PÚCHOV. Legendárna Makyta, ktorá plnila šatníky kvalitným tovarom v celom Československu a neskôr aj vo svete, ohlásila koniec výroby. Vedenie firmy avizovalo hromadné prepúšťanie, slávny odevný závod čoskoro opustí 125 zamestnancov. Väčšina z nich v Makyte pracovala celý život.
„Európa je zaplavená lacným tovarom z ďalekého východu. Rýchlo rastú osobné náklady a ceny energií sú nevypočítateľné,“ oboznámil Marián Vidoman, generálny riaditeľ spoločnosti Makyta.

Hromadné prepúšťanie sa týka závodu v Púchove aj v Námestove. Väčšina zo zamestnancov ukončí spoluprácu 28. februára.
„Je to katastrofa. Celý život sme robili pre túto firmu, ja cez tridsať rokov. Ale no čo, zmena je život, ideme ďalej,“ zareagovala Ľubomíra Pravdová, ktorú koniec dlhoročného zamestnávateľa veľmi mrzí.
Dana Galvánková pracovala v závode 35 rokov. „Začínala som tu ešte ako učnica. Je mi to veľmi ľúto, lebo sa mi tu dobre robilo. Moja práca bol môj koníček. Zatiaľ nemám nič, ale chcela by som sa zamestnať v tom, v čom som sa vyučila.“
Šička Anna v Makyte pracovala dokonca 45 rokov, po prepustení odíde do dôchodku.
„Je to smutné, že naše fabriky končia. Bola som naučená, že keď som si niečo ušila, nosila som to dlhé roky, a nie, aby som to po jednom raze vyhodila, alebo opravovala.“
Klesá dopyt
Podľa Vidomana je v celej Európe evidentný silný pokles objednávok luxusného tovaru.
„Európa je príliš otvorená. Obchodné domy sú plné tovaru, ktorý nevonia z pohľadu kvality a nie je vyrábaný v ekologických podmienkach. To sa už nedá zvrátiť, Slovensko je príliš malá krajina, aby zvrátila tento celoeurópsky trend.“

Makyta svoje odevy vyrába aj pod vlastnou odevnou značkou, avšak ide len o nepatrný zlomok celkovej výroby. „99 percent tovaru šijeme pre renomované svetové firmy. No oni sami už nemajú zákazky. Predaj luxusného tovaru radikálne klesol. A kto si v oblasti módneho tovaru dovolí naplniť si sklady nepredajnými výrobkami?“
Zlom pocítil približne pred rokom, Makyta postupne prichádzala o partnerov na európskom trhu. Bola jedným z posledných veľkých odevných závodov v strednej Európe.
Ešte sa dočítate:
- čo sa stane s areálom závodu,
- či si zamestnanci budú môcť nájsť uplatnenie,
- aká bola história závodu.
„Celosvetový biznis z pohľadu konfekcie je veľkým ústupom od luxusného tovaru a netýka sa to len textilu. Ja hovorím, že sú to príznaky ďalšej svetovej krízy,“ poznamenal Vidoman.
Končia ako výrobná značka
Makyta začiatkom budúceho roka skončí ako výrobná značka, no ostáva ako akciová spoločnosť, nakoľko vlastní veľké areály nielen v Púchove, ale aj v Námestove. Priestory plánuje prenajímať.
So zamestnancami sa plánujú rozlúčiť so cťou. „Všetci zamestnanci dostanú odstupné. Tým, že väčšina z nich je tu viac ako dvadsať rokov, ide o obrovskú finančnú čiastku, ktorú máme, chvalabohu pripravenú,“ objasnil.
V spolupráci s Úradom práce sociálnych vecí a rodiny v Považskej Bystrici im hľadajú náhradné zamestnanie, ktoré pravdepodobne nebude problém nájsť. Podľa informácií úradu práce je v regióne dostatok voľných pracovných miest a Púchov, rovnako ako Považská Bystrica, patrí medzi mestá s najvyššou zamestnanosťou na Slovensku.
„Naši ľudia sú disciplinovaní, chodia načas do práce a sú manuálne zruční, takže si myslím, že značná časť z nich si nájde uplatnenie na trhu práce,“ doplnil riaditeľ Makyty.
Začínala ako firma Rolný
Odevná fabrika v Púchove vznikla v roku 1944 ako firma Rolný, vyrábali predovšetkým civilné odevy. „Keďže cez Púchov prechádzal front, výroba bola zastavená, ale pred Nemcami sa podarilo ukryť výrobné stroje. Krátko po prechode frontu ju opäť obnovili,“ informoval miestny historik Pavol Makyna.
V roku 1948 firmu Rolný znárodnili, dostala sa do skupiny odevných podnikov so sídlom v Trenčíne (Odeva). O rok neskôr ju odčlenili a odevy začali v Púchove vyrábať pod značkou Makyta. Pomenovanie dostala po najvyššom vrchu púchovského okresu.

Spolu s Matadorom patrili k najväčším zamestnávateľom na Považí. „Aj vďaka tomu rapídne narástol počet obyvateľov v Púchove. Zatiaľ čo v roku 1940 mal Púchov len 3 700 obyvateľov, v roku 1970 už mal okolo desaťtisíc obyvateľov,“ doplnil historik.
Prílev zamestnancov natrvalo zmenil ráz malého mestečka, začali sa budovať sídliská a infraštruktúra. Makyta v časoch socializmu šila odevy pre celé Československo, po roku 1989 sa začali orientovať aj na zahraničný trh.