PAPRADNO. Patrí k najväčším betónovým sochám Panny Márie na Slovensku, veľkosťou sa podobá tej na hore Butkov. No jej autorom nie je umelecký sochár, nadrozmernú sochu s veľkosťou šesť metrov a s hmotnosťou dvadsať ton vyrobil vyučený automechanik z Papradna, Pavol Hikaník.
Sochy tvorí aj bez umeleckého vzdelania či návodu. Ako hovorí, stačí mu len sedliacky rozum.
„Keď čosi idem robiť, tak si dám kávu a v hlave si to premietam ako film,“ opísal výnimočný umelec, ktorý tvorí diela ako koníček, po práci.

Pavol Hikaník už ako dieťa vyrezával drevené sošky. Neskôr začal vyrábať fujary, ktoré tvorí dodnes. Postupne sa cez drevorezbu dostal až k výrobe betónových sôch.
„Nikto vám nepovie, ako sa to vyrába. Ale keď to nejde, vtedy ma to najviac baví.“
Pracuje inak
Jeho prvotinou bola betónová socha svätého Sávia, o ktorú ho požiadal známy. Sochu Panny Márie najskôr vytvoril v životnej veľkosti a umiestnil v časti Križovec. Dnes je to obľúbené miesto prechádzok obyvateľov doliny.
„V hlave som už mal veľkú sochu, tak som potreboval predlohu. Hotovú sochu som popremeriaval a vynásobil rovnakým číslom, aby mi vyšli presné rozmery tej nadrozmernej. Robil som to ináč, ako robia sochári, použil som len obyčajnú žltú ílovú zeminu. Len som ju vymiesil, aby bola tvárna,“ doplnil umelec.
Menšie sochy vyrobil tak, že okolo vytvarovanej hlinenej siluety vložil drevené podložky, ktoré potom zalial betónom. Hlinené vnútro následne odstránil a zostala mu len betónová forma. Do nej nalial betón, z ktorého po vyzretí vznikla hotová socha.
„Musel som to robiť tak, aby sa to dalo rozobrať. Nedajú sa robiť príliš veľké záhyby, pretože pri vyberaní formy sa môžu odlomiť.“
Ešte sa dočítate:
- ako vyrábal nadrozmernú sochu,
- kde sa nachádza a aká trasa ku nej vedie,
- či má miestny umelec v pláne aj ďalšie projekty.
Vyrábal ju šesť rokov
Použil klasický, no o niečo tvrdší betón, ktorý vibroval. „Teraz už som múdrejší, už viem, ako to robia sochári. Už je to spravené, ale na druhý raz by som to robil ináč.“