Štvrtok, 2. december, 2021 | Meniny má BibiánaKrížovkyKrížovky

Ži a nechaj žiť!

Jeden známy si ako svoju inšpiráciu vybral akademického maliara z vedľajšej dediny a počas celého detstva si opakoval, že raz, podobne ako on - chudobný chlapec zo zapadnutej dedinky - musí niečo dokázať.

A dokázal.
Chcete sa aj vy inšpirovať podobnými príbehmi? Viete, koľko osobností šoubiznisu, športu, kultúry či podnikania sa narodilo na Považí? Chceli by ste spoznať ich životnú púť, dozvedieť sa o ich úspechoch, pádoch, zaujímavých životných situáciách? Prinášame vám seriál rozhovorov s rodákmi z nášho regiónu, a to najmä takými, ktorým sa v šírom svete podarilo nájsť si to správne miesto. V našom seriáli načrieme do ich krátkej, no bohatej životnej púte v rôznych povolaniach, v rôznych končinách našej vlasti i mimo nej. Okrem úspechu majú spoločné „korene“, ktoré siahajú na Považie a sú na to patrične hrdí. A možno prídete na to, že ste sa s nimi hrávali na rovnakom pieskovisku, sedeli v jednej triede, kopali spoločne do futbalovej lopty, či chodili do rovnakého krúžku....
Róbert Hatala (35)
Kedy ste sa rozhodli „skúsiť šťastie“ v Austrálii? Mal pobyt vplyv na ďalšie vaše profesné smerovanie?
Celá myšlienka môjho pobytu v Austrálii vznikla na základe článku v Živote o spoločnosti, ktorá začína organizovať študijné pobyty v tejto krajine. Bol to nápad mojich rodičov a rád priznám, že toto rozhodnutie bolo tým, ktoré odštartovalo celý rad udalostí a otvorilo mi veľa nových možností. Občas mám pocit, že by mal každý mladý Slovák povinne vycestovať na takúto „stáž“. Potom by sme sa vedeli pozrieť na svet aj z inej perspektívy. Ale to sa vlastne už vo veľkej miere deje.
Čoho ste si u protinožcov najviac (v dobrom alebo v zlom) užili?
Krajiny, mora, kľudu, prírody. Ťažko vybrať jedno. Čo ma na Austrálii fascinovalo je jej rozmanitosť a rozľahlosť. Vždy po 10 týždňoch školy sme mali týždeň prázdniny a tie sme vždy využili na cestovanie. Prenajali sme si s priateľmi auto z požičovne, určili si nejaký cieľ a vyrazili. Pamätám si na jeden úsek cesty, ktorý bol viac 30 km úplne rovný. Obrazne stačilo priviazať volant na plynový pedál, dať tehlu a ísť stále za nosom. Čo ma prekvapilo bol fakt, že som vlastne vo voľnej prírode nevidel kenguru. A že ťava je v Austrálii premnožená a takmer vyhlásená za škodnú.
Ako na vás zapôsobili Austrálčania? Akí sú v práci a akí pri zábave?
Ozzies (tak sa sami nazývajú) majú úžasný štýl života. Oni to volajú „easy life“. Proste sa tak nejako nezaoberajú hlúposťami typu závisť, rasizmus, stres. Je úplne bežné, že popoludní zastaví pri pláži najnovší „meďák“, vystúpi z neho pán v stredných rokoch v super drahom značkovom obleku, hodí na seba plavky, vytiahne surf a ide si užívať život. A zábava? Tak baviť sa určite vedia. V Perthe je celá štvrť, ktorá sa večer premení na mravenisko zabávajúcich sa ľudí. Austrália je taká etnicky pomiešaná, žije tam toľko národností, že je pre nich ťažké byť rasistami. Proste sa tam nedá pridať k jednej skupine.
