Slovenské národné noviny 1845 - 2005

Samozrejme, aj učebnica dejepisu mapujúca Slovensko „na prahu nového veku“ v tematickom celku Slovenská jar pripomína postoj Ľudovíta Štúra (1815 – 1856 - tento rok 190. výročie narodenia) v kontexte národného obrodenia – ako básnika, jazykovedca, politik

a, novinára. Mladá slovenská inteligencia, ktorá vstupovala do života v tridsiatych rokoch 19. storočia pod jeho vedením, si postavila za cieľ pozdvihnúť pospolitý ľud, zbaviť ho biedy a alkoholizmu, povzniesť ho na vyššiu životnú a kultúrnu úroveň, aby sa mohol vzdelávať v materinskom jazyku, bolo treba zabezpečiť mu národné a jazykové práva. Činnosť štúrovcov, pravda, nezostala skrytá pred uhorskou vrchnosťou, no Ľudovít sa nevzdával práce v prospech národa.
On a jeho žiaci a spolupracovníci správne pochopili, že národné hnutie budované na širšej základni, potrebuje svoju tribúnu – noviny. Po tuhom zápase o ich povolenie si predsa len vynútil vydávanie Slovenských národných novín (1845 – 1948). Tu sformuloval slovenský politický program – zrovnoprávnenie slovenského národa, odstránenie poddanstva a nespravodlivých výsad šľachty a demokratickú reformu mnohonárodného Uhorska, „žalára slovanských národov“.
Keď Ľ. Štúr konečne dostal povolenie na ich vydávanie, oboznámil verejnosť s ich zameraním. Urobil tak v Ohlase o Slovenských národných novinách (15. júna 1845) a v úvodnom príspevku Čo chceme s novinami našimi (1. Klasňa 1845: rozumej „augusta“). Pre Štúra bolo periodikum „symbolom vyššieho života národného“. Úvodné číslo vzbudilo medzi národovcami veľkú radosť. Daniel Lichard hovoril, že na oslavu tejto udalosti boli na mnohých miestach Slovenska – „horného Uhorska“ hostiny a slávnosti. Jonáš Záborský vo svojej autobiografii uviedol, že tieto noviny vítali Slováci po horách ohňami radosti, ani čo by národ získal slávne víťazstvo. V podjavorinskom kraji sa konalo symbolické stretnutie na Javorine, kde sa zišli vlastenci zo Slovenska a Moravy v znamení česko-slovenskej vzájomnosti. Tešila sa i oslavná báseň Daniela Maróthyho: „Hoj, máme, už máme Slovenskje novini,/ čo budú vzbudzovať tatranské rodiny./ Sláva Ti, sláva ti, statný Tatier synu,/ že si ich vydobyl pre svoju rodinu.
Mládež od nich očakávala priam revolučné premeny v sociálnom a národnom živote. Podľa Štúra „novinami berie národ účasť vo veciach pospolitých krajiny, vlasti. Nimi sa dozvedá o všetkom tom, čo sa pamätihodného vo svete, v ľudstve stáva.“ Popri informačnej, spravodajskej, výchovnej funkcii zdôrazňoval aj ich kritické poslanie: „Musíme sa ale pri tomto do našej vnútornosti hlboko zahľadieť, nás samých dokonale poznať, naše nedostatky nám samým nezakrývať, ale ich na svetlo privádzať, našich vlastných slabostí sa neľakať, ale vôľu mať všetko napraviť a na dobrú cestu nastrájať.“
