Pondelok, 29. november, 2021 | Meniny má VratkoKrížovkyKrížovky

Marta Kostková, lekárka s hodnosťou podplukovníčky

Jeden známy si ako svoju inšpiráciu vybral akademického maliara z vedľajšej dediny a počas celého detstva si opakoval, že raz, podobne ako on - chudobný chlapec zo zapadnutej dedinky - musí niečo dokázať.

A dokázal.
Chcete sa aj vy inšpirovať podobnými príbehmi? Viete, koľko osobností šoubiznisu, športu, kultúry či podnikania sa narodilo na Považí? Chceli by ste spoznať ich životnú púť, dozvedieť sa o ich úspechoch, pádoch, zaujímavých životných situáciách? Prinášame vám seriál rozhovorov s rodákmi z nášho regiónu, a to najmä takými, ktorým sa v šírom svete podarilo nájsť si to správne miesto. V našom seriáli načrieme do ich krátkej, no bohatej životnej púte v rôznych povolaniach, v rôznych končinách našej vlasti i mimo nej. Okrem úspechu majú spoločné „korene“, ktoré siahajú na Považie a sú na to patrične hrdí. A možno prídete na to, že ste sa s nimi hrávali na rovnakom pieskovisku, sedeli v jednej triede, kopali spoločne do futbalovej lopty, či chodili do rovnakého krúžku....