Máte nadanie na jazyky? Koľko rečí ovládate? Využívate niektorú viac? Pri akých príležitostiach?
Nadanie asi mám, je to len otázka chcenia a potreby. Angličtinu mám podľa seba celkom slušnú. Okrem Austrálie som strávil nejaký čas aj v USA. Zároveň ju denne používam vo firme. A ďalšie jazyky? Dodnes si pamätám moju maturitu z ruštiny, kde ma tak-nejako osvietilo a dokázal som hovoriť ako rodený Rus. Myslím, že som vtedy okrem seba najviac prekvapil pani profesorku Porubskú, ktorá to určite nečakala. Ruština sa mi teraz celkom hodí, v rámci zamestnania cestujem často do zahraničia a naposledy som prekladal ruským turistom z angličtiny na istanbulskom letisku. V posledných rokoch som trávil skoro celé letá v Chorvátsku a dosť sa na mňa nalepilo z ich jazyka. Ten sa mi tiež hodí pri práci, pretože moja nemecká kolegyňa je pôvodom Chorvátka. Češtinu sme dlhé roky nepovažovali za cudzí jazyk, ale keď tak sledujem dnešnú generáciu, tak pre nich je v češtine už veľa neznámeho. Pre mňa to je vlastne druhá materčina. No a keďže sme nemecko-americká firma, tak som sa začal venovať nemčine. Chodím do jazykovej školy a učím sa slovíčka ako školáčik. Rád by som sa jedného dňa začal venovať japončine.
Myslíte si, že mladí ľudia by mali odskúšať viacero zamestnaní?
Určite áno. Sám som toho príkladom. Veľmi to rozširuje obzor človeka, dáva mu nové skúsenosti. A najmä, keď je to človek tvorivý, ktorý chce stále posúvať vývoj ďalej, tak sa nezasekne na jednom mieste. Viete, občas človek zastane na jednom mieste a nevie sa pohnúť ďalej. Možno vtedy treba skúsiť niečo iné. Vyžaduje to však hodne odvahy začínať znova.
Stretávate sa so spolužiakmi zo školy? Chodíte na stretnutia „po“ rokoch alebo je to pre váš ročník prežitok?
V bežnom živote sa s nimi nestretám. Žijem už jedenásť rokov v najväčšej slovenskej dedine Bratislave a tu je stretnutie skôr náhoda. Stretnutia po rokoch sú fajn, mám rád veľa ľudí z našej bývalej triedy. Je to len moje pracovné vyťaženie, ktoré mi necháva trochu času na najbližšiu rodinu a záľuby a takmer žiadny na niečo iné. Ale mám vás rád a vždy vás rád stretnem.
Ste narodený v znamení Rýb. Hodí sa horoskop vášho znamenia i na vás? Rád si ho prečítate?
Neviem, či som typická „Ryba“ alebo nie. Viete, keď si čítate charakteristiku znamení, tak sa vlastne viete nájsť takmer v každom. Občas si horoskop prečítam, ale najmä pre zábavu.
Detstvo ste prežili v Považskej Bystrici. Na čo najradšej spomínate?
Na rodinu – rodičov, bábrlinku a otecka (to je môj dedko, len ho tak nikto nesmie volať) Jerryho, Miša. Na dvor v kolónii, slnečné hodiny s fontánou, štadión, kulturák. A na veľa milých ľudí. A na Školskú ulicu. Občas, keď som doma, tak sadnem do auta a preveziem sa cez tieto miesta.
