Mestský úrad ich eviduje 1228, no psov je v meste určite viac. Sťažnosti občanov sú nielen na ich voľný pohyb, ale najmä na znečisťovanie trávnikov či komunikácií ich exkrementami. Často sa stáva, že majiteľ svojho miláčika iba „odprevadí“ pred bytovku a nechá ho robiť, čo sa mu zachce. Iní psíkov „venčia“ kade tade, no nechajú ich „vyprázdniť sa“ napríklad na ulici, priamo pred vchodom do domu.
„Poplatky za psa sú určené podľa toho, kde je prihlásený. Najviac je to osem stoviek, najmenej jedna. Najdrahšie poplatky platia pre byty, nasledujú rodinné domy a integrované časti. Sadzba dane za druhého a každého ďalšieho psa sa zvyšuje o 50 percent,“ dozvedeli sme sa na mestskom úrade. Psov je podstatne viac, no majitelia ich často neprihlásia. Podľa prieskumu mestského úradu je „panelákových“ psov asi päťsto. Najmä pre nich sú určené vrecká na výkaly, ktoré však drvivá väčšina majiteľov nepoužíva. Pritom ich mesto zakúpilo v roku 2004 osemtisíc kusov. V priemere stálo jedno papierové vrecko takmer tri koruny, no zásoby sa míňajú pomaly. Evidencia hovorí o tom, že záujemcov je málo. Pritom stačí zájsť na informácie, kde záujemcom vydajú balík, v ktorom je dvadsaťpäť kusov. Vrecká by sa mohli teoreticky predávať aj v chovproduktoch či podobných obchodoch, no majitelia o tovar, ktorý by zostal prakticky na sklade, záujem nemajú.
Psie výkaly nie sú údajne nebezpečným odpadom a nevyžadujú si zvláštne nádoby. Napriek tomu budeme stále svedkami situácií, keď si majiteľ počká na psíka pred vchodom paneláku, či ho nechá „urobiť potrebu“ pred vchodom do cudzieho domu.
„Za uplynulý mesiac sme riešili sedem priestupkov príslušného VZN. Môžem povedať, že každý mesiac je ich približne rovnako. Ľudia volajú mestskú políciu v dvoch prípadoch. Buď sa cítia psom ohrození alebo pes znečisťuje prostredie, kde bývajú. Najlepšie sa kontrolujú psy ráno, lenže počas týždňa sa musíme v týchto hodinách venovať školám, priechodom pre chodcov a ďalšej činnosti,“ hovorí veliteľ mestskej polície Jozef Vaneček. Viac času je podľa jeho slov počas víkendu. „Majitelia môžu byť postihovaní vo viacerých prípadoch. Od pohybu psa na verejných priestranstvách, jeho prihlásenia (musí mať známku) až po znečisťovanie prostredia.“ Pokuty sa pohybujú do výšky tisíc korún. „Dôležitý je individuálny prístup, viacerí si vedia chybu priznať,“ dodal Vaneček.