SLAVNICA. Seniori a zdravotne znevýhodnení ľudia v Trenčianskom samosprávnom kraji už tri roky využívajú inteligentnú domácu asistentku (IDA). Nenavarí, neuprace, ale dokáže niečo oveľa cennejšie – v kritických momentoch môže zachrániť život.
„Systém IDA je založený na nepretržitom monitorovaní domácnosti klienta pomocou senzorov, ale aj monitorovaní pohybu klienta mimo domácnosti. Zaznamenané signály sú spracovávané a za pomoci rôznych algoritmov vyhodnocované,“ uviedla Elena Nekorancová z oddelenia sociálnej pomoci Trenčianskeho samosprávneho kraja.

IDA je určená pre ľudí so zdravotnými problémami, ktorí potrebujú intenzívnu opateru. Vďaka asistentke nemusia byť umiestnení v zariadení sociálnych služieb, môžu zostať dlhšie v domácom prostredí.
Trenčianska župa je na Slovensku zatiaľ jediná, ktorá tento systém pomoci používa. Spustili ho v roku 2022 a len za rok 2024 ju klienti využili až 444-tisíckrát.
Pomohla mu pri páde
Začiatkom tohto roka pomohla aj 83-ročnému Jozefovi Šamajovi zo Slavnice. Spadol počas každodennej prechádzky a sám sa nedokázal postaviť. Pre problémy s jemnou motorikou nedokáže plnohodnotne ovládať telefón, miesto neho si so sebou nosí takzvaný tracker s SOS tlačidlom.
„Bol ešte sneh a cestou naspäť už toho bolo na mňa veľa a spadol som do kaluže,“ opísal nepríjemný zážitok.
Našťastie mal so sebou tracker, vďaka ktorému sa spojil so svojou manželkou. Tá ihneď privolala pomoc susedov, ktorí ho prišli zodvihnúť.
„Na našu ulicu chodí veľmi málo ľudí, tu by si ho nikto nevšimol,“ poznamenala manželka Edita Šamajová, ktorá pracuje v Púchove.
Inteligentnú asistentku si nevie vynachváliť, vďaka nej môže jej manžel, aj napriek zdravotným ťažkostiam zostať doma.
Ešte sa dočítate:
- prečo potrebuje intenzívny dohľad,
- že mu IDA pomohla aj minulý rok,
- či sú obavy o stratu súkromia opodstatnené,
- že TSK za IDA získal ocenenie.
„Niekto by povedal, že s jeho zdravotným stavom by mal byť umiestnený v zariadení, ale on je spokojný, že môže zostať doma. Ja by som to odporučila každému, pretože nikdy neviete, kde spadnete alebo kde sa vám niečo zlé prihodí. Veľakrát sa zdržím v práci alebo v meste, ale nebojím sa, pretože viem, že je stopercentne o neho postarané,“ uviedla.
Mal mozgovú príhodu
Jozefovi Šamajovi ešte pred pár rokmi diagnostikovali rakovinu, zdravotný stav sa mu zhoršil cez covid. Začal mávať vysoký tlak, a potom nasledovala mozgová príhoda, ktorá ho pripútala na lôžko.