Vyrastali ste obrazne povedané „medzi dvoma kúpaliskami“. Bývali ste pri mestskom, starí rodičia pri kúpalisku v kolónii. Ako sa „ráčite“ s vodou?
Vodu delím na dva druhy – more a zvyšok. More je môj svet (asi som tá ryba) Dokázal by som pri ňom prežiť život. Mať napríklad takú reštauráciu, aká je v Chorvátsku na Proverze pri Kornatoch. Ostatná voda je na druhej koľaji. Nikdy som nebol kúpaliskový typ a ani ma to nijako neláka. Proste, nemám rád húfy ľudí na malom priestore. Som skôr človek, čo hľadá kľud a pokoj.
Za študentských čias ste sa súťažne venovali spoločenským tancom. Obľubujete večierky a plesy alebo radšej diskotéky?
Častá otázka. Odpovedám na ňu: „Ja už mám odtancované“. Samozrejme, že občas niekam so Silviou, mojou manželkou, vybehneme, ale je to zriedka. Plesy sme absolvovali poslednú sezónu dva – Ples lomnického golfového klubu a Ples priateľov kúpaliska Sunny Martin. Ten bol úžasný a určite ho navštívime aj túto sezónu.
Spomínali ste, že zo záľub sa venujete lyžovaniu a „lodičkám“. Na ktoré svahy chodievate najradšej a čo máme rozumieť pod pojmom „lodičky“?
Moja srdcovka sú Martinské hole. Chodíme tam často, každú zimu. Máme tam veľa priateľov a známych. Je to pre mňa také domáce, komorné prostredie. Bohužiaľ to vyzerá tak, že túto zimu sa pár ľudí nedohodne a stredisko neotvoria. Bola by to veľká škoda a asi by sme museli zmeniť „lokál“.
Lodičky sú vlastne jedna loď. Spolu s kamarátom sme si pred časom kúpili motorovú jachtu v Chorvátsku a trávili sme tam väčšiu časť leta, aj s našimi rodinami a priateľmi. Preplávali sme takmer celé Chorvátske pobrežie. Pohľad z paluby lode je úplne iný. Či už pristávate v zapadajúcom slnku na Korčuli, v Trogire alebo vo Vodiciach, alebo kotvíte niekde pri ostrovoch, vnímate všetko okolo seba úplne inak a aj krajina sa vám zdá iná, než z brehu. Posledné dva roky mi však už nezostával čas, tak som svoj podiel na lodi predal. Aj tak sme však strávili tohoročnú dovolenku na plachetnici. Spolu s priateľmi a kapitánom sme skúsili zas niečo iné. Je to úplne iný druh zážitku plaviť sa na plachte bez hluku motora. Musím však priznať, že mne je bližšia motorová loď. Budúce leto by sme chceli vyskúšať menorquin, pomalšiu motorovú loď, stavanú na pokojnú plavbu. Niečo ako veterán na cestách. Jednoducho sadnete, nikam sa nenáhlite, vychutnávate si život a šum mora.
Vraj ste ako škôlkár rozoznali z okna dvanásteho poschodia paneláku autá podľa značiek. Neskôr ste minuli posledné koruny na plastikové modely. Drží vás ešte táto záľuba?
Určite áno, len času je pomenej. Teraz sme sa presťahovali do nového domu, kde som si vyhradil jednu miestnosť len na svoje hobby. Zbieram modely áut. Mám ich už pár sto, a tak som sa posledné roky zameral len na moju srdcovú záležitosť – Mercedes. A plastových modelov mám tiež zopár prichystaných na zloženie. Posledné roky sa venujem najmä fotografii a snažím sa dať dokopy dosť fotografií na vlastnú knihu. Ale to je ešte hudba budúcnosti.
