PÚCHOV. Pol roka dozadu celé Slovensko hľadalo genetické dvojča pre nádejného 21-ročného hokejistu Mateya Gašpárka z Púchova. V roku 2023 mu do života vstúpilo onkologické ochorenie a chemoterapie časom prestali zaberať.
Zdalo sa, že transplantácia kostnej drene je jeho jedinou šancou. Nájsť vhodného darcu však bolo ako hľadať ihlu v kope sena.
Mateyova mama Mária vtedy na sociálnej sieti zverejnila prosbu o pomoc a po nej prišla lavína reakcií, ktorú nečakala. „Našu výzvu zazdieľalo neuveriteľné množstvo ľudí, odhadujem to na desiatky tisícov cez rôzne skupiny,“ uviedla.
Za dva mesiace sa do Národného registra darcov kostnej drene prihlásilo približne 1 500 záujemcov. Číslo, ktoré dosiahnu obvykle za celý rok.
„Personál nestíhal testovať, ku koncu už nemali ani testovacie sety,“ poznamenala Mária.
A podarilo sa! Matey svojho darcu našiel začiatkom roka.
Podľa Denisy Stemnickej z národného registra sa rodina vždy zmobilizuje, ale takýto veľký ohlas zaznamenali vôbec po prvý raz.

„Bolo to naozaj niečo výnimočné. Zaskočilo nás to, ale aj veľmi príjemne prekvapilo, pretože každý nový darca je nádejou pre našich pacientov,“ doplnila.
Hľadali vo svetovom registri
O darcovi vedia len jedinú informáciu - bol to 29-ročný muž. Ostatné podrobnosti im môžu poskytnúť len v prípade obojstranného súhlasu dva roky po transplantácii.
„Zatiaľ nevieme, kde sa našiel, ani ako dlho bol v registri, no pravdepodobne krátko, lebo pri spúšťaní výzvy tam nikto vhodný nebol,“ povedala Mária.
Ešte sa dočítate:
- že absolvoval ožarovanie porovnateľné s atómovou bombou,
- po transplantácii si prešiel peklom,
- že mal smolu na všetky možné komplikácie,
- ako sa mu darí dnes,
- kedy bude zrejmé, že sa transplantácia úspešne podarila.
Vhodný darca nemusel pochádzať len zo Slovenska. Všetky národné registre sú prepojené do jedného svetového, kde sa v súčasnosti nachádza viac ako 43 miliónov registrovaných darcov.
„Z celosvetových štatistík vychádza, že zhruba každému siedmemu pacientovi sa vhodný darca nedá nájsť. Matey patril k tým šťastnejším,“ opísala Stemnická.
Aj keď jeho cesta za zdravím bola a stále je mimoriadne náročná.
Ako pri atómovej bombe
Transplantáciu podstúpil 7. februára, celý proces sa začal ešte niekoľko dní predtým. Matey musel absolvovať násilnú rádioterapiu - trojdňové celotelové ožarovanie.
„Lekári to prirovnávajú k výbuchu atómovej bomby, telo sa musí zbaviť celej kostnej drene a zároveň stráca svoju imunitu. Následne dostal silnú chemoterapiu a po desiatich dňoch prišiel deň ´Nula´, ako to oni volajú. Deň podania krvotvorných buniek vo forme infúzie,“ doplnila Mária.