POVAŽSKÁ BYSTRICA. Do Domu kultúry mesto Považská Bystrica postupne opäť vracia život. S kultúrnym stánkom, ktorý roky chátral, má radnica veľké plány. Okrem plesov a rôznych podujatí chce budovu využiť aj na mestské múzeum a knižnicu. Vo foajé by mala pribudnúť aj kaviareň.
Schátranú stavbu zo šesťdesiatych rokov po malých krokoch rekonštruuje, najnovšie sa radnici podarilo obnoviť zdevastované sociálne zariadenie.
„Tešíme sa, že bude k dispozícii, pretože v Dome kultúry sa už teraz koná viacero spoločenských aktivít. Postupne mu vraciame bývalú slávu tak, aby sa stal centrom kultúrneho diania v našom meste,“ podotkol primátor Karol Janas.
Peniaze na ďalšiu opravu by radnica chcela získať z päťmiliónového úveru, ktorý mestskí poslanci odklepli na októbrovom mestskom zastupiteľstve. Mali by poslúžiť aj na viaceré ďalšie plány obnovy mesta.
Priestor zefektívnili
Priestor na prízemí budovy, v ktorom sa donedávna nachádzali toalety, sa snažili usporiadať o niečo efektívnejšie.
„Z miestnosti, ktorá slúžila pre upratovačky, sme vytvorili toaletu pre imobilných občanov. Majú do nej zabezpečený bezbariérový prístup. V rámci ženských toaliet sme v zadnej časti vytvorili priestor pre mamičky s malými deťmi. Ten poslúži ako zázemie, v ktorom môžu bábätká prebaliť alebo ísť s nimi na WC,“ ozrejmila Jana Mičková, vedúca Odboru údržby budov na Mestskom úrade.

Radnica sa pripravuje na ďalšie dôležité rekonštrukcie, ako obnovu fasády od Ulice Odborov, či bábkovej sály. Tento komorný priestor plánujú v budúcnosti využiť ako prednáškové priestory, ktoré budú súčasťou Mestského múzea.
Múzeum predstaví históriu mesta
V Považskej Bystrici desaťročia pôsobí Vlastivedné múzeum, ktoré vlastní viaceré cenné zbierky, ktoré dokumentujú históriu regiónu. Jeho zriaďovateľom je Trenčiansky samosprávny kraj. Nové múzeum v Dome kultúry bude spravovať mesto Považská Bystrica.
Ešte sa dočítate:
- čo bude súčasťou múzea,
- v akom štádiu je príprava múzea,
- že Dom kultúry už prešiel rozsiahlou rekonštrukciou.
„Múzejné zariadenie, ktoré plánujeme vytvoriť, má slúžiť ako zbierkotvorná inštitúcia v procese spravovania najvýznamnejších kultúrnych a spoločenských hodnôt. Okrem toho bude vykonávať osvetovú činnosť pre žiakov základných a stredných škôl, ako aj širokú verejnosť,“ vysvetlil prednosta mestského úradu Michal Hamar.
História Považskej Bystrice siaha až do 13. storočia. V minulom storočí zaznamenala rýchly priemyselný rozmach najmä vďaka rozvoju zbrojárskeho priemyslu a výrobného podniku Považské strojárne.