História Prečína je určitou analógiou života jej obyvateľov. Sú v nej obdobia úspechov, rozkvetu, ale aj pádov, nešťastí a sklamaní. Aj keď Prečín vo svojich dejinách nebol veľkým politickým a hospodárskym centrom, prostredníctvom schopných a obetavých ľudí vždy a v každom období vytváral spoločenské a materiálne podmienky potrebné na jeho rozvoj. Tým sa stal prirodzeným centrom aj pre okolité obce.
Naši predkovia položili pevné základy, na ktorých staviame teraz my. Súčasný Prečín má modernejšie podoby, ale aj problémy, ktoré prináša súčasná doba. Obec má vybudovaný vodovod, plyn, samozrejmosťou je komplexná elektrifikácia. Máme základnú a materskú školu, zdravotné stredisko, farský kostol, kaplnku, športový areál so šatňami i požiarnu zbrojnicu. Na dôstojnú rozlúčku so zosnulými spoluobčanmi slúži dom smútku, na spoločenské a kultúrne podujatia kultúrny dom. V strede obce máme zregulované potoky, sú vybudované mosty a lávky, chodníky. Vytvárajú sa podmienky pre fungovanie služieb poľnohospodárstva, aj novú bytovú výstavbu.
Upravujeme, budujeme cesty, problémy s televíznym signálom vyriešil káblový televízny rozvod. Hlavnou investičnou akciou v súčasnosti je výstavba kanalizácie, ktorú budujeme v spolupráci so Severoslovenskou vodárenskou spoločnosťou, mestom Považská Bystrica a európským fondom ISPA.
Udržať pri živote a v správnom chode všetko, čo tu máme vybudované, pri súčasnom trende prenosu kompetencií zo štátu na obce, ktorý akoby sa robil pod heslom „robte veľa muziky za málo peňazí“, veru vôbec nie je ľahké.
Všetko zlé a ťažké sa dá prekonať, keď sa žije v obci, kde sa nezabúda na staré tradície. Prečín je známy nielen fašiangami, štefánskymi brotkami, veľkonočnými oblievačkami, duchovaním, pálením jánskej vatry alebo Annovskými hodami, ale i poľovníctvom, futbalom, požiarnikmi či značenými cyklotrasami.
Spolu poblahoželajme obci k tomu, že dokázala prežiť, poprajme jej, aby rástla do krásy, aby bola domovom len dobrých a šťastných ľudí.
Nám všetkým želám, aby sme boli voči sebe ohľaduplní, tolerantní a láskaví. Aby z našej dediny vymizli nešváry a nedorozumenia. Aby sme žili dôstojný život statočných ľudí. Aby naše deti a my s nimi sme nachádzali istotu domova, istotu každodenných i sviatočných návratov.