Mária začína kariéru postavou Rusalky

Jeden známy si ako svoju inšpiráciu vybral akademického maliara z vedľajšej dediny a počas celého detstva si opakoval, že raz, podobne ako on - chudobný chlapec zo zapadnutej dedinky - musí niečo dokázať.

A dokázal.
Chcete sa aj vy inšpirovať podobnými príbehmi? Viete, koľko osobností šoubiznisu, športu, kultúry či podnikania sa narodilo na Považí? Chceli by ste spoznať ich životnú púť, dozvedieť sa o ich úspechoch, pádoch, zaujímavých životných situáciách? Prinášame vám seriál rozhovorov s rodákmi z nášho regiónu, a to najmä takými, ktorým sa v šírom svete podarilo nájsť si to správne miesto. V našom seriáli načrieme do ich krátkej, no bohatej životnej púte v rôznych povolaniach, v rôznych končinách našej vlasti i mimo nej. Okrem úspechu majú spoločné „korene“, ktoré siahajú na Považie a sú na to patrične hrdí. A možno prídete na to, že ste sa s nimi hrávali na rovnakom pieskovisku, sedeli v jednej triede, kopali spoločne do futbalovej lopty, či chodili do rovnakého krúžku....
Mária Porubčinová (26)
Váš hlas je označovaný za dramatický soprán. Pre ktoré svetoznáme role v operách je určený?
Pre dramatický odbor je skutočne široká škála opernej literatúry, z tých najznámejších by som snáď mohla spomenúť Pucciniho Toscu, Turandot, Manon Lescaut, Verdiho Macbeth a iné. Sú to však vysoko dramatické a spevácky náročné postavy, ktoré si vyžadujú hereckú a spevácku skúsenosť. A preto každá speváčka začína obyčajne svoju kariéru v mladodramatickom odbore, ktorý zahŕňa napríklad Pucciniho Bohéma, Dvořákovu Rusalka, Čajkovského Eugena Onegina. Takže ani ja nie som výnimkou a v blízkej budúcnosti sa chcem tomuto odboru venovať.
S ktorou áriou by ste sa v budúcnosti radi popasovali?
Keďže mojou doménou je dramatický odbor, rada by som naštudovala árie Toscy alebo Turandot, ale to už som zašla príliš ďaleko v mojej fantázii...
Máte svoju obľúbenú áriu, ktorú ovládate dokonale a v ktorej sa ukáže váš hlas v celej svojej kráse?
Mojou srdcovou záležitosťou je Mimi z Pucciniho Bohémy. Myslím, že mi sadla charakterovo a cítim sa v nej veľmi dobre aj spevácky.
Ako dlho ste ju študovali?
Neštudovala som iba jednu áriu, ale celú postavu, ktorá zahŕňa árie Mimi, duety a ansámbly s ďalšími postavami. Je to teda veľa hudobného materiálu, čo si, samozrejme, vyžaduje aj viac času. A je viac ako ideálne, keď interpret naštuduje svoj repertoár v predstihu, aby mala čas každá postava dostatočne vyzrieť.
Venujete sa spevu denne. Kedy cvičíte? Je váš spevácky režim rovnaký, či vystupujete alebo nevystupujete?
V bežný deň mávam hodinu so svojou profesorkou na vysokej škole a potom sa venujem spevu individuálne. Keď mám predstavenie, doobeda si dám iba rozospievanie a až do prípravy pred predstavením mám hlasový pokoj.
Po kom ste zdedili talent?
V našej rodine bol spev a hudba ako taká prítomná vždy, ale asi najbližšie k nej mal snáď môj otec, ktorý ma aj prihlásil na základnú umeleckú školu, kde sa to všetko začalo. Ale talent ako taký som dostala od Boha a obidvaja rodičia mi dali priestor, aby som ho mohla rozvíjať.
Vie sa, že vás podporovali rodičia. Otec ako organista v roku 1990 založil v Domaniži detský spevácky zbor. Tu sa rozvíjal aj váš hudobný talent. Mali ste sólové vystúpenia v kostoloch a na ďalších festivaloch cirkevného speváckeho zboru na Slovensku. Ako spomínate na toto obdobie?
S odstupom času spomínam na toto obdobie ako jedno z najkrajších, aj keď mi niekedy to, že som bola neustále pod drobnohľadom otca, trošku prekážalo. Ale vo všeobecnosti viem, že to bolo úžasné a veľmi pokrokové, keď v takej malej dedine spievali deti z nôt. No a nekonečná trpezlivosť a precíznosť otca bola obdivuhodné. Čo sa týka sólových vystúpení, tie som doslova nenávidela, lebo som mala pocit, že kamarátky budú žiarliť, že uprednostňuje otec mňa a ja ich stratím.
Pre koho najradšej spievate?
Odkedy som začala spievať, trápila som svojím spevom obyvateľov Domaniže, a to spievaním v kostole a v kultúrnom dome na rôznych akciách. Neskôr na konzervatóriu rôzne vystúpenia zoceľovali môj pohľad na poslucháča a trému. Ale s určitosťou môžem povedať, že najradšej a aj s najväčším pocitom zodpovednosti spievam pred ľuďmi, ktorých poznám, a to mi nikto neverí, ale naozaj mám stiahnutý žalúdok, keď spievam v domanižskom kostole.
Boli ste sa predstavovať v divadlách osobne alebo vás zastupuje agentúra?
Agentúra ma síce zastupuje, ale samozrejme, že na predspievania musím chodiť osobne. Je to kvôli tomu, aby sa ten-ktorý adept ukázal aj typovo, či sa na tú postavu hodí. To už posudzujú režiséri a kostyméri. A potom nastupuje agent, ktorý rieši formality a všetky ostatné veci ekonomického charakteru, o ktorých ja nemám ani potuchy.
Aký máte vzťah k iným druhom spevu? Zaspievate si aj pop music alebo ľudovku? Alebo to do vášho repertoáru nepatri?
Teraz nech nepočúva moja pani profesorka, ale veľmi rada. Samozrejme, nie na verejnosti, ale pri domácich prácach veru ten „popík“ zaznie. A každá dobrá rodinná oslava sa nezaobíde bez ľudovky, takže aj tie mám v repertoári. A spievam ich veľmi rada.
Absolvovali ste medzinárodné majstrovské spevácke kurzy Praha – Viedeň - Budapešť u prof. Nadeždy Kniplovej v Badene v Rakúsku. Priblížili by ste nám ich?
