PRUSKÉ. Pre TASR to povedal predseda predstavenstva PD Vršatec Ján Kopšo.
„So slintačkou a krívačkou som sa stretol na začiatku mojej kariéry predsedu družstva v roku 2001. Vo Veľkej Británii, Írsku a vo Francúzsku vtedy utratili až šesť miliónov kusov zvierat. Vtedy tie opatrenia boli už celoeurópske vrátane dezinfekčných brodov a prezliekania zamestnancov po príchode do práce,“ priblížil Kopšo.

Prvá výstraha podľa neho prišla už v januári tohto roku, keď sa objavila informácia o prípade SLAK na severe Nemecka. Po tom, ako sa nákaza potvrdila v Maďarsku a na Slovensku, využili v Pruskom skúsenosti spred 25 rokov a zaviedli opatrenia v priebehu jedného-dvoch dní.
„Spojazdnili sme dezinfekčné brody tam, kde sú zvieratá. Našťastie ich na družstve máme. Zavápnili sme vjazdy do farmy a do maštalí, začali sme vyrábať dezinfekčné rohože pri vstupoch do šatní, dojárne, kancelárií či odpočívacích priestorov. Všetko sme aktivovali skôr, ako sme dostali nejaké pokyny, čo máme robiť,“ zdôraznil predseda s tým, že sa im podarilo získať koncentrovanú dezinfekčnú tekutinu ešte skôr, ako zmizla z trhu. Následne ju aplikovali do molitanov v dezinfekčných brodoch.

Ako dodal, svojpomocne vyrábajú dezinfekčnú bránu, cez ktorú budú prechádzať nákladné automobily s mliekarenskými cisternami. Brána by mala byť funkčná začiatkom budúceho týždňa. Chovatelia dobytka navyše podľa neho stále nevedia, ako to bude s pasením, či ho nezakážu. Sezóna pasenia sa začína v polovici apríla. Pasenie je navyše podmienkou poberania priamych platieb.
Vo Veľkej Británii podľa neho podcenili infekciu, a preto sa rozšírila aj do Írska a Francúzska. Myslí si, že na Slovensku sa to dobre podchytilo aj napriek niektorým chybám ako preprava utratených zvierat do kafilérie v neizolovaných kontajneroch. Vždy je podľa neho lepšie, keď sa robí niečo, ako by sa nerobilo nič.
„Prísľuby prípadného odškodnenia od štátu sú dôležité, ale je otázkou, či na to štát bude mať. Mne skôr chýba nejaká psychická podpora od štátu. Vlani sme protestovali proti byrokracii, prišli nejaké kozmetické úľavy. Potom príde január, do platnosti vstúpila ekoschéma a nové nesplniteľné požiadavky o stopercentnom prenájme pozemkov. Od štátu by som radšej počul, že poľnohospodárov nenechajú padnúť a uberú im byrokratických povinností,“ uzavrel Kopšo.
PD Vršatec Pruské patrí medzi najväčších chovateľov hovädzieho dobytka na strednom Považí. Na dvoch farmách aktuálne chovajú asi 1500 kusov hovädzieho dobytka. Na farme na produkciu mlieka v obci Bohunice chovajú 500 dojníc a ďalšie kategórie dobytka (jalovice, teľce), na farme v Mikušovciach chovajú kravy bez trhovej produkcie mlieka a býkov na výkrm.