PODSKALIE. Nákaza slintačky a krívačky by mohla byť pre niektoré farmy likvidačná, myslí si chovateľ hovädzieho dobytka v Podskalí Pavol Jakubek. Vzhľadom na rýchlo šíriacu sa nákazu sa obáva najhoršieho scenára.
„Hovädzí dobytok tvorí gro našej podnikateľskej aktivity. Ak by to sem prišlo, tak by sme ho museli utratiť. Pre nás by to bolo zrejme likvidačné, aj keď sa hovorí o kompenzáciách. Lenže opätovný rozbeh chovu znamená tri roky sústavných nákladov, čo je ekonomicky veľmi náročné,“ poznamenal.
Mnohých chovateľov by to podľa neho odradilo, pretože situácia v agrosektore je už dnes napätá.

V tomto období sa navyše rodia mláďatá, na farme v Podskalí začalo telenie 10. marca.
„Momentálne máme otelených desať kráv, bolo by veľmi smutné, keby sme museli aj tieto malé teliatka utratiť,“ uviedol.
Chcú zabrániť šíreniu
Štátna veterinárna a potravinová správa Slovenskej republiky vydala 21. marca v súvislosti s potvrdenými prípadmi nákazy slintačky a krívačky na juhu Slovenska mimoriadne opatrenia zamerané na prevenciu proti šíreniu vírusu.
V súčasnosti sú na Slovensku potvrdené štyri ohniská nákazy.
„Chovatelia vnímavých zvierat boli upovedomení na platné opatrenia, najmä na zákaz premiestňovania hovädzieho dobytka, oviec, kôz, ošípaných a iných párnokopytníkov vrátane farmovej zveri z chovov,“ uviedla riaditeľka Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy v Púchove (RVPS PÚ) Adriana Hlubinová.
Farmári majú povinnosť svoje chovy pred verejnosťou uzatvoriť a vstupné priestory zabezpečiť dezinfekčnými prostriedkami - dezinfekčnými brodmi či rohožami. Čistiť by sa mali aj vozidlá vstupujúce na farmu.
Ešte sa dočítate:
- prečo opatrenia nedokážu splniť,
- že najväčšou hrozbou je divá zver,
- že sa v minulosti dobytok aj liečil,
- či je možná preventívna vakcinácia.
„Prioritou je, aby nedošlo k rozšíreniu ochorenia. Nedodržiavanie opatrení bude vyhodnotené ako hrubé porušenie mimoriadnych núdzových opatrení s následnou sankciou,“ doplnila Hlubinová.
Opatrenia nemôžu splniť
Špecifická farma s celoročným pastevným chovom v Podskalí však tieto opatrenia nedokáže aplikovať. Ide o chov hovädzieho dobytka mäsového plemena Aberdeen angus, zvieratá sú celý rok vonku, nemajú k dispozícii vnútorné priestory ako stajne a maštale.
„Máme celkový počet 32 kusov základného stáda, ktoré je rozdelené do dvoch skupín. Každá časť sa pasie na pasienku o výmere približne 25 hektárov. V mojom prípade neviem, kde by som ten dezinfekčný brod mal postaviť,“ opísal Jakubek.