Na tieto kurzy som dostala štipendium v našej škole a tak som šla, aj keď som nevedela, do čoho idem. Ale musím povedať, že to bola super skúsenosť - v speve a v celkovom náhľade na vkus. Kurzy sú o tom, že študent chodí každý deň na hodiny k profesorke, ktorú si predtým vyberie a potom podľa uváženia sa môže zúčastňovať koncertov. Je to skvelá skúsenosť a každému to vrele odporúčam. Kurzy sa konajú zväčša cez prázdniny, takže je to aj skvelý spôsob, ako sa udržať v kondícii.
Rada prijímate pozvanie na festivaly? Na ktorých ste prezentovali Slovensko?
Áno, z tých najprestížnejších by som snáď spomenula Medzinárodný festival vo Varšave, kde boli umelci z celej Európy a nezabudnuteľné je aj srdečné poľské publikum.
Zúčastňujete sa aj koncertov doma?
Samozrejme, a nakoniec vedia o tom aj moji krajania, veď každoročne pripravujeme vianočný koncert. A to je koncert, na ktorý sa celý rok teším, je to skutočne úžasný zážitok a neopakovateľná atmosféra. A tá energia, ktorá sála z publika, ma nadopuje na dlhý čas. Ten koncert mám skutočne najradšej. Uskutoční sa aj počas tohtoročných Vianoc v považskobystrickom kostole.
Momentálne spievate v Janáčkovej opere v Brne. Nedávno ste mali premiéru v Dvořákovej opere, kde spievate Rusalku. Aká to bola cesta získania hlavnej role a ako vás prijalo české obecenstvo?
Cesta bola relatívne jednoduchá. Prišla som na konkurz, kde som uspela a boj s touto prekrásnou operou sa mohol začať. Práca v divadle bola krásna, a čo sa týka publika, musím im len poďakovať. Aj keď je Rusalka ich srdcovou záležitosťou a moja čeština možno nebola dokonalá, prijali ma úžasne.
Aké je vaše tajné spevácke želanie? Je to vystúpenie v milánskej La Scale?
Určite, keby táto ponuka prišla, tak ju neodmietnem, ale mojím speváckym želaním to určite nie je. Mojím želaním je podať v každom, aj tom najmenšom divadle taký výkon, aby v divákovi niečo zanechal a rád prišiel do divadla opäť. Ale keď mám byť neskromná, celkom rada by som si zaspievala v Covent Garden v Londýne.
Čo na vaše hlasové cvičenia hovorili susedia? Kde a ako cvičíte dnes?
Keď cvičím u rodičov v Domaniži, nehovoria nič, pretože to možno prekáža menej, keďže bývajú v dome. Ale v Bratislave bývam v paneláku, kde to naozaj nie je možné, a tak sa snažím cvičiť v škole.
V akých cudzích jazykoch ste spievali? Ktoré z nich ovládate?
Tých, v ktorých som spievala, je, bohužiaľ, viac, ako tých, ktoré ovládam. Piesňová a operná literatúra je väčšinou v talianskom, nemeckom, anglickom, francúzskom, ruskom a španielskom jazyku, v ktorých som už spievala. Ale ak hovoríme o jazyku, v ktorom sa dohovorím, tak to je len angličtina a taliančina a pár fráz z nemčiny. Tu musím zabrať viac, lebo bez znalostí cudzích jazykov to v dnešnom svete jednoducho nejde.
Máte svoj spevácky idol?
Čisto speváckych idolov by som našla určite viac. Ale mojím celkovým idolom, teda osobnostným a bez pochyby aj speváckym, je Mirella Freni, ktorá je stelesnením citu, profesionality, disciplíny a disponuje prekrásnym hlasom. Ale takýchto spevákov je veľmi veľa a v dnešnom svete, kde je obrovská konkurencia, je ich čím ďalej, tým viac. A to je super, lebo to každého speváka ženie dopredu.
Venujete veľkú pozornosť svojím hlasivkám?
Najlepšie je nevenovať sa im. Osobne neobľubujem studené a bublinkové nápoje.
Chodievate do Domaniže často?
Chodím, aj keď nie tak často, ako by som si želala. Ale keď je to len trošku možné, idem tam, lebo je to neskutočná oáza pokoja a čerstvého vzduchu. Stačí ísť na hodinu do prírody a človek načerpá takú energiu a chuť do života, že žiadne fitness centrum nemá šancu.
Spomínate si na svoje prvé učiteľky spevu?
Spomínam a veľmi rada. Mojím prvým vzorom bola pani učiteľka Žibrúnová, ktorá ma síce učila vytváranie dramatickej postavy, ale viedla dievčenský spevácky zbor, kam mi dovolila chodiť a na jej podnet ma rodičia prihlásili na spev. Doteraz si na ňu rada a s láskou spomínam. Ďalšou dobrou vílou v mojom speve bola Janka Hoštáková, ktorá ma učila už hlavný predmet spev a ten obdiv jej hlasu a prístupu si pamätám dodnes. Potom prišla Marcelka Smatanová, ktorá sa už iste volá inak, a tá nám bola kamarátkou, učiteľkou a bútľavou vŕbou, ktorá ma super pripravila na konzervatórium, kde ma na prvýkrát vzali. Bolo to krásne obdobie, kde som nadobudla lásku k spevu a na ktoré vždy rada spomínam.
Kde ste potom pokračovali v štúdiu?
Začala som študovať na konzervatóriu v Žiline u profesora Kubíčka, odkiaľ som po treťom ročníku prestúpila na Konzervatórium do Bratislavy k profesorke Dagmar Livorovej. Tam som pochopila, že talent je príliš málo na to, aby človek mohol byť spevákom a po absolutóriu som nastúpila na VŠMU, k pani profesorke Zlatici Livorovej, ktorá sa so mnou trápi až dodnes.
Ste v poslednom ročníku Vysokej školy múzických umení. Aké je vaše ďalšie smerovanie?
Rada by som úspešne skončila školu a vydala sa po profesionálnej dráhe, kde som už trošku začala. Uvedomujem si, že to nie je ľahké, v dnešnej konkurencii, keďže som žena a mám veľkú ambíciu stať sa raz aj matkou. Ale verím, že keď sa chce, tak sa dá všetko.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Autor: zum

