Ich likvidácia stojí samosprávu nemálo peňazí, čo sa v konečnom dôsledku môže prejaviť i na poplatku za vývoz komunálneho odpadu v tej-ktorej obci. Aká je situácia v Košeckom Podhradí, o tom sme sa porozprávali so starostom Vladimírom Pagáčom.
Zákon o odpadoch dal samospráve páky, ktorými môže výskyt čiernych skládok obmedziť, napr. sankcionovaním vinníka. Sú podľa vás účinné?
Samotné sankcie nestačia, veľmi dôležité tiež je, aby občania pochopili, že zakladaním čiernych skládok na poplatkoch za odpad neušetria. Môžem povedať, že zatiaľ sa nám osveta darí, v evidencii nemáme žiadne čierne skládky a okrem toho začíname so separovaným zberom odpadu.
Dá sa povedať, že z dlhodobého hľadiska sa situácia zlepšuje?
Určite áno. Naša obec využíva veľkoodberové kontajnery na odvoz odpadu. Občas sa vyskytne situácia, že nezodpovední občania vysypú odpad do miestneho potoka. Snažíme sa to riešiť napomenutím, čo je zatiaľ účinné, takže sme nemuseli začať priestupkové konanie voči vinníkom.
Ako rieši obec svoje odpadové hospodárstvo?
Máme vypracovaný plán odpadového hospodárstva, schválený obvodným úradom ZP v Ilave. Zmluvu na odvoz komunálneho odpadu sme podpísali s technickými službami mesta Ilava, odvoz drobného odpadu a veľkoodberových kontajnerov nám zabezpečuje miestne družstvo. Taktiež sme začali realizovať plán „odpadového“ dvora, ktorý zahŕňa príjem najrôznejších druhov odpadu od kovov, cez pneumatiky, textil, batérie, elektrotechniku až po nebezpečný odpad, akým sú plechovice od náterov a podobne.
Kataster obce Košecké Podhradie je obohatený o CHKO Strážovské vrchy. Aká je situácia v tejto oblasti?
V tomto smere nám výdatne pomáha miestne poľovnícke združenie Pancier – Mojtín. Poľovníci pri obchádzaní a kontrole svojho revíru vykonávajú i akúsi predlženú ruku samosprávy. Pokiaľ by „čiernu“ skládku objavili, tak nás upozornia a my začneme konať. Zatiaľ to našťastie nebolo potrebné, z čoho vyplýva, že občania sa začali správať zodpovedne a prestali s ničením svojho okolia.
Autor: Zuzana Sláviková