Prečín – V obci s medveďom v erbe sa oslavovalo. Prečínčania mali dôvod, pretože oslavovali 620. výročie založenia obce. Tá patrila rodu Prečínskovcov a v dobových materiáloch sa spomína už v roku 1385. „Súčasný Prečín má modernejšiu podobu ako obec v roku 1940, keď boli v nej iba štyri dvojpodlažné domy. Dnes v ňom žije 1380 obyvateľov, vrátane miestnej časti Zemianska Závada, ktorí žijú v 533 moderných domoch,“ hovorí starosta Anton Lagíň. Aj on je pyšný na vybudovaný vodovod, plynofikáciu či komplexnú elektrifikáciu. V Prečíne je zdravotné stredisko, farský kostol, kaplnka, požiarna zbrojnica či športový areál so šatňami. V obci je škola i škôlka, v ktorej priestoroch sa koná výstava fotografií i prác tých, ktorí sa aj takýmto spôsobom postarali o dobré meno obce. „Stálo to za to! Zabudol som síce okuliare, no vrátil som sa, aby som to všetko mohol vidieť. Množstvo fotografií či údajov, ktoré na výstave sú, som ešte zverejnené nevidel. Teším sa na kultúrny program,“ skonštatoval Ladislav Čiernik, ponáhľajúc sa do kultúrneho domu.
Oslavy sa konali už od rána, kedy sa po slávnostnej omši stretli na poludnie rodáci. „Som prekvapený, že si na mňa spomenuli. Ďakujem starostovi za krásne oslavy. Stretol som spolužiakov i ľudí, ktorých som nevidel aj päťdesiat rokov. Dokázal by som dodať organizátorom staršiu literatúru, mince či bankovky, možno na budúce. Richtár sa dokázal postarať o všetko potrebné, podobne ako jeho otec a mnohí ďalší Lagíňovci, ktorí boli v Prečíne v tejto funkcii už dávno,“ povedal Jozef Orávik, ktorý prišiel na stretnutie so sestrou Evou. „Výstava je pekná, každý rok sa na hody pripraví niečo pekné, čo starého človeka vie potešiť,“ dodal bývalý predseda ONV Vojtech Gajdošík, ktorý sa pri rozhovore so starými známymi nehanbil ani za niekoľko slzičiek.
„Oslavujeme po dlhšej dobe. Stretnutie rodákov sme mali v roku 1989, keď sa otváral kultúrny dom. Každý rok si vytipujeme príležitosť, vhodnú udalosť. Či Deň matiek, oslavy SNP, hody... Príležitostí je vždy dosť. Pri príprave nám pomohli všetci v obci. Oslovili sme rodiny, ktoré zisťovali adresy rodákov a ich záujem o stretnutie. Napokon ich prišlo stodvadsaťosem. Väčšina však aj tak zostala na súbor Limbora, obecný úrad a jeho poslancov. Bokom nezostali futbalisti, hasiči a poľovníci,“ povedal spokojný starosta. Práve poľovníci ponúkli po kultúrnom programe fantastický guláš. „Čo je v ňom nepovieme, no chutiť bude všetkým. Vyskúšajte!“ núkali nás členovia Poľovníckeho združenia Výr. A koho považuje starosta za najslávnejšieho rodáka? „Všetkých Prečínčanov!“
Autor: mk