U výrobcov tepla sme sondovali predpokladané zvyšovanie cien
Od 1. septembra budeme platiť za teplo viac. Podľa predpokladov Úradu pre reguláciu sieťových odvetví SR (ÚRSO) by sa cena mala zvýšiť o desať až dvanásť percent. Podľa riaditeľky odboru regulácie tepelnej energetiky ÚRSO Márie Markovej žiadostí od dodávateľov tepla na zvýšenie palivovej, teda variabilnej ceny tepla, pribúda. „Dôvodom spomínaných žiadostí je nárast cien plynu spôsobený radikálnym nárastom cien ropy v priebehu tohto roka. Dodávatelia sú tak nútení hradiť za palivo viac, ako predpokladali,“ vysvetlila Marková.
O zvýšenie ceny tepla požiadali i viacerí jeho dodávatelia v našom regióne. „Zvýšenie cien plynu existenciu našich kotolní neohrozilo. Ako prví na Slovensku sme s plynármi podpísali zmluvu o paušálnom platení za plyn vo výške 2,2 milióna počas celého roka. Je to výhoda, pretože cena sa pre nás nezmenila a nepotrebujeme ani žiadny úver na úhradu dodávok plynu,“ hovorí Jozef Šurka, predseda OSBD Považská Bystrica. To však neznamená, že zálohové platby nepôjdu hore. OSBD je aj správcom bytov, do ktorých teplo dodávajú iní výrobcovia. „Od 1. septembra budú zálohové platby na byt vyššie v priemere do 300 korún. Je to však individuálne, pretože rozhodujúce je, či v byte bol preplatok a aký vysoký, alebo nedoplatok. Takže niekde to bude možno viac, inde zas budeme zálohové platby znižovať,“ tvrdí Šurka.
V Považskej Bystrici medzi najväčších výrobcov tepla patrí Pov Byt, s. r. o. Aj táto spoločnosť sa pripojila k tým, ktorí podali žiadosť na regulačný úrad o zvýšenie ceny. „Keďže sme z pohľadu odberu plynu veľkoodberateľom, nemohli sme so SPP dohodnúť paušálnu cenu, ale každý mesiac je iná. Keď sme vlani pripravovali ceny na tento rok, podľa prognóz mal stáť na konci roka meter kubický plynu 6,35 Sk. Ale už v júli stál 7,55 Sk. Preto sme podali na regulačný úrad žiadosť o zvýšenie ceny tepla. Zálohové platby pre obyvateľov budeme upravovať až po schválení vyššej ceny. Keď novú cenu premietnem do zálohových platieb, tak užívatelia bytov budú platiť v priemere o dvesto korún viac,“ informuje nás riaditeľ spoločnosti Jozef Bros.
Na rozdiel od tejto spoločnosti ďalší veľký považskobystrický výrobca tepla – Tepláreň, a. s., o zvýšenie ceny nepožiadal. Podľa generálneho riaditeľa Jána Budaja jednoducho preto, lebo na vykurovanie používajú vo veľkej miere uhlie, a nie plyn.
Vyššie ceny čakajú aj Púchovčanov. „Naša spoločnosť bola medzi tými, ktorí sa na regulačný úrad obrátili a požadovali o úpravu ceny tepla. Nechcem predbiehať jeho rozhodnutie, takže o konkrétnych číslach nebudem hovoriť, ale v žiadosti sme neprekročili predpokladané 10-percentné zvýšenie. Úrad by mal rozhodnúť do konca augusta, takže predpokladaná účinnosť by mohla byť od septembra. Samozrejme, že potom budeme o vyšších cenách verejnosť informovať,“ odpovedal na našu otázku týkajúcu sa tepla Ján Ižvolt z Mestského bytového podniku Púchov.
Na zvýšenie sa pripravujú aj v Dubnici nad Váhom Podľa informácie, ktorú sa nám podarilo získať v Dca Therme, ich návrh je o takmer jedenásť percent viac.
Na vyššie ceny sme sa spýtali aj v susednej Novej Dubnici. Jej obyvatelia však môžu byť spokojní. Termonova na vykurovanie používa drevo, takže ceny plynu nemajú na teplo vplyv. „Od nového roka budeme v podstate celé mesto vykurovať len drevom. Vyššie ceny nepredpokladáme ani potom,“ dodal riaditeľ spoločnosti Jozef Šimo, riaditeľ.