POVAŽSKÁ TEPLÁ. Dominanta Považia, ktorá je pýchou každého lokálpatriota. Manínska tiesňava je v súčasnosti vyhľadávaným miestom mnohých turistov, cyklistov a horolezcov.
Unikátne skalné masívy vytvárajú prírodné scenérie a predstavujú jedinečný európsky unikát. Tiesňava je totiž najužším miestom v strednej Európe, cez ktoré vedie asfaltová cesta.
Manínska tiesňava, alebo aj úžina, sa nachádza medzi vrcholmi Veľkého a Malého Manína, ktoré kedysi tvorili súvislý vápencový hrebeň jurských vápencov.
Najužší bod má šírku len 3,7 metra a pripomína úzky kaňon. Vznikol iba pred necelým storočím – počas medzivojnového obdobia bola časť skalného brala odstrelená dynamitom, aby sa vytvoril priestor pre budúcu cestu.

„Dovtedy bola pre vozy neprejazdná, preto museli furmani vždy tovar vyložiť, vozy rozobrať a potom opäť zložiť. Takto to fungovalo až do roku 1933, keď bola odstrelená časť brala v najužšom mieste a cez tiesňavu bola vybudovaná spevnená cesta,“ opísal Roman Horecký z Občianskeho združenia Historická Považská Bystrica.
V súčasnosti v lokalite v dôsledku nedávneho zosuvu skál platí mimoriadna situácia, zvetrané skaly sa podľa odborníkov môžu uvoľniť aj v iných častiach. Krízový štáb v Považskej Bystrici preto nariadil hydrogeologický prieskum.
Obmedzenia pre individuálnu turistiku zatiaľ nie sú, radnica však odporúča pohyb po náročnom teréne zvážiť.
Dediny bez prístupu
Cesta cez úžinu je hlavným dopravným spojením s obcami za Manínmi – Záskalím, Kostolcom a Vrchteplou. Zaujímavé je, že dediny vznikali práve v miestach bez vhodnej prístupovej cesty.
Ešte sa dočítate:
- Kedy bola vyhlásená za Národnú prírodnú rezerváciu,
- že ju každoročne na jar odomykajú,
- aké miesta by si turista nemal nechať utiecť,
- aké ďalšie športy sa tu vykonávajú.
„Dôležité bolo, že tam bola voda. Za Manínskou úžinou bolo vody nadostač,“ ozrejmil Pavol Uriča, turistický nadšenec a predseda Klubu slovenských turistov Manín.
Doplnil, že úžina sa po rozšírení prístupu zmenila a zjednodušil sa život ľuďom v ťažko dostupných dedinách.