V jaskyniach sa využívajú liečivé účinky soli
Nimnica – Novú službu starostlivosti o ľudské telo poskytujú soľné jaskyne. Od leta je jedna z päťdesiatich na Slovensku otvorená i v Kúpeľoch Nimnica.
V minulosti sa využívali soľné jaskyne, soľné bane ako speleoterapia, jedna z uznávaných liečebných metód pri ochoreniach horných a dolných ciest dýchacích, kože, ekzémoch, alergických prejavoch. Prostredie v soľnej jaskyni je vytvorené na prírodnej báze. „Podmienkou je teplota a vlhkosť. Odborníci sa snažili nájsť optimum - zabezpečiť teplotu 22 – 23 stupňov Celzia a vlhkosť do 40 percent. Zaručuje uvoľňovanie iónov zo soli a prirovnáva sa morskému prostrediu, akoby vlnobitiu po búrke, kedy dochádza k najvyššej ionizácii a najvhodnejšie celkovo pôsobí na organizmus,“ vysvetľuje lekár Milan Galajda.
Ideálna teplota, vlhkosť, vysoká ionizácia, bohatá minerálna mikroklíma a nízka, takmer nulová koncentrácia alergénov pomáhajú pacientom alergikom v kľudnom prostredí výrazne posilniť dýchacie cesty i celý imunitný systém.
V nimnickej jaskyni použili zelené a biele soľné kvádre z Poľska, tmavé z Himalájí, Pakistanu, podlahu tvorí 30-centimetrová vrstva drobnozrnnej soli z pobreží Čierneho, Mŕtveho a Baltického mora. Z fontánky uprostred jaskyne počuť šumiacu vodu, zo stien i kvapľov vychádzajú lúče svetla vytvárajúce efekty. V „kútiku“ sú nachystané formičky, lopatky... Detičky sa môžu hrať priamo v soli.
Záujem prejavujú najmä kúpeľní hostia a pobyt v soľnej jaskyni považujú za príjemnú formu relaxu. Aby bol docielený efekt, odporúča sa opakovať 45-minútovú kúru päť až sedemkrát. Pobyt v jaskyni nie je len o soli. Sestrička Helena Hučová zakryje záujemcov dekou na pohodlnom lehátku, v krátkosti oboznámi o pôsobení vzduchu presýtenom mikročasticami jódu, draslíka, horčíka... Stlmí svetlo, pustí príjemnú hudbu. „Niektorí klienti zaspia, že ich musím budiť, aj keď mi je to ľúto,“ povedala H. Hučová. Z reakcií klientov najlepšie vie, ako si cenia pobyt v soľnej jaskyni - predovšetkým relax, potom uvoľnenie nosných dutín, pri bolesti hrdla, nemožno však prísť v akútnom štádiu ochorenia. Dokonca jeden pán, ktorý sa často liečil v horách, sa už po dvadsiatich minútach mohol riadne nadýchnuť a nevedel si jaskynnú mikroklímu vynachváliť. Treba však povedať, že soľná mikroklíma pôsobí na každého človeka individuálne.
Autor: zum