Najčítanejšie na My Považská

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 29 558
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 430
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 543
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 913
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 266
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 102
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 845
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 763
  1. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  2. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  3. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  4. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  5. Jozef Ďanovský: Medžugorie na Veľkú noc
  6. Martin Borecky: Rakovina
  7. Vladimír Krátky: Nebude zo psa slanina - ani zo Slovenska baranina .
  8. Lucia Nicholsonová: List ministrovi Tarabovi, ktorý chce znásilniť Ústavu
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 085
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 646
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 435
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 9 863
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 453
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 366
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 265
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 432
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Považská Bystrica a Púchov - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Považská

V príprave sa Sedmerovec stretol aj s dorastom Dubnice.

Pred začiatkom odvetnej časti oblastnej 8. ligy ObFZ Považská Bystrica sme nazreli do príprav Sedmerovca, Ilavy, Pružiny, Bodinej, Jasenice, Vrchteplej, Lednice, Kvašova B a Ilavy.


Vpravo Anton Ulbricht, konateľ spoločnosti Tanawa, ktorá vyrába tatranskú minerálku.

V ďalšej časti seriálu Príbeh značky sme hovorili s konateľom spoločnosti Tanawa.


Oravský hrad.

Na svoje si prídu všetky vekové skupiny.


Ikonický roštový chodník cez mokrade.

Historický park v Lednických Rovniach patrí na Slovensku k najkrajším.


  1. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  2. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  3. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  4. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  5. Jozef Ďanovský: Medžugorie na Veľkú noc
  6. Martin Borecky: Rakovina
  7. Vladimír Krátky: Nebude zo psa slanina - ani zo Slovenska baranina .
  8. Lucia Nicholsonová: List ministrovi Tarabovi, ktorý chce znásilniť Ústavu
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 085
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 646
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 435
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 9 863
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 453
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 366
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 265
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 432
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu