POVAŽSKÁ BYSTRICA. Pred dvoma týždňami odhlasovali poslanci Trenčianskeho samosprávneho kraja verejnú obchodnú súťaž, z ktorej by mal vzísť kvalifikovaný manažér pre župné nemocnice na najbližšie tri až päť rokov.
Možný príchod externého manažéra v spoločnosti vytvára viaceré obavy - strach z privatizácie či zo zhoršenia dostupnosti poskytovanej zdravotnej starostlivosti, preto sme oslovili piatich poslancov za okresy Považská Bystrica, Púchov a Ilava, aby prezentovali svoj názor. Na päť rovnakých otázok odpovedal František Matušík (nezávislý), Milan Panáček (SMER-SD), Roman Hvizdák (nezávislý), Peter Marušinec (HLAS-SD) a Andrej Péli (nezávislý).

Ako vnímate snahu TSK nájsť pre župné nemocnice iného správcu, je to podľa vás nevyhnutný krok?
František Matušík: Myslím si, že TSK sa po viac ako dvadsiatich rokoch prevádzkovania nemocníc dostáva do bodu, keď sa financovanie zdravotníckych zariadení stáva pre neho veľmi náročným. Ako pripomenul poslanec Jozef Božík na rokovaní zastupiteľstva TSK, boli aj neúspešné pokusy vrátiť nemocnice štátu. Keďže tadiaľto cesta nevedie, vnímam to tak, že zostali v hre dve možnosti a to: manažérska zmluva alebo prechod správy nemocníc pod mestá. Ja som podporil obidve možnosti.
Milan Panáček: Snahu TSK vnímam pozitívne, nakoľko navrhované riešenie sa mi javí ako najoptimálnejšie.
Roman Hvizdák: Naším cieľom je stabilizovať nemocnicu, oddlžiť ju a vytvoriť lepšie podmienky pre lekárov, sestry a, čo je najdôležitejšie, pre pacientov. Momentálny stav je dlhodobo neudržateľný – čo je lepšie? Nečinne sa prizerať, ako nemocnica čelí finančným ťažkostiam a stále väčším výzvam v zabezpečovaní kvalitnej zdravotnej starostlivosti, alebo aktívne hľadať riešenia, ktoré jej pomôžu stabilizovať sa a napredovať?
To, čo sme schválili, je jasne definovaný rámec, ktorý nám umožní nájsť skúsených profesionálov na riadenie nemocnice. Nehovoríme o tom, že ju niekomu „darujeme“ alebo „predáme“. Hovoríme o tom, že nemocnica potrebuje lepšie vedenie a efektívnejšie hospodárenie. Ak niekto tvrdí, že ide o privatizáciu, tak buď nerozumie prijatým uzneseniam, alebo účelovo zavádza.
Andrej Péli: Ja osobne to nepokladám za nevyhnutný a správny krok. Samozrejme, ak by chcel kraj investovať do nemocníc viac zdrojov, musí zákonite ubrať v iných oblastiach. V minulosti kraj investoval do nemocníc množstvo prostriedkov a jeho vedenie bolo hrdé, že má nemocnice stále vo svojej správe. Mnoho poslancov si v župných voľbách stavalo kampaň na tom, že nemocnice musia zostať krajské. Voliči ich zobrali ako istotu, no po uplynulom zasadnutí zastupiteľstva zostali zrejme nemilo prekvapení.
Ako poslanci odpovedali na otázky:
- Prečo ste hlasovali za (prípadne proti) obchodnú verejnú súťaž?
- Myslíte, že v súčasnosti existuje aj iný model efektívneho fungovania nemocníc ako prostredníctvom externého manažéra? Ak áno, aký?
- Viaceré verejné vyjadrenia spomínajú, že príchodom manažéra vznikne riziko postupnej privatizácie nemocníc, čo by mohlo predstavovať hrozbu pre pacientov. Ako to vnímate Vy?
- Môže ľuďom hroziť strata adekvátnej zdravotnej starostlivosti?