Že ako sa k tomu malo stredné Považie? Jeden zo zakladateľov bernoláckeho Slovenského učeného tovarišstva, ktorý ešte aktívne vystúpil i v dôležitých národných podujatiach v čase, keď štúrovci rozvíjali viaceré akcie základného významu pre rozvoj národného života v štyridsiatych rokoch 19. storočia a ktorým bolo treba dať celonárodný charakter (petičná akcia proti maďarizácií a akcia vo veci založenia novín), bol nitriansky cirkevný hodnostár a literát, predtým dlhší čas pôsobiaci v „starobylej Dubnici“ – František X. Hábel (1760 – 1846). Keď úrady kládli podmienku, aby žiadosť o noviny bola podložená dokladmi o ich skutočnej potrebe medzi Slovákmi, obrátil sa Štúr so žiadosťou o podporu aj na duchovenstvo nitrianskej diecézy. Tunajší bernolákovci mu ihneď žiadané svedectvo so 44 podpismi poslali a podmienkou, že noviny budú v slovenskej reči. V popredí nachádzame Hábelovo meno v hodnosti čestného biskupa. Literárny historik vyzdvihuje najmä tú podmienku, veď až do štúrovskej kodifikácie (1843) a pamätnej čachtickej schôdzky Tatrína (1847) nebola na Slovensku v jazykovej oblasti jednota.
„Zabudnutý košecký národovec“, dekan a farár, propagátor slovenskej tlače, básnik a publicista Jozef Emmanuel (1804 –1890) v októbrovom čísle literárnej prílohy novín Orol tatranský roku 1845 v básni K Orlovi vyjadril svoje sympatie k prostému vidieckemu ľudu, jeho reči, k školám: „Dobre ti je, Orle, dobre ti je lietať a s takým sa ľudom pozdravovať, vítať.“ A veru tieto verše vidíme ako ideovo a výrazovo analogické so Sládkovičovou básňou Nehaňte ľud moj! a Hviezdoslavovou Mňa kedys´ zvádzal svet... Tiež s reflexívnou poéziou Janka Kráľa (Duma bratislavská, Jarná pieseň). V básni k novému roku rodákom (Orol, 1847) horí za národné veci: Veď už nad slovenským poľom svetlo zorí,/ už sa osvecujú vôkol všetky hory,/ aj nášho šťastia už ligoce sa hviezda,/ pohnime sa už raz zo starého hniezda,/ bo nás volá k prácam života lepšieho,/ hlas šľachetných mužov národa nášho,/ do tej práce teda vstaňte hore, bratia,/ víťazstvo je isté, bárs nám cestu hatia.
Štúr zorganizoval na Slovensku i mimo neho sieť dopisovateľov a stálych redaktorov (P. Kellner – Hostinský, B. Nosák- Nezbudov, M. Jurecký, Ľ. Dohnány, J. Štúr, V. Pauliny, J. Kučera, P. Dobšinský). Medzi prispievateľmi zo stredného Považia registrujeme tiež klobušického kat. farára Štefana Zermegha (referát o svojej novej divadelnej hre Miluo Bohu ďivadlo) a pružinského dušpastiera Štefana Závodníka (1813 – 1885), dejateľa štúrovských neskôr matičných čias, ktorý posielal aj ľudovýchovné články, napr. o pestovaní a upotrebení zemiakov. Za tri roky vyšlo tak na 1168 stranách 292 čísel Slovenských národných novín. Dosť frekventované boli príspevky „z Trenčjanskej stolice“ a „z horňjeho Trenčína“. V 214. čísle z 31. augusta 1847 informovali noviny o zasadnutí hlavného spolku zakladateľov spolkov miernosti vo Veselom. Jeho predsedu Závodníka Štúr chváli aj ako agilného organizátora vzdelávania vidieckeho ľudu, ktorý veľkú pozornosť venoval škole a hospodárskemu povzneseniu ľudu.
Ostatný Štúrov príspevok v pod názvom Nový vek vyšiel 31. marca 1848, v čase, keď už on opustil Bratislavu, lebo mu hrozilo veľké nebezpečenstvo zo strany uhorskej vlády, ale so zámerom zúčastniť sa na poradách rakúskych Slovanov vo Viedni. Privítal revolučnosť „marcových zákonov“ – zrušenie poddanstva, vítal slobodu tlače a spolčovania sa. „S tým veru môžeme byť nateraz spokojní,“ písal naznačujúc, že nepokladá dosiahnutý stav národných vecí za definitívny.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Autor: nyi

