POVAŽSKÁ BYSTRICA. Štvorročná bojovníčka Dianka z Považskej Bystrice je odkázaná na pomoc druhých. Pre súhru nešťastných okolností dostala detskú mozgovú obrnu, k tomu sa pridružili ďalšie poruchy, predovšetkým svalového aparátu.
Nádejou na zlepšenie sú časté a nákladné rehabilitácie, ktoré jej pomáhajú postaviť sa na vlastné nohy. Pre päťčlennú rodinu sú však finančne neúnosné.
„Dianka má postihnuté svalstvo, všetky štyri končatiny a má vysoké svalové napätie. Môžeme to zmierňovať cvičením, chodíme plávať, na hipoterapiu aj na canisterapiu so psíkmi. Týmto to všetko zlepšujeme a cvičenia jej veľmi pomáhajú, no musia byť veľmi intenzívne,“ priblížila Diankina mama Michaela Jandúchová.

Robí veľké pokroky
Na rehabilitácie cestujú dva až trikrát do týždňa do Trenčína, kde okrem fyzioterapeutických cvičení dievčatko navštevuje aj ďalšie špeciálne terapie, prípadne masáže. Podľa odborníkov robí vďaka cvičeniam veľmi veľké pokroky.
„Dianka k nám prišla pred troma rokmi, mala okolo jedného roka. Vtedy sa vedela pretočiť, napríklad z chrbátika na brucho. Teraz už chodí s pomocou chodítka, skúša chodiť po schodoch a snaží sa nezaostávať za svojimi rovesníkmi. Keď sme prvýkrát išli po schodoch, bola z toho nadšená,“ spomenula fyzioterapeutka z Centra Svetielko v Trenčíne, Gabriela Laurenčíková.
Podľa nej je cvičenie veľmi dôležité, hlavne v ranom veku, aby dieťa nezískalo nesprávne stereotypy, a aby sa pohyby naučilo vykonávať čo najefektívnejšie.
„Myslím, že mamina veľmi správne pochopila to, o čom sme sa na začiatku rozprávali. Dianke pravidelne plánuje aktivity, na jej celkový rozvoj. Dianka dokáže sedieť, postaviť sa a za pomoci aj chodiť. Zlepšila sa jej aj jemná motorika a súhra oboch rúk,“ doplnila fyzioterapeutka.
Okrem intenzívnych fyzioterapeutických cvičení navštevujú aj terapie Snoezelen, kde sa jej telíčko pod veľkým svalovým napätím postupne upokojuje. Obrovské pokroky robí aj vďaka logopedičke, používa približne 50 slov, dokonca skladá jednoduché vety.
„Takýmto tempom a s takýmto nadšením to určite prinesie veľmi dobré výsledky aj do budúcna,“ dodala Laurenčíková.
Ešte sa dočítate:
- že Dianka má aj dvojičku Natálku,
- prečo sa lekári rozhodli pre predčasné ukončenie tehotenstva,
- aké dramatické udalosti sa diali po pôrode.
Je to finančne neúnosné
Chodia aj na rehabilitačné pobyty do súkromných rehabilitačných centier. Všetko to však stojí veľa energie, času, no hlavne financií. Rodina, aj keď sa snaží, ako sa len dá, by to sama neutiahla. Zdravotnícke pomôcky do veľkej miery prepláca zdravotná poisťovňa, avšak viaceré si vyžadujú spoluúčasť. S nákladmi na liečbu im cez zbierky, kde figurujú pod menom Bojovníčka Dianka, pomáha aj široká verejnosť.
„Mám pocit, že štát veľmi nemyslí na ťažko zdravotne postihnutých. Keby nezískame peniaze z nadácií od ľudí, netuším, kde by Dianka bola. Celá ťarcha zostáva len na rodičovi. A my, rodičia nie sme roboti. Nedokážeme takto fungovať nonstop. Zháňať si financie, terapie, lekárov. A tí tiež málo vedia o tom, ako sa dá s dieťaťom dostať ďalej,“ opísala mama Michaela.