POVAŽSKÁ BYSTRICA. Mačka sa v spoločnosti vníma ako akási škodná, rýchlo sa množí a prenáša choroby. Je ticho tolerované, keď narodené mačiatka niekto utopí, prípadne zastrelí, zalepí do škatule a odnesie ku košom. Viacero z nich smrti unikne a prežíva na ulici s vážnym hendikepom, pretože sa o ne nemá kto postarať.
Iveta Mrvečková z okresu Považská Bystrica sa spolu s manželom o takéto mačky stará. Predali byt a kúpili väčší dom, aby sa doň zmestilo čo najviac zvierat potrebujúcich pomoc človeka. Dnes sa v rámci občianskeho združenia Mačky v meste starajú o neuveriteľných osemdesiat až sto mačiek.
„Prakticky im patrí celý dom. My máme čisto pre seba jednu izbu,“ hovorí Mrvečková. O mačky sa stará od roku 2008. Vzťah k zvieratám má odmalička, vyštudovala biológiu. Jej manžel vedie jediný čisto mačací útulok na Slovensku, v Žiline.

„Psíkom sa na Slovensku pomáha viac. Zistila som, že sa mačkám dostáva omnoho menej pozornosti. Často sa považujú za akúsi škodnú, ľudia sa ich snažia zbaviť.“
Majú vážne zranenia
Pomáhajú zraneným jedincom, ktoré sú buď dostrieľané, ochrnuté, alebo bez labiek, s neurologickými poruchami a inými chronickými ochoreniami. Majú aj mačky so syndrómom odtrhnutého chvosta, ktoré sa nevedia sami vyprázdniť, preto im mechúr musia pravidelne vytláčať.
Starajú sa aj o malé mačiatka, ktoré sa našli bez matky. Kŕmia ich mačacím mliekom.

„Aj teraz máme na veterine mačiatko, ktorému sa musí amputovať chvost, lebo má gangrénu. Má zlomenú chrbticu a panvu, tiež je odsúdené na celoživotné vytláčanie moču. Pravdepodobne ho niekto zvrchu silno udrel. Na Slovensku je pomerne bežné, že ľudia ubližujú mačkám, že do nich strieľajú. Máme viaceré mačičky, ktoré majú v sebe broky,“ opisuje.
Stretáva sa s prípadmi, kedy ich ľudia naschvál prejdú autom alebo otrávia. Niektoré mačiatka našli pohodené v igelitovej taške pri ceste či v kontajneroch.
Ešte sa dočítate:
- že týranie zvierat je trestný čin,
- akú povinnosť majú majitelia domácich zvierat a mnohí o nej nevedia,
- z čoho hradia náklady na starostlivosť,
- kto sa má postarať o túlavé mačky?
„Niektoré sa nájdu už uhynuté v lese v zalepených škatuliach. Dokonca sa k tomu páchatelia verejne priznávajú a nič sa im nestane. Aj keď sa im to dokáže, väčšinou to skončí len napomenutím, podmienkou alebo nejakou pokutou.“
Je to trestný čin
Svoje o tom vie aj Silvia Čaňová zo Slobody zvierat. „Dostávame maily od ľudí, že na vidieku ľudia ešte stále topia či inak kruto usmrcujú mláďatá. Toto je trestný čin. Usmrtiť zviera smie len veterinár, odborne a humánne, eutanáziou, a i to, ak je takýto krok dôvodný,“ uviedla.
Dodala, že jediný humánny nástroj regulácie spoločenských zvierat je kastrácia, ktorú dokonca prikazuje aj veterinárny zákon. Málokto však o tejto povinnosti vie.