LEDNICA. Jar už pomaly rozkvitá do krásy, čo pre mnohých záhradkárov znamená ideálnu príležitosť doplniť svoju záhradu o nové stromčeky. Hoci je na sadenie ovocných drevín vhodnejšia neskorá jeseň, chladné jarné dni stále ponúkajú dobré podmienky na výsadbu.
O tom, aké pravidlá treba pri sadení dodržať a prečo je vhodné voliť pôvodné odrody, porozprával nadšenec a člen združenia Ovocie Bielych Karpát Michal Pilný z Lednice.
Chceme si zasadiť stromček, čo je prvá zásada?
V prvom rade je potrebné vybrať vhodné miesto, predovšetkým s ohľadom na veľkosť a výšku stromov, aby si nekonkurovali v priestore a svetle.

Je dôležitá zemina?
Určite áno, ale zemina sa dá aj doplniť. Keď je nevhodná, tak ju môžem upraviť kompostom. Dôležité je podložie, lebo niektoré jablone môžu trpieť na nedostatok vápnika, ale všetko sa dá vyriešiť.
Napríklad pri odrode Krasokvet žltý, čo je stará kontinentálna americká odroda, ktorá bola popísaná už v roku 1742, je jabĺčko krásne, veľké, má mierne rebrovanie a červené líčko, no častokrát má čierne škvrny. Upozorňujú na nedostatok vápnika v pôde.
Môžeme to vyriešiť tým, že v stavebninách zakúpime dolomitický vápenec a približne päť kilogramov mechanicky zapracujeme do pôdy ku stromčeku. Všetko má svoje riešenie, ale je to o znalosti záhradkára.
Je potrebné stromček priebežne hnojiť?
Je dobré dať ku koreňom pri výsadbe jemnú zeminu, premiešanú s granulovaným hnojivom, na podporu rastu. Nikdy však nedávame hnojivo do priameho kontaktu s koreňovým systémom.
Granulované hnojivo je už tepelne upravené, to znamená, že je chránené proti burinám a iným trávam. Dobrou zložkou je aj odležaný maštaľný hnoj, ktorý dopĺňame pod vrstvu mulču v nasledujúcich rokoch.
Stromčeky zo záhradníctva majú veľakrát pekne rozvetvenú korunu. Čo sa stane ak konáriky neostriháme?
Stromček zo škôlky má často rozsiahly koreňový systém, je vyživený a má nádherne rozvetvenú korunku.
Záhradkári po ňom siahnu v očakávaní, že bude hneď rodiť. Ale ako ja hovorím, pre tri hrušky stratím tri roky. Po kvietkoch nahodí malé plody, no potom nerastie a ide len do kvetu a zababčí nám.
Ešte sa dočítate:
- kedy je najvhodnejší čas na sadenie stromčekov,
- prečo je dobré voliť pôvodné odrody,
- že je dôležité stromček vysadiť na podpníku plánky
- a aká je najvhodnejšia opora.
Korunku preto treba radikálne zakrátiť. Korene, ktoré boli mechanicky odobrané sa porušili a malý koreň nedokáže vyživiť tak veľkú korunu.
Preto je ju potrebné radikálne zostrihať a nechať len tri až štyri kostrové konáre, podľa druhu stromu. Potom mám šancu, aby stromček vyrašil, začal rásť a mal bohaté prírastky.