DUBNICA NAD VÁHOM. V parku Dubnického kaštieľa sa v minulosti nachádzala slávna oranžéria, ktorá pravdepodobne produkovala citrusy aj pre samotný viedenský dvor. Výnimočná bola svojou pokrokovou technológiou, ktorá bola unikátna v rámci celej Strednej Európy.
Dubnické múzeum, ktoré sídli v zrekonštruovaných priestoroch Dubnického kaštieľa sa rozhodlo oživiť spomienku na významnú éru v dejinách Dubnice nad Váhom a pred pár rokmi vytvorili vlastnú mini oranžériu s citrónmi, pomarančmi, granátovými jablkami, figami a vavrínom (bobkovým listom).
V týchto dňoch im dozrel jeden špeciálny kúsok, nadrozmerný cédrovitý citrón, ktorý môžeme poznať z barokových obrazov. Svojimi rozmermi pripomína skôr mango, dosahuje dĺžku necelých dvadsať centimetrov. Ide o prvý plod špeciálnej odrody, ktorú zasadili len minulý rok.

„Našim citrusom sa darí aj preto, že počas sezóny ich máme vonku, na čerstvom vzduchu a na slnku. Na zimu ich dávame do chodby, kde sú veľké presklené plochy,“ opísala riaditeľka Dubnického múzea Monika Schwandtnerová.

Citrusy nakúpili pre určité znovu oživenie oranžérie, ktorá kedysi v parku panstva Ilešháziovcov veľmi dobre fungovala.
„Tým, že oranžéria zanikla v štyridsiatych rokoch minulého storočia, mnohí ľudia už ani nevedia, že niečo také existovalo, je to taká jej malá pripomienka. V súčasnosti si citrusy vieme veľmi ľahko zaobstarať, ale v minulosti tomu tak nebolo. Bolo veľmi finančne náročné vypestovať takéto druhy v našich podmienkach,“ doplnila.
Ešte sa dočítate:
- kedy vznikla a čím bola výnimočná,
- ako je možné, že sa tropickým rastlinám tak dobre darilo,
- že v nej vybudovali dômyselný zavlažovací a vykurovací systém,
- čo bolo príčinou zániku oranžérie.
Módny výstrelok šľachty
Oranžérie vznikali už v čase renesancie ako módny výstrelok v parkoch. Pri Dubnickom kaštieli sa pôvodne nachádzala ovocná a zeleninová záhrada, ktorá slúžila na bežnú potrebu kuchyne.
„Po roku 1723, kedy sa majiteľom panstva stal Jozef Ilešházi túto záhradu začal pretvárať na francúzsky park v duchu módnych trendov, s prísnou symetriou a predelením priestoru pomocou geometrických prvkov,“ poznamenala riaditeľka múzea.