Skryť Vypnúť reklamu

Marta Kostková (51) sa narodila v Pruskom. Je geriatrickou lekárkou Polikliniky ministerstva vnútra. Zaujíma ju rekreačný tenis, lyžovanie, bicyklovanie, cestovanie.
Odkedy sa cítite byť Považankou?
Narodila som sa v Pruskom v kaštieli, v tom čase tam sídlilo poľnohospodárske učilište, ktorého riaditeľom bol môj otec. Nasledovali ďalšie kaštiele v Nec­paloch, Mošovciach. Detstvo som strávila v Považskej Bystrici, navštevovala som vtedajšiu SVŠ, potom nasledovala vysoká škola v Bratislave.
Spomínate si na tieto roky? Otec bol riaditeľom základnej školy, mali ste nejaké privilégia?
Nemala, skôr som mala veľmi tvrdý režim. Otec bol prísny na mňa, aj na brata. Dostávali sme „nakladačku“ za všetky deti, lebo sme nechceli prezradiť, kto-čo v triede urobil. Učil nás chémiu a biológiu, tak sme museli byť tí najlepší. Nikdy mi nič neodpustil. Mňa skúšali tak, že mi otvorili knižku na hocijakej strane a musela som odpovedať. Bola som tvrdo vychovávaná. Spomínam si na jednu príhodu. V tom čase u nás vystupovala skupina Prúdy a strašne som chcela ísť na Hammela. Vtedy sme v ročníku ešte nemali chémiu. Otec mi povedal, že ak budem vedieť kysličník uhličitý, tak lístky dostanem. Nevedela som, čo to je, ale naštudovala som si to. Lístky nám otec dal, ale aj chalanom školníka Bajzíka a potom sme mohli ísť aj s bratom. Nikdy som privilégiá necítila.
Po skončení medicíny ste v roku 1979 začali pracovať v považskobystrickej nemocnici s poliklinikou.
Veľmi som chcela pracovať ako gynekologička, dala som si žiadosť do Považskej Bystrice. Keďže som si myslela, že ma určite zoberú, nastúpila som na interné oddelenie s predstavou, že raz budem robiť gynekológiu. V tom čase na tento odbor brali len mužov. Dostala som ponuku do Ilavy, čo som neakceptovala a posunulo ma to späť do Bratislavy. Robila som najprv internu, všeobecné, posudkové lekárstvo a geriatriu. V tomto poslednom odbore pôsobím 26 rokov.
Ste však lekárka s hodnosťou podplukovníčky.
Lekári ministerstva vnútra musia vykonávať aj policajnú činnosť, zabezpečovať branné previerky, strelné previerky, chodiť do terénu na akcie, za mimoriadnych udalostí musia nastúpiť do služby. Ako policajt, ak dostanem povel, 24 hodín som dispozícii. Stalo sa, že som tri dni bola len v ambulancii a tam som i spávala.
Ako sa hovorí, s hodnosťou idú i peniaze.
Žiaľ, pri hodnotení nie som v tej správnej zložke. Ak sa prilepší policajtom, som lekárka, ak lekárom, som policajtka.
Ako vás oslovujú kolegovia?
Oslovenie v našej profesii je kolega, kolegyňa.
Tak to nie je ako v seriáloch, hlási sa podplukovník Kostková?
Nie, my sa vôbec nehlásime. Ako to bolo v čase pred Nežnou revolúciou, to neviem.
O čo majú viac povinností lekári v policajných službách?
Lekári v ozbrojených zložkách fungujú na povel. Aj keď, dalo by sa povedať, je to povinnosťou každého lekára. Napríklad pri návšteve prezidenta USA sme mali tiež pohotovosť byť na telefóne 24 hodín, musíš sa hlásiť a nesmieš sa vzdialiť z miesta bydliska.
Ako Bystričania - študenti, stretávali ste sa v Považskej či v Bratislave?
Občas som sa stretla so Zuzanou, študovala na Filozofickej fakulte UK. S Danou, bývala pri Považane, teraz je riaditeľkou materskej školy v Bratislave a mojou susedou. Pomáhala som jej, keď jej malé deti boli choré. V Dúbravke mám naozaj dosť „považskobystrických“ susedov.
Spomínam si na Hanku, s ktorou sme si aj písali, podobne aj s Jarkou. Do Považskej už chodím len sporadicky, mám tu ešte rodinu. Samozrejme, zastavíme sa symbolicky na cintoríne.
Z ozbrojených zložiek odchádzajú do dôchodku pomerne mladší ľudia ako v iných odvetviach. Máte teda „mladých“ pacientov...
Policajti odchádzali do dôchodku v 55 rokoch. Ekonomická situácia núti ľudí byť dlhšie v zamestnaní. Tí, čo idú do dôchodku, nastupujú do ďalšieho zamestnania. Teraz je to však inak, čím dlhšie roky odslúžite, o to je príspevok vyšší.
Geriaterický pacient je nad 60 rokov a má možnosť vybrať si svojho lekára. Aktívni policajt musí byť prihlásený u služobného lekára.
Rada siahnete po knihe?
Čítam veľmi rada, ale v tomto čase len odbornú literatúru, lebo je veľmi málo času. Tým, že menia zdravotnícke zákony, je s tým spojených veľa nových zmien. Čím viac Zajac zmätkuje, tým viac čítam odborné veci.
Ako najradšej relaxujete?
Rada chodím na turistiku, hrám tenis, v zime lyžujem, cestujem.
Zastavme sa pri cestovaní. Kde ste boli najďalej, kde bolo najlepšie?