Boli ste manažérom reklamy spravodajskej televízie, teraz predajcom motorových vozidiel poprednej svetovej značky. Aká je súvislosť medzi týmito pozíciami?
Priamo žiadna. V reklame som strávil podstatnú časť svojho doterajšieho pracovného života a sa mi už omrzela. Nevidel som možnosť svojho ďalšieho vývoja. No a moja terajšia pozícia je vlastne skôr hobby než práca. Mňa k autám ťahalo celý život. Pamätám si, keď som v Světe motorú videl pred rokmi fotku Mercedesu triedy G a zaľúbil som sa do neho. To bol vlastne začiatok môjho, dovolím si to nazvať, vzťahu s Mercedesom.
Aké máte auto?
Momentálne máme doma už pár týždňov Mercedes-Benz C220 CDI kombi. Výborné autíčko. Ale mal som už množstvo áut. Rôzne značky, veľkosti, výkony. A v práci mám každú chvíľu niečo iné. Od Smartu až po Sprinter. Ak sa mám priznať, najviac mi prirástli k srdcu tri. Mercedes triedy S – stará dobrá 140. Veľká loď. Dodnes som veľkým obdivovateľom tohto auta a vždy sa poteším, keď ho stretnem na cestách. Mercedes SL 500. Kabriolet, 327 koní. Čo dodať? Pre mňa najkrajší mercedes poslednej doby. A samozrejme „géčko“. Ak by som raz nevedel, čo s peniazmi, tak by som si tieto „klasiky“ zaradil do zbierky v mierke 1:1. Dal do garáže, oprašoval a občas prevetral.
Doma máte malý zverinec. Čo všetko chováte? Je to váš relax? Kto sa o zvieratá stará, ak ste dlhší čas preč?
Ja by som to nazval skôr ZOO. Máme Yorkshira, dva pieskomily, chameleóna, zajaca a veľké akvárium. Predpokladám, že sa nám to čoskoro rozrastie, keďže sme teraz vo väčšom dome. Chceli by sme osmaky degu, jašteričky, ďalšie akvárium. Je to najmä záľuba Silvie a Rebči, ale samozrejme aj moja. So starostlivosťou, keď sme preč, nám pomáhajú najmä svokrovci a Silvina sestra Janka. „Hafan“ jazdí väčšinou s nami.
Máte nespočetné množstvo záľub. Ktoré z nich obľubuje vaša šesťročná Rebeka?
Rebča je nadšená tanečníčka. Stačí, aby zaznela hudba a už sa vlní. Chodí na hip-hop. Keďže trávime takmer všetok voľný čas spolu, tak veľa a dobre lyžuje a more je jej druhý domov. Chodí do súkromnej anglickej školy. Je úžasné sledovať ju pri komunikácii v angličtine.
V pozornosti médií boli voľby do VÚC. Myslíte si, že treba ísť vždy k volebným urnám? Mali ste favorita vo voľbách?
Myslím že každý by sa mal vyjadriť. Len by si to mal dobre premyslieť. Ale koho by sme potom zvolili?
Vraciate sa do Považskej Bystrice? Ako často?
Veľmi zriedka. Často ňou prechádzam pri služobných cestách, zastavím sa a idem ďalej. Neviem, či to je tým, že som tam prežil detstvo, ale zdala sa mi útulnejšia a krajšia. Ale Kolónia má pre mňa stále svoje čaro.
Aké je vaše životné krédo?
Nemám kréda, ale keď by som mal nájsť nejaké, ktoré by ma charakterizovalo, tak by to bolo: Ži a nechaj žiť.

