LEDNICKÉ ROVNE. Pestovanie cesnaku je na prvý pohľad nenáročná aktivita, no každý, kto sa mu venuje dlhšie, vie, že je to hotová veda. Existuje viacero faktorov, ktoré dokážu výrazne ovplyvniť kvalitu i výnos úrody.
O tom, čo všetko treba sledovať pri výsadbe, hnojení, boji s burinou či určovaní správneho termínu zberu, sme sa rozprávali s odborníkom a veľkopestovateľom MARTINOM KӦRMENDYM z Lednických Rovní.
Okrem praktických rád nám prezradil aj to, aké chyby robia pestovatelia najčastejšie – a prečo sa oplatí spoliehať skôr na listy než na tradičné záhradkárske triky.
Blíži sa obdobie vyberania cesnaku zo zeme. Prečo je sledovanie listov zásadné?
V prvom rade je potrebné cesnak rozdeliť na paličiak a nepaličiak, sú tam zásadné rozdiely. Pri nepaličiaku (nevytvára kvetný stvol) platí jednoduchá pomôcka tak, ako pri cibuli. Vyberáme ho vtedy, keď polovica porastu zľahne k zemi.

Pri paličiaku však termín jeho vyberania zo zeme záleží od počtu listov. Môžu byť aj žlté, ale musia byť dužinaté, mäkké, čiže nesmú byť zoschnuté. Vyberá sa vtedy, keď na rastline zostalo posledných päť listov. Bez ohľadu na to, či je ešte zelená. Každý list navyše znamená, že do doby vybratia zostáva jeden týždeň. Priamo to súvisí s počtom obalových sukníc, listy sú akoby predĺžené obaly cesnaku.
Kedy sa vo všeobecnosti zberá cesnak?
Záleží to na jednotlivých odrodách, niektoré sa vyberajú koncom júna, iné koncom júla či začiatkom augusta.
Čo sa stane v prípade, keď ho zo zeme vytiahneme neskoro?
Ak ho vyberiem neskôr, keď stratí listy, cesnak ďalej nerastie, iba prezrieva. Vyťahuje sa ťažko a byľ sa láme. Sú odrody, ktoré sú veľmi citlivé na oneskorený zber, priamo v zemi suknice popraskajú a cibuľa sa otvorí. No je to skôr estetický problém.
Ešte sa dočítate:
- na aký dôležitý úkon netreba zabudnúť,
- na aké mýty ohľadom cesnaku by si mali dať pestovatelia pozor,
- čo znamená, keď cesnak na jar ožltne,
- ako zápasiť so škodcami
- a prečo sa netreba spoliehať na cesnak kúpený na trhu.
Môže začať v zemi aj hniť?
Ak by sme ho tam nechali príliš dlho, tak sa to samozrejme môže stať, ale väčšinou dokáže v zemi prezimovať a budúci rok znova vyraziť, ale takýto cesnak je už na vyhodenie.
Paličiakom začína koncom mája rásť kvetný stvol, čo s ním?
Okamžite, ako sa dá, ho treba odlomiť. Olamuje sa tesne pod vrchom – pod kvetom, pretože aj odlomený stôl naďalej rastie a plní funkciu listu. Avšak neodoberá tak veľké množstvo energie, ako na tvorbu kvetu, smeruje ju viac do cibule. Sú odrody, ktoré na to reagujú citlivo - keď sa kvetný stvol ponechá, výnos môže byť až o päťdesiat percent nižší. Sú aj odrody, ktoré to významne neovplyvňuje.