Najďalej som bola v Japonsku, Mexiku a na Kube, zvyčajne na mesačnom dovolenkovom pobyte. V Japonsku sme bývali v rodinách, dodnes si píšem s jednou rodinou a navštevujeme sa. Od tej doby som bola ešte raz u nich. Akiko s manželom ma navštívili dvakrát. Kontakt máme stále, e-mailujeme si. Druhýkrát som bola u nich po ôsmich rokoch, bolo to veľmi krásne. Rodina sa rozrástla, deti vyrástli, pribudli vnúčatá. Akiko je profesorkou na dievčenskej škole, vyučuje varenie a hru na hudobný nástroj. Svoje recepty prezentuje v televízii a v rádiu. Vždy mi to nahrá a pošle. Je to veľmi zaujímavé. Japonsky nerozumiem, vidím obrázky a čo nahrala. Pošle mi katalóg s japonskou kuchyňou, ja jej posielam darčeky, väčšinou slovenské ľudové veci, ako modranskú keramiku, bábiky zo šúpolia... Ak si predstavíte nádherný japonský prestretý stôl, ktorý sa hmýri farbami, lebo oni milujú jedlo aj očami, a je na ňom položený malý modranský tanierik, malý džbánik i bábika zo šúpolia. Pre mňa je to dojímavé, že aj slovenský výrobok sa dostane do takýchto vzdialeností. Akiko si to cení a vždy spomenie, že darčeky sú zo Slovenska. Slovenská kuchyňa bola pre mojich Japoncov nestráviteľná, ťažká. Otec, keď žil, tak opil manžela Akiko slivovicou. To jediné mu chutilo. Hovorí sa o Japoncoch, že sú chladní, ja som mala možnosť spoznať len príjemných.
Jeden priateľ, ktorý hral kedysi u Warchala, vždy pri ceste do Japonska zobral darček pre Akiko. Ona pre všetkých Warchalovcov napiekla, urobila také pohostenie, cestovala s nimi po celom Japonsku na ich koncerty, je zamilovaná do Slovenska. Urobila si slovník slovenských slov a na záver napíše jedno pekné slovenské slovo, čo sa naučila.
Prezradíte, ako vás ovplyvnilo Japonsko?
Potrpím si na japonskú značku, mám malé autíčko. Doteraz ma technicky nesklamalo. Má malú spotrebu, do Bratislavy ako stvorené. Taktiež chystám japonské večere pre priateľov. Predovšetkým pripravujem ryby, servírujem ich do japonských tanierov, mištičiek, nachystané sú paličky. Je to japonsko-slovenská večera. Púšťame si japonskú hudbu, ktorú mi posiela Akiko. Sú to ľudové pesničky, veľmi krásne, citlivé, treba sa do nich započúvať.
Akú dovolenku uprednostňujete?
Mám vo Švédsku kamarátku Slovenku. Vybrala som sa tam sama. Požičala som si auto a precestovala celú Škandináviu. Počas mesačného pobytu prešla som celý Egypt. Nemám rada ľahnúť si na dovolenke k vode, ale chcem spoznať krajinu. Chodím len na poznávacie zájazdy, ako staré Grécko. Idem na mesiac a túlam sa. Prešla som Korziku len bicykli. Túlala som sa s horolezcami a nemali sme iný dopravný prostriedok. Krajinu spoznám vtedy, keď ju pocítim, vidím prírodu, spôsob života, ako ľudia žijú. Nie ako spotrebiteľ ísť k moru a ležať na pláži.
Stretli ste sa so „spoludovolenkármi“, ktorí potrebovali vaše lekárske služby?
V akomkoľvek zájazde sa nájde človek, ktorý je chorý. Že som lekárka, to mám napísané v cestovnom pase. Stalo sa to cestou do Japonska. Bola to strašne dlhá cesta. Lietadlom sme leteli do Chabarovska, pokračovali transsibírskou magistrálou a loďou do Jokohamy. Bola tam jedna pani po operácii kostí-výrastkov na nohe. V tom čase sa to u nás neoperovalo a ona sa tým vystatovala. V Tokiu sme museli vyhľadať špecialistu-ortopéda, musela som zasahovať, tlmočiť a pomáhať. V Chorvátku zas jedného chlapca prepadli, v noci mu bolo treba pomôcť. Často sa mi stáva, že na zájazde sa udejú nejaké príhody, ktoré vyžadujú lekársku pomoc.
Aká bola tohtoročná dovolenka?
Teraz som ešte nebola, maminka oslavovala 70. V októbri cestujem na Cyprus.
Aké zostali spomienky na vlaňajšiu dovolenku?
Minulý rok som sa bola ponárať v Červenom mori. Bývala som vedľa hotela, v ktorom počas tohto leta vybuchla bomba. Keď som to videla v televízii, skoro som umrela.
Mám urobený kurz a môžem sa ponárať do troch metrov. Na mieste si zaplatím kyslíkovú bombu, do väčšej hĺbky by som sa už bála. Je to také nádherné, ako keby ste boli v akváriu.
Uprednostňujete letné dovolenky pred zimnými?
Ako sa to vezme. Obľubujem jarné lyžovačky na ľadovcoch Álp. Aj v lete chodím do Tirolska. Cesta trvá len päť hodín. Sme partia, spávame v karavane. Ráno sa zavčasu vyvezieme a doobeda lyžujeme a potom zídeme v plavkách dole. Zlyžovala som Mont Blanc, Kaukaz, Pyreneje.
Čo vám trvá najdlhšie, ktoré činnosti nerada robíte?
Nemám žiadny problém. Ja rada robím všetko. Pomáham mame na záhradke, kde predtým otec mával včely, pestujem rastlinky. Mám malý skleník a doma botanickú záhradu. Pestujem orchidey. Je to možno aj tým, že mám široké záujmy, že človek je sám. Nepoznám robotu, ktorá by bola pre mňa ťažká. Jediné, čo nerobím, to nepečiem.
Nemocnica ministerstva vnútra je v rekonštruovaných priestoroch bývalej detskej fakultnej nemocnice. Robí sa vám lepšie?
Sme tu od roku 2002. V budove je len lekáreň, rehabilitácia a röntgen na slušnej úrovni, nie je však všetko dotiahnuté do konca. Potrebovalo by to tok peňazí, ktorým by postavili druhú časť - nemocničnú a laboratórnu zložku. Aby to bolo komplexné.