Najčítanejšie na My Považská

Komerčné články

  1. Revolučný Nissan X-Trail mení pravidlá hry
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  4. Ako zlepšiť povedomie o cirkulárnej ekonomike?
  5. Prémiové bývanie pod lesom. Objavte Stockerka Prémium
  6. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  7. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  8. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine!
  1. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  2. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  3. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  4. Ako zlepšiť povedomie o cirkulárnej ekonomike?
  5. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  6. Prémiové bývanie pod lesom. Objavte Stockerka Prémium
  7. Každým dňom krajší! Nový Kynek je miestom, kde chcete bývať
  8. Predajte starý byt bez provízie realitke a bývajte v novostavbe
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 726
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 7 256
  3. Krátky, ale veľmi úspešný príbeh Kardiocentra AGEL Košice-Šaca 4 812
  4. V púpave je všetko, čo potrebujete 4 412
  5. Posledné byty v jedinečnej novostavbe v historickom jadre Košíc 4 354
  6. Výborná pre diabetikov aj pre lepšie trávenie. Poznáte Aróniu? 4 315
  7. Nebudete veriť, že toto skrýva Albánsko. Jeho pláže vyrazia dych 4 195
  8. Ako prišiel Boris Kollár k miliónom 3 561
  1. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí?
  2. Anton Kaiser: 100 rokov organizovanej turistiky VII.
  3. Monika Kollarova: Mačacie "ladies"
  4. Viktor Pamula: Odkiaľ a kam ?
  5. Andrea Ostrihoňová: Sú veci, ktoré sa nechcú stratiť
  6. Michal Drotován: Ako sa štát stará o svoj majetok?
  7. Ján Valchár: Irán, Izrael, bolševici a bolševník
  8. Alexander Hričko: Dve tváre slovenskej zahraničnej politiky
  1. Lucia Nicholsonová: Otvorený list Kaliňákovi juniorovi 108 497
  2. Ivan Čáni: Korčokovský magor. 40 581
  3. Martin Krsak: Slovensku nebude nikto diktovať! …ani zahraničie, ani zákony SR 35 378
  4. Marek Mačuha: Chudobní dôchodcovia? 34 983
  5. Boris Šabík: Zvláštne ticho po katastrofách 20 019
  6. Martin Pollák: Komu sa klaňajú traja hrdobci? 19 611
  7. Ján Šeďo: Ktorý slovenský senior oželie z dôchodku 400 EUR mesačne ? 19 297
  8. Leonard Malacký: Kam z Bratislavy - na trip do najkrajšej obce na Dunaji 9 129
  1. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí?
  2. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Sex v meste na slovenský spôsob
  3. Jiří Ščobák: Ivan Korčok dnes promluvil před Starou tržnicou v Bratislavě (video)
  4. Yevhen Hessen: Telegram ako zdroj konšpirácií, dezinformácií a propagandy?
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 77. - Arktída - Ostrov Wrangel - miesto, kde sa začína ruský deň
  6. Post Bellum SK: Osobnosť, ktorú sme si nepripomenuli...
  7. Yevhen Hessen: Ukrajinských utečencov sa pýtajú "Prečo nie ste na fronte", ale utečencov z iných krajín sa na to nepýtajú?
  8. Jiří Ščobák: Ivan Korčok zvítězí, protože má něco, co Pellegrini nemá a nikdy mít nebude!
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Považská Bystrica a Púchov - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Považská

Trenčianska univerzita je mladá univerzita v obľúbenom študentskom meste s jedinečnou atmosférou a za posledné roky prešla obrovskými pozitívnymi zmenami a rozvojom vedecko-technickej infraštruktúry.


Taktické cvičenie OR HaZZ v Novom Meste nad Váhom -12.03.2024

Najčastejšie ich zamestnali technické zásahy.


TASR
Ilustračné foto.

Dopravná nehoda zablokovala cestu v obci Streženice.


Nový park s viacerými modulmi.

Na nový oddychový areál sa už tešia.


Najčítanejšie články MyRegiony.sk

  1. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí?
  2. Anton Kaiser: 100 rokov organizovanej turistiky VII.
  3. Monika Kollarova: Mačacie "ladies"
  4. Viktor Pamula: Odkiaľ a kam ?
  5. Andrea Ostrihoňová: Sú veci, ktoré sa nechcú stratiť
  6. Michal Drotován: Ako sa štát stará o svoj majetok?
  7. Ján Valchár: Irán, Izrael, bolševici a bolševník
  8. Alexander Hričko: Dve tváre slovenskej zahraničnej politiky
  1. Lucia Nicholsonová: Otvorený list Kaliňákovi juniorovi 108 497
  2. Ivan Čáni: Korčokovský magor. 40 581
  3. Martin Krsak: Slovensku nebude nikto diktovať! …ani zahraničie, ani zákony SR 35 378
  4. Marek Mačuha: Chudobní dôchodcovia? 34 983
  5. Boris Šabík: Zvláštne ticho po katastrofách 20 019
  6. Martin Pollák: Komu sa klaňajú traja hrdobci? 19 611
  7. Ján Šeďo: Ktorý slovenský senior oželie z dôchodku 400 EUR mesačne ? 19 297
  8. Leonard Malacký: Kam z Bratislavy - na trip do najkrajšej obce na Dunaji 9 129
  1. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí?
  2. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Sex v meste na slovenský spôsob
  3. Jiří Ščobák: Ivan Korčok dnes promluvil před Starou tržnicou v Bratislavě (video)
  4. Yevhen Hessen: Telegram ako zdroj konšpirácií, dezinformácií a propagandy?
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 77. - Arktída - Ostrov Wrangel - miesto, kde sa začína ruský deň
  6. Post Bellum SK: Osobnosť, ktorú sme si nepripomenuli...
  7. Yevhen Hessen: Ukrajinských utečencov sa pýtajú "Prečo nie ste na fronte", ale utečencov z iných krajín sa na to nepýtajú?
  8. Jiří Ščobák: Ivan Korčok zvítězí, protože má něco, co Pellegrini nemá a nikdy mít nebude!

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu