Ďalších päť je vyradených a následne zlúčených s iným školským zariadením. Tento spôsob zvolili napríklad v Dohňanoch (okres Púchov), kde základnú školu zlúčili so školským klubom, v Udiči (okres Považská Bystrica) s materskou školou. „Treba povedať, že v porovnaní s vlaňajškom je vyradených škôl menej, takže sa dá predpokladať, že boom rušenia je už za nami,“ hovorí prednosta krajského školského úradu Ondrej Divinský. O pravdivosti tohto tvrdenia napovedá i vznik troch nových škôl. Ide o súkromné základné umelecké školy v Ilave, Bánovciach nad Bebravou a Trenčíne. „Ich vznik je paradoxom na lamentáciu ZUŠ, že nemajú dostatok financií na činnosť,“ podotkol. Raritou podľa neho je nové centrum voľného času v Beluši. V tejto obci doposiaľ neexistovalo, centrá boli len v okresných mestách. „Vidieť, že keď je ochota, tak sa dá všeličo urobiť. V tomto prípade to bola podpora od starostu i farského úradu,“ skonštatoval.
Optimalizácia školskej siete sa dotkla aj stredných škôl. Vyradené zo siete a následné zlúčené alebo spojené boli štyri školy. V Trenčíne sa SPŠ stavebná spojila so stredným stavebným učilišťom a vznikla Spojená škola Trenčín, v Bánovciach priemyslovka s odevným učilišťom, v Považskej Bystrici sa SOŠ zlúčila s priemyslovkou a v Púchove ZSŠ odevná so ZSOŠ. Ako ďalej Divinský upozornil, aj tu začína byť trochu iný trend, pretože k doterajším stredným školám pribudli ďalšie tri. V Starej Turej vznikla súkromná hotelová akadémia, v Dubnici nad Váhom súkromná jazyková škola a v Púchove súkromné stredisko praktického vyučovania odevné Makyta Púchov.
„Je predpoklad, že trend rušenia škôl o dva-tri roky pominie. Napovedá tomu priaznivejší demografický vývoj. V tomto školskom roku je do prvého ročníka základných škôl zapísaných v kraji 6196 detí, najviac v okresoch Prievidza a Trenčín, najmenej v okresoch Myjava a Bánovce nad Bebravou,“ dodal Divinský.