Zatváranie oddelení nevedie k efektivite, tá sa dosahuje inak

Hlavným cieľom súkromného prevádzkovateľa nie je obmedzovanie služieb, ale ich stabilizácia a rozvoj.

Na kvalitnú zdravotnú starostlivosť sú potrebné moderné prístroje a dostatok odborného personálu.Na kvalitnú zdravotnú starostlivosť sú potrebné moderné prístroje a dostatok odborného personálu.

Pri diskusiách o vstupe súkromného prevádzkovateľa do manažmentu nemocnice sa často objavuje názor, že to povedie k zatváraniu oddelení a obmedzovaniu zdravotnej starostlivosti. Skutočnosť je však iná. Súkromní poskytovatelia majú záujem nemocnice rozvíjať, nie ich obmedzovať, a efektívne nastavenie zdravotnej starostlivosti je základom ich fungovania. Ako tento model funguje v praxi priblížil MUDr. Vladimír Dvorový, MPH, kardiológ a medicínsky riaditeľ pre ústavnú zdravotnú starostlivosť spoločnosti AGEL na Slovensku.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Častým dôvodom vstupu súkromného poskytovateľa do nemocnice je skutočnosť, že predchádzajúci prevádzkovateľ vyhodnotí neefektívnosť prevádzky a neschopnosť udržať kvalitu poskytovaných služieb, ktorú potrebujú pacienti a vyžaduje štát. Hlavným cieľom súkromného prevádzkovateľa teda nie je obmedzovanie služieb, ale ich stabilizácia a rozvoj. „Súkromný poskytovateľ zdravotnej starostlivosti sa vie sústrediť na prevádzkovú efektívnosť nemocnice, napríklad nakupuje vo veľkom objeme lieky, materiál, potraviny, ale aj energie, čím je výrazne efektívnejší ako menšie a navyše zadlžené nemocnice,“ vysvetľuje Dvorový.

Zatváranie oddelení nie je opatrením na zvýšenie efektívnosti, ako to často tvrdia odporcovia súkromného sektora v zdravotníctve. Každý poskytovateľ má prirodzený záujem na rozširovaní rozsahu starostlivosti, pretože čím viac výkonov nemocnica poskytuje, tým lepšie dokáže fungovať.

Zdravotná starostlivosť je mimoriadne nákladná a modernizácia nemocníc si vyžaduje kontinuálne investície. „Zdravotnícka technika zastaráva veľmi rýchlo. Ustavične sa objavujú nové diagnostické a liečebné modality, ktoré je potrebné sprístupniť aj slovenským pacientom,“ uvádza Dvorový. Sieťový poskytovateľ si môže nákladnú techniku nakupovať za lepších podmienok a efektívnejšie ju prevádzkovať, čím zabezpečuje kvalitnejšie vybavenie a lepšie podmienky pre pacientov aj zdravotníkov.

Ak dôjde k reorganizácii alebo zrušeniu oddelenia, nie je to preto, že si to niekto zmyslel, lebo chce väčší zisk. Zdravotnícka sieť na Slovensku je v súčasnosti stabilná a riadi sa kritériami optimalizácie siete nemocníc (OSN). Tento reformný proces riadený ministerstvom zdravotníctva určuje, aké typy zdravotnej starostlivosti majú byť v jednotlivých nemocniciach poskytované. Súkromní prevádzkovatelia tak nemajú voľnú ruku v rozhodovaní o tom, aké oddelenia zostanú alebo budú zrušené – musia sa prispôsobiť reforme a legislatívnym požiadavkám.

Na druhej strane, tak ako existujú menšie nemocnice, ktoré majú v svojej náplni poskytovať základný typ zdravotnej starostlivosti, existujú a aj v rámci reformy sú definované pracoviská, ktoré majú poskytovať vyšší typ zdravotnej starostlivosti. Ak teda dôjde v menšej nemocnici k zúženiu rozsahu zdravotnej starostlivosti, napr. z legislatívnych dôvodov, alebo aj preto, že nemá dostatočný spád a počet výkonov pre bezpečné poskytovanie zdravotnej starostlivosti, tak v rámci siete zdravotníckych zariadení existuje pracovisko, ktoré má týchto pacientov absorbovať. Aj toto bolo zámerom reformy – vyzdvihnúť kvalitu a bezpečnosť pacienta a centralizovať zdroje.

Ak má nemocnica fungovať efektívne, musí spĺňať kvalitatívne a objemové parametre – mať dostatok personálu a zároveň dostatočný počet výkonov. Ak nemocnica tieto podmienky spĺňa, má výrazne lepšie šance na rozvoj, pretože je finančne stabilná a dokáže ponúknuť lepšie pracovné podmienky zdravotníkom aj kvalitnejšiu starostlivosť pre pacientov.

