DUBNICA NAD VÁHOM. 20-psochodový panelák v srdci malého mestečka? Dubnica nad Váhom aktuálne žije otázkou, či do historickej zóny ku kaštieľu so stredoeurópskym významom, bývalého sídla rodu Illeshazyovcov, pustí megalomanský projekt so 160 bytmi.
Obyvatelia sú rázne proti, výšková budova by podľa nich mohla tieniť vzácnym drevinám v historickom parku, obávajú sa aj o statiku kaštieľa počas jej výstavby. Do prostredia sa nehodí a môže skomplikovať aj dopravu.
Proti sú aj pamiatkari, no ako priznávajú, ich hlas je viac-menej len poradný.
„My vydávame len odporúčania, keďže sa budova nachádza mimo ochranného pásma parku, čo je desať metrov od hranice,“ uviedla Petra Svoradová z Krajského pamiatkového úradu v Trenčíne.
Mesto vo verejnom vyjadrení výstavbu v tejto lokalite označila za nevhodnú, avšak zdôraznila, že ide o súkromný pozemok.

„Zámer je aktuálne posudzovaný z hľadiska vplyvu na životné prostredie (EIA). Konečné stanovisko preto budeme môcť zaujať až po ukončení tohto procesu a po prerokovaní zámeru s príslušnými úradmi,“ uviedol hovorca mesta Ľubomír Bobák.
Dôležitý je územný plán
Odborník na samosprávy Jakub Ulaher upozornil, že mesto, rovnako ako jeho obyvatelia nemôžu svojvoľne vstupovať do zámeru investora v prípade, ak je v medziach zákona.
Ešte sa dočítate:
- aké využitie dovoľuje územný plán mesta,
- aký bude ďalší postup v prípade, že bude proces EIA úspešný,
- ako sa bránia obyvatelia,
- prečo sa projekt nepoznáva pamiatkarom,
- že mesto má s touto lokalitou iný zámer.
„Ak je daná stavba v súlade s územným plánom, možnosti obrany proti výstavbe sú významne limitované,“ informoval.
Podľa investora Ľuboša Jakúbeka projekt naplno využíva územný plán. Na mieste skrachovaného trhoviska na Školskej ulici chce postaviť 20-poschodovú stavbu s bytmi, na dvoch podlažiach počítajú s polyfunkčným využitím. Dve podlažia v podzemí by mali obsadiť garáže.
Platný územný plán však na tomto mieste počíta s polyfunkčným využitím vrátane zelene a technickej infraštruktúry, s hlavnou funkčnou zložkou občianska vybavenosť.
„Z toho vyplýva, že uvedenému účelu musí slúžiť minimálne polovica využiteľnej podlahovej plochy z podlahovej plochy celej stavby, čo projekt nespĺňa. V prípade, že investor po procese EIA získa záverečné stanovisko, bude oprávnený podať návrh na začatie povoľovacieho konania. Musel by však požiadať o zmenu územného plánu,“ poznamenal Bobák.
Mesto následne žiadosť posúdi a vyhodnotenie predloží mestskému zastupiteľstvu.
Spísali petíciu
Obyvatelia sa zámer snažia zastaviť aj petíciou. „Rázne nesúhlasím s takouto výškovou budovou, pretože do tejto oblasti - vedľa parku, kaštieľa a dvoch škôl nepatrí,“ uviedol miestny aktivista a autor petície Marián Stráňavský.
Dubnica nad Váhom je špecifická svojou nízkou zástavbou a takáto vysoká budova by podľa neho mohla pôsobiť rušivo, môže tieniť na zeleň v parku, čím ju môže zároveň ohroziť. Domnieva sa tiež, že samotná výstavba, ktorá počíta s dvoma podzemnými podlažiami, môže poškodiť statiku kaštieľa.