Lipa pamätá možno päťsto rokov
Lipa v Borčiciach sa nachádza v parku pri kaštieli, ktorý je pamiatkovým objektom a zároveň kultúrnou pamiatkou. Do štátneho zoznamu ochranu prírody bola ako chránený prírodný výtvor zapísaná v roku 1996. Tesne po vyhlásení za chránený strom podlieha tento jedinec osobitnej ochrane pre jeho kultúrny krajinotvorný estetický a ekologický význam. Nad stromom prevzali patronát deti zo Základnej školy v Bolešove. Starajú sa o čistenie jeho okolia a spoločne s obecným úradom zabezpečili zastrešenie a vyčistenie dutiny kmeňa.
Až v roku 1989 podľa zámeru ochrany bol uskutočnený, no len základný zdravotný odľahčovací rez koruny. Rok na to bola vyčistená rozsiahla dutina v kmeni zahnívajúceho dreva a aplikované dezinfekčné a konzervačné prekrytie ôsmich otvorov. Oslabený kmeň bol stiahnutý kovovými obručami. Po revízii o tri roky neskôr bolo preschnutie koruny výraznejšie. Koruna bola značne zredukovaná, kmeň v spodnej časti bujne obrástol výmladkami.
V súčasnosti os celej koruny stromu tvorí mohutný valcovitý kmeň. Vo výške štyroch metrov bol prvý veniec mohutnejších hrčavých prevísajúcich vetiev odstránený. Ponechané boli iba drobnejšie vetvy. Dominantný hlavný kmeň sa rozvetvuje od výšky 10 až 15 m. Deviateho júna 2004 sa stredným Považím prehnala veterná smršť, ktorá mala charakter uragánu a prudkému náporu vetra neodolala stredná vetva a pádom z asi desaťmetrovej výšky poškodila spodné konáre a došlo i k otvoreniu dutiny v kmeni. Priestor je vyplnený prevísajúcim spletencom adventívnych koreňov.
Strom je vystavený predovšetkým vplyvu nepriaznivých činiteľov ako sneh, voda, mráz, ale predovšetkým vietor, no na jeho súčasnom zdravotnom stave sa nemalou mierou pričinili aj nevhodné ľudské zásahy. Koruna bola pomerne hojne zredukovaná a v dôsledku otvorenia priestoru v parku odstránením časti okolitých vzrastlých stromov je viac vystavená náporu vetra. Park spolu s objektom kaštieľa je v súčasnosti prevažnú časť roka uzamknutý, ale uvažuje sa s jeho rekonštrukciou a následným využívaním novým vlastníkom.
Borčický jedinec lipy malolistej s najväčším obvodom kmeňa (660 cm) v územnej pôsobnosti Správy CHKO Strážovské vrchy má pre región mimoriadny význam. Preto sa o tento skvost prírody treba neustále dôsledne starať. Jeho korene, kmeň i koruna sú samozrejmou kronikou fauny v tejto prírodnej lokalite.