Ja mám k tejto lokalite osobný vzťah. Dlhé roky som chodieval na Priedhorie, kde som pracoval na diplomovej práci a občas sa stretnem s lesníkom z Hodoňa, Šebom Šmehýlom, ktorý býva v tamojšej horárni dodnes. Spomínam si rád na časy, keď sme chodievali na motorke do Domaniže na pivo a dávali pozor na policajtov, aby nás nechytili. Neskôr som navštívil túto lokalitu viackrát aj ako pracovník Slovenského národného múzea, pri zberoch pre ďalšie výskumy,“ hovorí Pavol Lizoň, predseda Slovenskej mykologickej spoločnosti pri SAV.
Stáva sa, že pri stretnutí mykológov sa nájde huba, ktorá je svojím spôsobom raritou. „Pri množstve ľudí, ktorí idú do lesa, sa to môže stať. Vedia, čo nájdu, ak nevedia určiť druh, dá sa predpokladať, že nález bude niečo nezvyčajné,“ dodáva P. Lizoň. Počas týždňa našli „hubári“ napríklad hubu, ktorá bola na Slovensku opísaná iba raz, v 19. storočí kňazom Karlom Böhmom. Odvtedy sa našla napríklad v Škandinávii, ale na Slovensku až po viac ako sto rokoch. „Druhou raritou bol trúdnik, ktorý našiel dávnejšie v inej lokalite kolega Dr. Adamčík, a nám sa podarilo nájsť tento druh aj tu,“ konštatuje.
Slovenskí mykológovia poriadajú stretnutia každý rok spolu s českými kolegami. Raz na Slovensku, raz na Morave. Mykologické dni sa konajú v niekoľkoročných intervaloch a okrem českých kolegov si ich tentoraz nenechali ujsť ani hostia z Poľska, Nórska či Švédska. „V tejto lokalite som po prvý raz. Tunajšia mikroflóra je iná ako u nás, a tak budem mať čo študovať,“ povedal Ján Holec, vedúci mykologického oddelenia Národného múzea v Prahe.
Spokojný bol aj Poliak Marek Stawarski, ktorý má jednu z najkrajších webstránok o hubách v Európe. „Počasie nám prialo, húb bolo dostatok. V Podskalí sme našli príjemné prostredie a najmä potrebný kľud a pokoj pri výskume,“ skonštatoval M. Stawarski. Časť húb, ktoré našli mykológovia v priľahlých lokalitách, si môžete pozrieť aj vy, ak navštívite tradičnú výstavu Slovenského národného múzea, ktorá je v Bratislave.
Autor: mk