Najčítanejšie na My Považská

Inzercia - Tlačové správy

 1. Získaj náskok pred štartom
 2. Trojica prestížnych fotografov hovorí o svojich tajomstvách
 3. Vytvor si svoju budúcnosť podľa vlastných predstáv!
 4. Proxenta oficiálne potvrdila záujem o ďalšie investície na Kube
 5. Dávajú osemročnú záruku. Batérie vyvíjajú už desať rokov
 6. Ako si zvýšiť penziu aj s priemerným platom?
 7. Štúdium ekológie, dizajnu či tech. inovácií je životný štýl?
 8. inFEEnity posilní Samuel Oriňák
 9. Karnozín – účinná látka s obrovským potenciálom
 10. Vianočné nákupy bez stresu? Pozrite sa, či na to idete správne
 1. Recruitment allowance as an employment recruitment instrument
 2. Compliance – who should be responsible?
 3. PRIESKUM: Slováci prezradili, čo by mal spĺňať dokonalý smartfón
 4. Výhody najväčšej obchodnej siete objavuje aj verejný sektor
 5. Spokojnosť je daná geneticky. Dá sa však zmeniť
 6. Na nové auto sa neoplatí čakať. Trhu kraľujú jazdené
 7. Tipy na darčeky, ktoré potešia každú ženu
 8. Mačka, ktorá žerie ľudí, kakajúce polienko, pavúky na stromčeku
 9. Krízové balíčky pre ohrozené domácnosti
 10. Dopyt po bytoch stúpa, ponuka bytov sa neustále zmenšuje
 1. Odsťahovali sa na lazy i do dodávky. Ako sa tam žije? 29 405
 2. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť 11 663
 3. Ako si zvýšiť penziu aj s priemerným platom? 6 431
 4. ARÓNIA - najsilnejšia prírodná prevencia proti koronavírusu 6 066
 5. Rekonštruujete? Pozor na romantické predstavy o vykurovaní 3 146
 6. Volkswagen predstavuje ďalší elektrický model 2 676
 7. Obľúbená kozmetika, lieky a doplnky stravy so zľavou až 50% 2 415
 8. Ako ušetriť náklady v sklade? Máme pre vás 9 tipov 2 285
 9. TIP: Úspech zakódovaný v DNA? Potvrdil to zlatý hattrick 1 871
 10. Karnozín – účinná látka s obrovským potenciálom 1 844

Blogy SME

 1. Michael Achberger: Je žiarenie z mikrovlnnej rúry škodlivé? Alebo je to mýtus?
 2. Miro Jankes: Novembrové obrázky
 3. Martin Greguš: Igor Matovič - stena oka hurikánu...
 4. Martin Greguš: V akom stave sú dopravné komunikácie v Bratislave? Aký je Váš názor?
 5. Ladislav Boršoš: Spejbl a Hurvínek…
 6. Igor Bilák: Post Covid Príhodka #26 - Pol roka a prvý kilometer
 7. Jiří Ščobák: Trading: Když už chcete rychle a spekulativně obchodovat, věnujte se oblasti, které rozumíte
 8. Ján Marton: Progresívna vízia ministerstva pôdohospodárstva je skôr halucináciou diletantov.
 1. Radovan Kazda: Poslanec Blaha a jeho fašisti 9 475
 2. Monika Nagyova: Poďte bližšie, staré dievky nehryzú. 8 333
 3. Jozef Sitko: Pani prezidentka, jej priateľ a jej exporadca Leško 7 536
 4. Lucia Nicholsonová: Otvorený list ministrovi Krajniakovi 6 467
 5. Martin Greguš: Robert Fico a jeho 2 tváre... DNES: "Povinné očkovanie je nechutný fašistický nápad". Čo myslíte, čo "hovoril" SMER v roku 2014? 5 740
 6. Ján Marton: Prezidentka žije v krajine, ktorej nerozumie a ja nerozumiem jej. 5 161
 7. Věra Tepličková: Ako chutí moc alebo Ak budeme dobrí, dostaneme limetku 4 667
 8. Tereza Krajčová: Anglický denník: 18. Najväčší strašiak návratu zo zahraničia? Slovenská mentalita 4 040
 1. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529?
 2. Juraj Hipš: Zvýšenie platov učiteľov na hygienické minimum nezvýši kvalitu vzdelávania, tvrdí analytik.
 3. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 3: Viem vyhrať, aj keď mi rozdali horšie karty, ako ostatným
 4. Juraj Hipš: Prorektor UK: Novelu treba stiahnuť a začať na nej pracovať odznova
 5. Karolína Farská: Dokedy bude koalícia fackovacím panákom Sme rodina?
 6. Juraj Hipš: Učiteľ Čapek: Niektorí učitelia sú machri. Od hodín svojho syna som sa skoro nevedel odlepiť
 7. Milota Sidorová: Pokrivené dáta vytláčajú ženy z pozornosti. Takto to môžeme zmeniť
 8. Katarína Pázmányová: Zabúdate? Možno by ste mali navštíviť odborníka
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Považská Bystrica a Púchov - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Považská

