ZUBÁK. Statok NaKonci, ktorý je skutočne na konci Slovenska, v obci Zubák v Púchovskom okrese, využíva permakultúrne princípy v pestovaní. Na jeden a pol hektárovom pozemku hospodária premyslene a pritom jednoducho.
„Vďaka permakultúre používame viac sedliacky rozum, aby sme sa toľko nenadreli, a aby nám práca prinášala nielen úžitok, ale aj radosť,“ povedala Lenka Bystrianska, ktorá sa spolu s bratom dala na netradičné spôsoby pestovania.
K tomu, aby sa príliš nenarobili, im pomáhajú sliepky. Pretože jedným z permakultúrnych princípov je, že každé zviera na dvore má mať svoje uplatnenie. Zriadili im takzvaný slepačí traktor, vďaka ktorému za nich ťažkú prácu vykoná práve hydina.

„Nevymysleli sme to my, slepačí traktor je známy pojem z permakultúry. Je to mobilný malý kurín, v ktorom nielen nocujú a znášajú vajíčka, ale aj sa tam pasú,“ doplnila Bystrianska.
Sliepky pôde pomáhajú
Traktor posúvajú po približne štyroch dňoch na nové miesto a sliepky tak majú vždy čerstvú pašu. Rodina tak ani teraz v novembri nemá núdzu o vajíčka. „Nie sú chované len na nejakej zmeske, ale na čistej prírodnej strave. Vajíčka sú tak kvalitnejšie.“
Zvieratá na dvore dokážu nielen vyčistiť záhon od škodcov a nepotrebných korienkov, ale vrchnú vrstvu dokážu aj prehrabať. Záhradkári využívajú aj ich prirodzenú schopnosť hnojiť, svoj trus sliepky navyše sami zahrabávajú do pôdy.
Na jeseň do pôdy vysievajú takzvané zelené hnojivo v podobe horčice či viky, ktoré obohacuje zeminu o dusík a ďalšie výživné látky. To sa buď skosí, alebo sa nechá pre sliepky, ktoré ho čiastočne spasú a čiastočne zapracujú do pôdy.
Zem neobracajú
Sliepky takto môžu pracovať počas celého roka, nielen na jeseň. Na jar a v lete ich presúvajú každý druhý deň, aby im zabezpečili čo najkvalitnejšiu stravu.
Ešte sa dočítate:
- ako ho zostrojili,
- prečo oranie pôdy neodporúča,
- akým spôsobom vrství záhon.
„Pri bežnom poľnohospodárstve sa na jeseň pôda vždy obracia, buď orie alebo rýľuje. My pôdu neobraciame, len vrstvíme a hnoj do nej len vpichujeme. Na konci sa vždy pred zimou prikryje slamou, ktorá chráni najvrchnejšiu vrstvu pôdy.“
Na jar sa slama stiahne a záhon sa dosype kompostom, pokiaľ je to potrebné. Do takto pripravenej pôdy môžu rovno vysievať.