbe a toto je úplne iné umenie – hudobné umenie. Vyšlo mi CD Riekanky od Helenky spevavé písmenká, na ktorom sú piesne na prvých jedenásť písmeniek abecedy. Sú to prespievané básne z prvej knižky. CD vznikalo tri roky.
Bolo to náročné, ale je to skvelé, lebo najmenšie deti, ktoré ešte nevedia čítať, môžu počúvať. Ďalšou novinkou je, že píšem personalizované básne pre deti a dospelých. Rýmujem texty, pozdravy a svadobné telegramy. Venujem sa aj tvorbe rýmovaných citátov. Inšpiráciou sú mi výroky a myšlienky rôznych známych osobností. Ich slová pretvorím, zrýmujem a majú výpovednú hodnotu. Takúto zbierku citátov mám zverejnenú pod názvom Citanet na sociálnych sieťach.
Mohli by ste priblížiť, ako proces tvorby knižky vyzerá?
Rada rýmujem a básničky sú tak rýchlo na svete. Ale knižka je dlhodobejšia záležitosť a potrebuje čas. Básničky potrebujú dostať dušu aj pomocou ilustrácií.
Okrem Riekaniek od Helenky máte aj druhú knižku básní pre deti...
Moje knižky sú venované deťom pre prvý a druhý stupeň základných škôl a deti v materských školách. V Riekankách od Helenky sú na takmer sto stranách písané básne a ilustrácie na abecedu.
Ďalej sa dočítate:
- ako na jej básničky reagujú deti na školách,
- ako by opísala svoju tvorbu samotná autorka,
- či plánuje písať aj iné žánre,
- a kto jej knižky ilustruje.
Pred tým, ako som začala písať, som si uvedomila, že by som deti mala niečím zaujať, aby ich knižka bavila. Ale zároveň som ich chcela niečo naučiť. A keďže sa detičky v škole a škôlke okrem abecedy učia aj čísla, dva roky po prvej knižke som napísala druhú knižku Číselká v riekankách. V tejto knižočke sa deti zoznamujú s číslami hravou formou. S oboma týmito knihami pracujem doteraz.
Ako pracujete s knižkami?
Obe knihy sú interaktívne. Chodím s nimi po celom Slovensku do škôl a škôlok, tam, kde si ma zavolajú panie učiteľky, ktoré ma nájdu a kontaktujú na Facebooku. Počas besiedky zapájam deti. Keď čítam, maľujú si, skladajú puzzle. To presne som chcela docieliť, aby deti básničky bavilo počúvať.