Výsledok tohto sna? Tri milióny metrov štvorcových predaných krytín, viac ako osemstotisíc metrov štvorcových zakrytých striech a tisícky spokojných klientov.
Spoločnosť Kamon sa za dvadsať rokov svojej existencie prepracovala na špičku predajcov a realizátorov strešných systémov na Považí. Je dôkazom, že keď sa remeslo dostane do správnych rúk, môže z toho vzniknúť špičkový podnik, ktorý si ctí zákazníka.
K remeslu ho priviedol otec
Na čele spoločnosti stojí vyučený klampiar a automechanik Martin Šlapka, ktorého, ako hovorí, naučil rukami zarobiť korunku jeho otec. Spolu s manželkou Máriou založili v roku 2005 montážnu firmu, z ktorej za krátke obdobie vybudovali stabilnú obchodno-montážnu spoločnosť.
„My sme vždy chceli mať strešné centrum a byť špecialistami v odvetví. Manžel chcel, aby sme mali takú predajňu, v ktorej vychytáme všetky chyby konkurencie, aby u nás strechár našiel všetko, čo potrebuje,“ opísala spolumajiteľka Mária Šlapková.
Špecialisti v odvetví
Rokmi sa postupne zväčšovali, pribúdali zamestnanci a spokojní klienti, ktorí sa neustále vracali. Dopyt bol veľký, pretože strechy sa budujú neustále a Kamon sa vyprofiloval na špecialistu v odvetví. Ponúka kvalitné odborné poradenstvo a dokáže pomôcť aj v prípade nečakaných problémov.
„Náš majiteľ je človek, ktorý vie, čo robí. Dokáže prísť na strechu, dokáže si obliecť montérky a vyriešiť každý detail, s ktorým si iní nedokážu poradiť. Mňa ako zamestnanca to veľmi motivuje. Je to nielen obchodnícky vzor, ale aj vzor v remesle, pretože vie, o čom rozpráva,“ uviedol obchodný špecialista v spoločnosti Patrik Stopka.
Podľa Martina Šlapku v biznise nejde len o predaj, ale aj odovzdanie vedomostí a skúseností.
„Chcem, aby naša strecha nebola len produkt, ale aby bola kvalitne vyhotovená a zákazníkovi slúžila podľa jeho predstáv,“ opísal.
Aj vďaka odbornému prístupu a spoľahlivosti si Kamon vybudoval sieť obchodných partnerov po celom Slovensku.

Zhotovujú unikátne bridlicové strechy
Sú špecialistami v klampiarstve a lídrami v inováciách. Ako jedna z mála firiem zhotovujú aj bridlicové strechy.
Nedávno vyhotovili unikátne veže na kostole na Mariánskom námestí v Žiline, do práce ich zaúčali majstri z Nemecka, ktorí si niekoľko generácií predávajú znalosti.
„Na Slovensku je veľa bridlicových striech, ktoré robil Kamon. Každá strecha je jedinečná a má podpis majstra, ktorý ju zhotovil. Páči sa mi, že pracujeme aj na stavbách, ktoré slúžia verejným záujmom.
Zakryli sme kostoly, pamätníky a strechy na rôznych verejných budovách, ktoré môžu byť hodnotou aj pre ďalšie generácie,“ poznamenal spolumajiteľ spoločnosti.
Majstrov ubúda
Postupom času však pocítili klesajúci záujem o prácu v tradičnom remesle. Mladí ľudia strácajú chuť pracovať rukami a skúsených majstrov ubúda, pretože starší klampiari postupne z odvetvia odchádzajú.
„Stretli sme sa aj s tým, že neboli ochotní odovzdávať remeslo ďalej, tak sme to skúsili my,“ poznamenala Mária Šlapková.
Už niekoľko rokov spolupracujú so Strednou odbornou školou stavebnou v Považskej Bystrici, ktorej žiaci sa v Kamone zúčastňujú duálneho vzdelávania.
Študenti pomáhajú, zapájajú sa do montáží a pracujú aj v dielni. Trávia tu polovičku študentského času, týždeň sú v škole a týždeň na praxi.
„Myslím si, že ich motivuje, že pracujú s ľuďmi, ktorí sú u nás aj viac ako pätnásť rokov.
Vidia, že sú to chlapi, ktorí dokážu zabezpečiť svoje rodiny. V dnešnej dobe je takýchto ľudí málo a táto práca je tým pádom veľmi dobre platená,“ uviedol Stopka.
Mladí si podľa neho často neuvedomujú, že nemusia zostať pracovať manuálne, môžu obsadiť aj vedúce pozície. Študenti majú veľmi dobrú perspektívu s veľmi slušným zárobkom do budúcna.
Samuel Thomas Bednár je na duálnom vzdelávaní v odbore strechár tretí rok. Získava cenné zručnosti, ktoré by mu školský systém ponúknuť nedokázal. V devätnástich rokoch dokáže vyrobiť prvok na strechu aj sám založiť krytinu.
„Začalo ma to baviť. Zistil som, že tento odbor je nedostatkový, tak som to skúsil a som veľmi spokojný,“ poznamenal.

Vlastné školiace centrum
Kamon navyše plánuje vzdelávanie rozšíriť, aby bolo dostupné nielen pre žiakov, ale aj pre potenciálnych majstrov, ktorí sa chcú vzdelávať v remesle. Niektorí ľudia si chcú spraviť strechu sami, avšak s niektorými detailmi si nevedia dať rady. Pomôcť by im chceli vo vlastnom školiacom centre, ktoré v súčasnosti spoločnosť buduje. „Ponúkame celú cestu ku kvalitnej streche podľa rukopisu, ktorý ma naučil otec a ja som ho upravil v zmysle súčasných trendov. Rozširujeme portfólio a už nebudeme len tí, čo kúpia a predajú, ale ešte aj vyrobia, aj zaškolia remeselníkov,“ opísal spolumajiteľ.
Zároveň investovali do výrobných liniek, na ktorých budú vyrábať vlastné krytiny. Kamon sa tak už čoskoro pretransformuje na montážno-obchodno-výrobnú firmu a svojim zákazníkom ponúkne celý balíček kvalitných služieb.
„S Kamonom spolupracujeme viac ako desať rokov, vždy vedia dobre poradiť ohľadom technologických postupov aj materiálov. Sú veľmi ústretoví a niekedy dokonca až nad rámec,“ myslí si obchodný partner spoločnosti Vladimír Adamovic.
Svojich partnerov si vážia
Svojich spolupracovníkov si manželia Šlapkovci vážia, a aj preto pre nich organizujú pravidelné príjemné posedenia, napríklad aj pri spoločných raňajkách. Vytvárajú pre nich rodinnú atmosféru a osobné vzťahy, spoločne navštevujú školenia a sú pre nich spoľahlivými partnermi.
Práca klampiara či strechára nie je jednoduchá, vyžaduje si nasadenie, odborné znalosti a chuť pracovať často aj v zlých poveternostných podmienkach. Je to však aj práca, ktorá ľuďom prináša pocity radosti z vlastného bývania, tú potrebnú strechu nad hlavou a remeselníkovi pocit z dobre odvedenej roboty.
A strechy sa budú robiť alebo rekonštruovať vždy, dobrý remeselník sa preto nikdy o zákazky báť nemusí.