Najčítanejšie na My Považská

Inzercia - Tlačové správy

 1. Tento rok turizmu neprial
 2. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť
 3. Ako vychovávať deti aby boli odolnejšie
 4. Vieme čo je úspech. Pomôžeme ho dosiahnuť aj vám
 5. So Sovietskym zväzom na večné časy? Pozrite sa ako padá kolos
 6. Petra Vlhová: Prvýkrát v živote som urobila veľké rozhodnutie
 7. Výhody najväčšej obchodnej siete objavuje aj verejný sektor
 8. PRIESKUM: Slováci prezradili, čo by mal spĺňať dokonalý smartfón
 9. Na nové auto sa neoplatí čakať. Trhu kraľujú jazdené
 10. Spokojnosť je daná geneticky. Dá sa však zmeniť
 1. Aj mikulášske balíčku môžu byť zdravé. Zistite ako na to.
 2. 365.bank sa stala bankou roka na Slovensku
 3. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 4. Tento výťah si poradí aj s tým najužším schodiskom
 5. Ako vychovávať deti aby boli odolnejšie
 6. Tento rok turizmu neprial
 7. So Sovietskym zväzom na večné časy? Pozrite sa ako padá kolos
 8. Stropný zdvihák zlepší život všetkým imobilným ľuďom
 9. Zázračné účinky Arónie na zdravie
 10. Petra Vlhová: Prvýkrát v živote som urobila veľké rozhodnutie
 1. Spokojnosť je daná geneticky. Dá sa však zmeniť 16 157
 2. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť 14 042
 3. Petra Vlhová: Prvýkrát v živote som urobila veľké rozhodnutie 9 468
 4. Odsťahovali sa na lazy i do dodávky. Ako sa tam žije? 8 312
 5. Pohľad do histórie. Kedy sme sa mali lepšie ako dnes? 7 753
 6. Strava ani spánok nie sú dôležité, ak pri tom dýchame zlý vzduch 5 779
 7. Ako si zvýšiť penziu aj s priemerným platom? 5 261
 8. ARÓNIA - najsilnejšia prírodná prevencia proti koronavírusu 4 614
 9. So Sovietskym zväzom na večné časy? Pozrite sa ako padá kolos 4 458
 10. Na nové auto sa neoplatí čakať. Trhu kraľujú jazdené 2 508

Blogy SME

 1. Ján Marton: Vízia ministerstva pôdohospodárstva 2035 - oslava víťazného februára 1948.
 2. Ivan Mlynár: ZUZANA ČAPUTOVÁ – JEDINÝ ŠTÁTNIK V KRÁĽOVSTVE PLEBEJSKOM.
 3. Monika Vojčíkova: Vládny hochštapler a jeho/našich/ 500 eur.
 4. Martin Bohoš: Europol počas akcie zameranej na Money Muling identifikoval viac ako 18 000 „bielych koní“, zatkol takmer 2 000 z nich
 5. Věra Tepličková: Kto ešte nebol vinný, nech sa obráti na súdruha Žinčicu
 6. Robert Škerko: Keď ešte žila naša mamka.
 7. Miriam Studeničová: O zásadnom omyle mystikov
 8. Martin Šuraba: Cesta do stredu Zeme
 1. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook 12 792
 2. Radovan Kazda: Poslanec Blaha a jeho fašisti 8 506
 3. Jozef Sitko: Pani prezidentka, jej priateľ a jej exporadca Leško 8 028
 4. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529? 5 072
 5. Jozef Drahovský: Zákon o bočnom odstupe medzi vozidlom a cyklistom dopadol ako na Slovensku 4 695
 6. Tomáš Sedliačik: Ako sa baviť s konšpirátorom 4 687
 7. Radovan Kazda: TOP 7 dôvodov, prečo 500 miliónov pre seniorov nie je dobrý nápad 4 646
 8. Martin Greguš: Istropolis zbúrajú...starosta Kusý obrátil kabát...Je to vôbec možné? Architekt a primátor Vallo mlčí... 4 543
 1. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook
 2. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529?
 3. Juraj Hipš: Zvýšenie platov učiteľov na hygienické minimum nezvýši kvalitu vzdelávania, tvrdí analytik.
 4. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 3: Viem vyhrať, aj keď mi rozdali horšie karty, ako ostatným
 5. Juraj Hipš: Prorektor UK: Novelu treba stiahnuť a začať na nej pracovať odznova
 6. Karolína Farská: Dokedy bude koalícia fackovacím panákom Sme rodina?
 7. Juraj Hipš: Učiteľ Čapek: Niektorí učitelia sú machri. Od hodín svojho syna som sa skoro nevedel odlepiť
 8. Milota Sidorová: Pokrivené dáta vytláčajú ženy z pozornosti. Takto to môžeme zmeniť
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Považská Bystrica a Púchov - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Považská

Futbalisti Považskej Bystrice si na jeseň počínali v III. lige suverénne.