Prípadné zatvorenie niektorých oddelení neznamená, že pacienti zostanú bez starostlivosti. Moderná medicína dnes funguje inak ako pred desaťročiami. „Ochorenia, ktoré sa pred 25 rokmi liečili šesť týždňov počas hospitalizácie, dnes dokážeme vyliečiť za tri dni – napríklad akútny infarkt myokardu. Rovnako sa výrazne skrátila doba hospitalizácie po rôznych operačných výkonoch,“ dodáva Dvorový.

Tejto dynamickej zmene sa musia prispôsobiť aj prevádzky nemocníc, ktoré boli často postavené pred 50 rokmi. Musia upraviť svoju činnosť tak, aby reflektovali súčasné medicínske postupy. Liečba sa presúva viac do špecializovaných centier, jednodňovej chirurgie a ambulantnej sféry, kde je pre pacienta často dostupnejšia a efektívnejšia.

Aj v prípade, že sa niektoré výkony centralizujú do špecializovaných pracovísk, pacienti musia mať zabezpečený prístup k potrebnej zdravotnej starostlivosti. Na Slovensku máme to šťastie, že existuje pomerne hustá sieť zdravotných dopravných služieb, ktoré dokážu transportovať pacientov tam, kde im zdravotníci môžu poskytnúť kvalitnú starostlivosť.

Úspešné príklady zo zahraničia, ale aj zo Slovenska, ukazujú, že centralizácia špecializovanej starostlivosti prináša lepšie výsledky pre pacientov. Napríklad v sieti AGEL vznikli špecializované ortopedické centrá, kam pacienti cestujú za odbornými výkonmi, alebo špičkové Kardiocentrum AGEL v Košiciach-Šaci, ktoré lieči komplikované prípady z celého Slovenska.

„V praxi to znamená, že pacient dostáva špičkovú starostlivosť od odborníkov, ktorí sa venujú špecifickým zákrokom a majú s nimi bohaté skúsenosti. To výrazne zvyšuje úspešnosť liečby a zároveň pomáha udržiavať vysokú odbornú úroveň zdravotníckeho personálu,“ uzavrel Vladimír Dvorový.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Považská

Komerčné články

  1. Firmy otvorene o tom, kam AI pustia a kam už nie
  2. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete?
  3. Expert varuje: Takto vás podvodníci oberú o všetky úspory
  4. Trhy, história aj all inclusive. Kam k moru v Tunisku?
  5. Tunisko nie je len o plážach. Takto vyzerá mimo rezortu
  6. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby
  7. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo
  8. Za dovolenkové škody vyplatila Allianz o 41 percent viac
  1. Prečo les potrebuje aj výrub, nie len ochranu
  2. Letná háčkovaná móda a kúsok mora u vás doma
  3. Firmy otvorene o tom, kam AI pustia a kam už nie
  4. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete?
  5. Ako znížiť vysoký tlak a cholesterol
  6. Expert varuje: Takto vás podvodníci oberú o všetky úspory
  7. Trhy, história aj all inclusive. Kam k moru v Tunisku?
  8. Záhradkári, pracujte len ráno a večer
  1. Expert varuje: Takto vás podvodníci oberú o všetky úspory 11 671
  2. Tunisko nie je len o plážach. Takto vyzerá mimo rezortu 8 429
  3. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby 4 638
  4. Trhy, história aj all inclusive. Kam k moru v Tunisku? 3 152
  5. Čo môže spôsobiť minúta navyše pri pražení kávy? 2 245
  6. Firmy otvorene o tom, kam AI pustia a kam už nie 1 886
  7. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 1 691
  8. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo 1 676
  1. Jaroslav Liptak: Prečo AI a udržateľnosť patria k sebe (a prečo bez toho dnes biznis neprežije)
  2. Jozef Varga: Fico: " Ja som predseda vlády a ja presne hovorím čo budeme robiť, ako sa budeme správať. "
  3. Dušan Koniar: Ako sa maskuje zrada
  4. Anton Kaiser: Cyril a Metod v histórii Zlatých Moraviec
  5. Štefan Šturdzík: Camping Park Karpaty Kuchyňa.
  6. Ivan Čáni: „Staré“ (až trojročné!) Mikulcove a tie nové (tohtoročné) Šutaj Eštokove policajné polepy.
  7. Vladimír Čuchran: Pod bralom zaviala ozvena včerajška, inde ohne zvrchovanosti, aj kukuricu by si upiekol... Mor ty len, a voľ nebyť, ako byť otrokom.
  8. Marcel Rebro: "Nas mnogo": Od Stalingradu po Bachmut — 80 rokov tej istej ruskej taktiky
  1. Ivan Čáni: Blaha a Kaliňák junior narazili ale napriek tomu ďalej ohlupujú svoj už aj tak dostatočne ohlúpený fan club. 22 134
  2. Věra Tepličková: Vážený pán premiér 8 220
  3. Rastislav Puchala: Ficovo devínske šialenstvo 6 474
  4. Marcel Rebro: Matúš Šutaj Eštok zachraňuje východ po povodniach: z pláže na Sardínii 5 962
  5. Dávid Polák: Denník Dezoláta 5 778
  6. Daniel Guľaš: Hlina preberá štafetu opozičného lídra. PS stagnuje a stráca momentum 5 738
  7. Marcel Rebro: Dobrý vojak Pellegriny: Poslušne hlásim, že idem do vojny! 4 787
  8. Dávid Polák: Pohoda je v pohode, nebláznite. 4 431
  1. Marcel Rebro: "Nas mnogo": Od Stalingradu po Bachmut — 80 rokov tej istej ruskej taktiky
  2. Monika Nagyova: Ako ma rozplakala umelá inteligencia
  3. Marcel Rebro: Fico pomáha Putinovi. Slováci pomáhajú Ukrajine.
  4. Věra Tepličková: Trenčín alebo Stará Bystrica? Kde by ste radšej strávili sobotný večer... ?
  5. Věra Tepličková: Vážený pán premiér
  6. Marcel Rebro: Dobrý vojak Pellegriny: Poslušne hlásim, že idem do vojny!
  7. Marcel Rebro: Dúhová facka pre červených: Ako si Smeráci vylámali zuby na Volkswagene
  8. Marcel Rebro: Matúš Šutaj Eštok zachraňuje východ po povodniach: z pláže na Sardínii
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Považská Bystrica a Púchov - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Považská

