PÚCHOV. Nezabudneme. Slovo, ktoré sa na slávnostnom programe k 80. výročiu oslobodenia Púchova v stredu 30. apríla skloňovalo niekoľkokrát. Mesto si trojdňovým podujatím pripomenulo hrôzy vojny a uctilo si jej obete.
V Europarku odhalili nový pamätník s menami padlých vojakov a púchovských Židov, ktorí zomreli počas holokaustu.
Púchov bol jedným z posledných oslobodených miest
Región od Ilavy až po Žilinu bol oslobodený 30. apríla 1945.
„Váh bol v tom čase rozvodnený, mosty boli vyhodené do vzduchu. Prechod armády bol relatívne náročný,“ opísal historik Pavol Makyna.

Obyvatelia sa zo strachu z náletov a poplašných sirén schovávali vo svojich pivniciach. Nemci šírili medzi obyvateľmi strach, hovorili im o zverstvách, ktoré robí Červená armáda na civilnom obyvateľstve.
„Chceli ich motivovať, aby im pomáhali, Nemci predtým prikázali miestnym, aby vykopali zákopy, pretože predpokladali, že sa tu môže bojovať. Pravý breh Váhu patril do takzvanej Schutzzone (ochrannej zóny), bolo to akési predpolie Protektorátu Čechy a Morava, čiže nemeckého územia,“ oboznámil.
Gazdom Nemci zhabali množstvo dobytka a koní, v obchodoch bol nedostatok základných potravín a ich ceny rapídne stúpli.
Zničili všetky mosty
Presne 8. apríla vyhodila nemecká armáda do vzduchu stavidlá na vodnom diele v Dolných Kočkovciach, aby zabránila postupu partizánov. Tým sa začala séria výbuchov, ktoré poškodili všetky mosty v Púchove a v okolí.
Zo zbrojovky v Považskej Bystrici Nemci odvážali niektoré zariadenia a za sebou vyhodili most v Milochove. Do vzduchu vyhodili železničný most pri Nosiciach a Streženiciach a ďalšie viadukty smerom na Moravu.