Jesenná časť tretej ligy Západ dopadla pre futbalistov Považskej Bystrice výborne.


2 h
Ilustračná foto

Na dištančnú formu prechádzajú aj všetky triedy druhého stupňa v okrese Považská Bystrica. Školy budú zatvorené od pondelka 6. decembra. Rozhodol o tom krízový štáb.


6 h

V Považskej Bystrici sa hralo „šesťbodové“ derby, na ľade siedmeho HK´95 sa predstavil šiesty Spartak Dubnica.


8 h

Bežec z Lysej pod Makytou TOMÁŠ JANÍČEK (17) sa rozlúčil s dorasteneckou kategóriou tak, ako sa na talent patrí, ziskom titulu majstra Slovenska v krose na štvorkilometrovej trati.


1. dec

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

V okresoch Rimavská Sobota a Revúca PCR testy potvrdili veľa infikovaných covidom.


23 h

Situácia v oravských nemocniciach je stále kritická.


1. dec

Dlhoročná folkloristka, speváčka, členka folklórnych skupín a propagátorka ľudovej kultúry a zvykov našich predkov Martina Žabčíková zomrela 29. novembra vo veku 37 rokov.


10 h

Policajti mladého muža poznajú, jeho správanie riešili niekoľkokrát. Obvinili ho z útoku na verejného činiteľa.


4 h

Blogy SME

 1. Ján Marton: Vízia ministerstva pôdohospodárstva 2035 - oslava víťazného februára 1948.
 2. Ivan Mlynár: ZUZANA ČAPUTOVÁ – JEDINÝ ŠTÁTNIK V KRÁĽOVSTVE PLEBEJSKOM.
 3. Monika Vojčíkova: Vládny hochštapler a jeho/našich/ 500 eur.
 4. Martin Bohoš: Europol počas akcie zameranej na Money Muling identifikoval viac ako 18 000 „bielych koní“, zatkol takmer 2 000 z nich
 5. Věra Tepličková: Kto ešte nebol vinný, nech sa obráti na súdruha Žinčicu
 6. Robert Škerko: Keď ešte žila naša mamka.
 7. Miriam Studeničová: O zásadnom omyle mystikov
 8. Martin Šuraba: Cesta do stredu Zeme
 1. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook 12 792
 2. Radovan Kazda: Poslanec Blaha a jeho fašisti 8 506
 3. Jozef Sitko: Pani prezidentka, jej priateľ a jej exporadca Leško 8 028
 4. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529? 5 072
 5. Jozef Drahovský: Zákon o bočnom odstupe medzi vozidlom a cyklistom dopadol ako na Slovensku 4 695
 6. Tomáš Sedliačik: Ako sa baviť s konšpirátorom 4 687
 7. Radovan Kazda: TOP 7 dôvodov, prečo 500 miliónov pre seniorov nie je dobrý nápad 4 646
 8. Martin Greguš: Istropolis zbúrajú...starosta Kusý obrátil kabát...Je to vôbec možné? Architekt a primátor Vallo mlčí... 4 543
 1. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook
 2. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529?
 3. Juraj Hipš: Zvýšenie platov učiteľov na hygienické minimum nezvýši kvalitu vzdelávania, tvrdí analytik.
 4. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 3: Viem vyhrať, aj keď mi rozdali horšie karty, ako ostatným
 5. Juraj Hipš: Prorektor UK: Novelu treba stiahnuť a začať na nej pracovať odznova
 6. Karolína Farská: Dokedy bude koalícia fackovacím panákom Sme rodina?
 7. Juraj Hipš: Učiteľ Čapek: Niektorí učitelia sú machri. Od hodín svojho syna som sa skoro nevedel odlepiť
 8. Milota Sidorová: Pokrivené dáta vytláčajú ženy z pozornosti. Takto to môžeme zmeniť

Už ste čítali?

Skryť Zatvoriť reklamu