POVAŽSKÁ BYSTRICA. Samovražda je druhou najčastejšou príčinou smrti mladých ľudí, hovoria štatistiky. K alarmujúcemu trendu sa rozhodol postaviť čelom mladý Považskobystričan Filip Pastorek, ktorý svojou inovatívnou aplikáciou prináša deťom na školách neviditeľného kamaráta – Amiga.
Amigo je názov aplikácie, ktorá podáva pomocnú ruku v duševných ťažkostiach mladých. Pilotný projekt, ktorý rieši „dieru v systéme“, odštartoval na školách v Považskej Bystrici.
„Táto problematika sa ma osobne dotýka, a keďže mám skúsenosti s tvorbou aplikácií a zo startupového prostredia, povedal som si, že toto je možnosť, ako môžem prispieť k riešeniu problému,“ uviedol Pastorek.

Podstatou je diagnostický test, ktorý dokáže identifikovať problémy dieťaťa, poskytnúť prvotnú pomoc a odporúčania, na koho sa môže so svojimi ťažkosťami obrátiť. Testovanie je anonymné, študent sa môže sám rozhodnúť, či ho zverejní a či požiada o pomoc.
Diagnostika je odborná
Test je adaptívny, skladá sa z viacerých častí a prispôsobuje sa aj veku študenta.
Žiak dostane informáciu, na akom stupni závažnosti sú jeho problémy. Pri menej závažných ťažkostiach aplikácia navrhne podporné aktivity, pri tých vážnejších odporučí dostupné formy pomoci.
Aplikácia následne zisťuje, či žiak pomoc naozaj dostal a či je spokojný s riešením, pre ktoré sa rozhodol. V opačnom prípade hľadá iné alternatívne riešenia.
Diagnostika je odborná, postup komunikovali so psychológmi a psychiatrami. Podľa tvorcu sú to vlastne vhodne usporiadané skríningové testy, s ktorými bežne pracujú odborníci.
Ešte sa dočítate:
- čo hovoria štatistiky,
- pre koho je aplikácia Amigo dôležitým pomocníkom,
- či bude aplikácia dostupná vo všetkých školách,
- či existuje na školách dostatočná pomoc.
Rozdiel je v prístupe k dotazníku, žiak nie je nútený vyjsť zo svojej komfortnej zóny, nájde si ho ľahko vo svojom mobile.
„Dali sme to do aplikačného prostredia, ku ktorému má žiak bežne prístup. Je to komplexný test, ktorý dokáže spraviť obraz o duševnom zdraví konkrétneho človeka.“
Najčastejšia je depresia
Školská psychologička Dominika Makynová poukázala na celosvetový výskum, podľa ktorého každé siedme dieťa trpí psychickou poruchou. Medzi najčastejšie patrí depresia, úzkosť, porucha pozornosti s hyperaktivitou či samovražedné sklony.