Turistika, cyklistika, termálne vodné parky, kúpele, Liptovská Mara, jaskyne, relax aj adrenalín. To všetko a nielen to ponúka Liptov.


Debarierizácia Obchodnej akadémie v Poprade.

Ide o investíciu za viac ako 220 000 eur.


TASR

Slovensko je plné miest, ktoré vedia očariť svojou krásou, prírodou aj históriou. Opäť vás vezmeme na ďalšie čarovné miesta, ktoré stoja za to objaviť — a možno práve tu zažijete svoju vlastnú nezabudnuteľnú dovolenku.


Ilustračné foto.

Museli si ju nechať doviezť.


  1. Jaroslav Liptak: Prečo AI a udržateľnosť patria k sebe (a prečo bez toho dnes biznis neprežije)
  2. Jozef Varga: Fico: " Ja som predseda vlády a ja presne hovorím čo budeme robiť, ako sa budeme správať. "
  3. Dušan Koniar: Ako sa maskuje zrada
  4. Anton Kaiser: Cyril a Metod v histórii Zlatých Moraviec
  5. Štefan Šturdzík: Camping Park Karpaty Kuchyňa.
  6. Ivan Čáni: „Staré“ (až trojročné!) Mikulcove a tie nové (tohtoročné) Šutaj Eštokove policajné polepy.
  7. Vladimír Čuchran: Pod bralom zaviala ozvena včerajška, inde ohne zvrchovanosti, aj kukuricu by si upiekol... Mor ty len, a voľ nebyť, ako byť otrokom.
  8. Marcel Rebro: "Nas mnogo": Od Stalingradu po Bachmut — 80 rokov tej istej ruskej taktiky
  1. Ivan Čáni: Blaha a Kaliňák junior narazili ale napriek tomu ďalej ohlupujú svoj už aj tak dostatočne ohlúpený fan club. 22 134
  2. Věra Tepličková: Vážený pán premiér 8 220
  3. Rastislav Puchala: Ficovo devínske šialenstvo 6 474
  4. Marcel Rebro: Matúš Šutaj Eštok zachraňuje východ po povodniach: z pláže na Sardínii 5 962
  5. Dávid Polák: Denník Dezoláta 5 778
  6. Daniel Guľaš: Hlina preberá štafetu opozičného lídra. PS stagnuje a stráca momentum 5 738
  7. Marcel Rebro: Dobrý vojak Pellegriny: Poslušne hlásim, že idem do vojny! 4 787
  8. Dávid Polák: Pohoda je v pohode, nebláznite. 4 431
  1. Marcel Rebro: "Nas mnogo": Od Stalingradu po Bachmut — 80 rokov tej istej ruskej taktiky
  2. Monika Nagyova: Ako ma rozplakala umelá inteligencia
  3. Marcel Rebro: Fico pomáha Putinovi. Slováci pomáhajú Ukrajine.
  4. Věra Tepličková: Trenčín alebo Stará Bystrica? Kde by ste radšej strávili sobotný večer... ?
  5. Věra Tepličková: Vážený pán premiér
  6. Marcel Rebro: Dobrý vojak Pellegriny: Poslušne hlásim, že idem do vojny!
  7. Marcel Rebro: Dúhová facka pre červených: Ako si Smeráci vylámali zuby na Volkswagene
  8. Marcel Rebro: Matúš Šutaj Eštok zachraňuje východ po povodniach: z pláže na Sardínii

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu