PRUŽINA. Buditeľ národa, ktorý zveľadil Pružinu. Štefan Závodník bol kňaz, ktorý sa do dejín zapísal svojimi progresívnymi a osvetovými myšlienkami. Osobnosť s celonárodným významom, podpredseda Matice slovenskej pôsobil v Pružine 34 rokov. Za tento čas sa mu dedinu podarilo povzniesť po mnohých stránkach.
V čase, keď v rakúsko-uhorských dedinách ľudia vo veľkom holdovali alkoholu, zakladal spolky striezlivosti. Prvý protialkoholický spolok na Slovensku - Braterstvo striezlivosti založil v Divine pri Žiline. Tieto dobrovoľné zoskupenia mali pomáhať v boji proti neblahej „metle ľudstva“.
Ten pružinský vznikol len rok po príchode Závodníka do dediny v roku 1851, no jeho začiatky neboli jednoduché. Často sa tieto snahy stretli s nepochopením a členovia sa snažili pravidlá obchádzať.

Svedčí o tom zápis kronikára, v ktorom sa píše, že sa členovia ružencového spolku zaviazali nepiť alkohol.
„Mnoho z nich bolo natoľko vynaliezavých, že si nadrobili chleba do taniera, zaliali pálenkou a jedli ho lyžicou. V prísahe stál zákaz alkohol piť, nie jesť. Treba podotknúť, že takéto ´vylepšováky´ nemali len ľudia v Pružine, ale naprieč celou krajinou, o čom svedčí mnoho obdobných svedectiev v literatúre,“ ozrejmila historička Vlastivedného múzea v Považskej Bystrici, Dominika Kukučová.
Alkoholizmus bol v 19. storočí na vzostupe aj vďaka masovej industrializácii - mohol sa vyrábať rýchlejšie a vo veľkom. Poddaní ho od panstva dostávali v podobe naturálií a vo všeobecnosti sa používal ako analgetikum.
„No neskôr sa z neho stala nebezpečná zbraň a spoločenský problém,“ podotkla historička s tým, že v boji s alkoholizmom pomáhali aj lekári.
Ešte sa dočítate:
- že sa Závodník podieľal na zvyšovaní vzdelanostnej úrovne,
- venoval sa ovocinárstvu, literatúre aj divadlu,
- vybudoval novú farnosť na Mojtíne,
- že dovtedy omše slúžil na unikátnom mieste.
Vynikal intelektom
Štefan Závodník sa narodil 2. septembra 1813 v Hornej Porube. Meno dostal po krstom otcovi Štefanovi Illesházym, šľachticovi z dubnického panstva. Jeho otec pracoval ako lesník na pozemkoch šľachtickej rodiny. Od detstva vynikal intelektom a veľkou chuťou do štúdia.

Po absolvovaní štúdia teológie prijal miesto kaplána vo farnosti dediny Divina neďaleko Žiliny. Nastúpil aj na miesto vychovávateľa do rodiny grófa Čákiho na Budatínskom zámku.
„Šľachtic mal bohatú knižnicu, ktorú dal mladému kňazovi plne k dispozícii. U Závodníka sa rozvinulo sociálne cítenie, pričom si uvedomoval, že závažným zdrojom biedy medzi roľníkmi je nadmerná konzumácia alkoholických nápojov,“ uviedol Martin Malo, etnológ z Vlastivedného múzea v Považskej Bystrici.