Po celom Slovensku je situácia v zdravotníckych zariadeniach kritická. Čakanie na operáciu vzbudzuje obavy vždy. Ak však máte pred zákrokom práve v týchto mesiacoch, alebo vám operáciu posunuli, zvýšený strach a neistota sú úplne prirodzené. Práve v tejto situácii pomôže zmierniť stres možnosť skonzultovať svoj stav s viacerými lekármi. Vďaka novej službe Druhý medicínsky názor už aj s tými z popredných kliník v zahraničí.


8 h

Dubnická radnica vysadila na jeseň v siedmich lokalitách mesta viac ako 100.000 jarných cibuľovín.


TASR 13 h
Hygiene pomáhajú s trasovaním kontaktov vojaci.

RÚVZ v Považskej Bystrici pomáhajú vojaci, aj tak nestíhajú kontaktovať všetkých pozitívnych. Zatvorených je viac ako 50 škôl a ďalších 160 tried.


17 h

Počas soboty zdravotníci podali 936 vakcín od konzorcia Pfizer/BioNTech.


TASR 17 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Peter sa z tohto sveta rozhodol odísť dobrovoľne.


27. nov

Radnica pomenovanie ulice neodporučila.


27. nov

Oddelenie opustilo viacero zamestnancov.


26. nov

Nezvestný je od dnešného dňa.


(rv) 27. nov

Blogy SME

 1. Michael Achberger: Je žiarenie z mikrovlnnej rúry škodlivé? Alebo je to mýtus?
 2. Miro Jankes: Novembrové obrázky
 3. Martin Greguš: Igor Matovič - stena oka hurikánu...
 4. Martin Greguš: V akom stave sú dopravné komunikácie v Bratislave? Aký je Váš názor?
 5. Ladislav Boršoš: Spejbl a Hurvínek…
 6. Igor Bilák: Post Covid Príhodka #26 - Pol roka a prvý kilometer
 7. Jiří Ščobák: Trading: Když už chcete rychle a spekulativně obchodovat, věnujte se oblasti, které rozumíte
 8. Ján Marton: Progresívna vízia ministerstva pôdohospodárstva je skôr halucináciou diletantov.
 1. Radovan Kazda: Poslanec Blaha a jeho fašisti 9 475
 2. Monika Nagyova: Poďte bližšie, staré dievky nehryzú. 8 333
 3. Jozef Sitko: Pani prezidentka, jej priateľ a jej exporadca Leško 7 536
 4. Lucia Nicholsonová: Otvorený list ministrovi Krajniakovi 6 467
 5. Martin Greguš: Robert Fico a jeho 2 tváre... DNES: "Povinné očkovanie je nechutný fašistický nápad". Čo myslíte, čo "hovoril" SMER v roku 2014? 5 740
 6. Ján Marton: Prezidentka žije v krajine, ktorej nerozumie a ja nerozumiem jej. 5 161
 7. Věra Tepličková: Ako chutí moc alebo Ak budeme dobrí, dostaneme limetku 4 667
 8. Tereza Krajčová: Anglický denník: 18. Najväčší strašiak návratu zo zahraničia? Slovenská mentalita 4 040
 1. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529?
 2. Juraj Hipš: Zvýšenie platov učiteľov na hygienické minimum nezvýši kvalitu vzdelávania, tvrdí analytik.
 3. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 3: Viem vyhrať, aj keď mi rozdali horšie karty, ako ostatným
 4. Juraj Hipš: Prorektor UK: Novelu treba stiahnuť a začať na nej pracovať odznova
 5. Karolína Farská: Dokedy bude koalícia fackovacím panákom Sme rodina?
 6. Juraj Hipš: Učiteľ Čapek: Niektorí učitelia sú machri. Od hodín svojho syna som sa skoro nevedel odlepiť
 7. Milota Sidorová: Pokrivené dáta vytláčajú ženy z pozornosti. Takto to môžeme zmeniť
 8. Katarína Pázmányová: Zabúdate? Možno by ste mali navštíviť odborníka

Už ste čítali?

Skryť Zatvoriť reklamu