POVAŽSKÁ BYSTRICA. „Začal som sa natierať na bielo, vymýšľať pantomímy, nikde u nás toto umenie neexistovalo. Bol som prvý mím v Československu," povedal Milan Sládek v jednom z našich archívnych rozhovorov.
V stredu 4. decembra odišiel do divadelného neba človek, ktorý vedel na javisku rozpovedať príbeh bez použitia slov.
„K umeniu sa dá použiť rôzny druh prejavu. Básnici používajú iný, herci či mímovia opäť iný. Všetci však musia podať výkon, ktorý divák pochopí a ocení,“ uviedol v minulosti. Jeho výkony sa zapísali do duší množstva ľudí vo viac ako päťdesiatich krajinách sveta.

Počas svojej bohatej kariéry spolupracoval s Goetheho inštitútom, čo mu umožnilo prezentovať svoju tvorbu na medzinárodných festivaloch a v rôznych svetových metropolách.
Milan Sládek bol rodákom zo Streženíc, z malej obce pri Púchove. Detstvo a mladosť však prežil v Považskej Bystrici, na ktorú počas svojho rozcestovaného života nikdy nezabudol.
Detstvo prežil na Považí
Narodil sa v roku 1938. „Jeho domovom sa stala Kolónia, kde býval do svojich pätnástich rokov, potom odišiel do školy v Bratislave. Napriek tomu, že domovom sa mu na dlhé roky stal Kolín nad Rýnom a potom Thajsko, Považská Bystrica bola vždy vrytá hlboko v jeho srdci. Mal tu rodinu, priateľov, dokonca aj ateliér, ktorý nesie jeho meno,“ informoval primátor Považskej Bystrice Karol Janas.
Ešte sa dočítate:
- škola po ňom pomenovala svoj ateliér,
- do poslednej chvíle vymýšľal projekty a tvoril,
- že plánoval predstavenie pre žiakov umeleckých škôl na Považí.
V Považskej Bystrici hrával aj ochotnícke divadlo spolu s velikánom Jozefom Kronerom a ďalšími členmi Kronerovskej rodiny. Mesto mu minulý rok udelilo verejné ocenenie Čestný občan mesta Považská Bystrica.