Štvrtok, 28. január, 2021 | Meniny má AlfonzKrížovkyKrížovky

Ži a nechaj žiť!

Jeden známy si ako svoju inšpiráciu vybral akademického maliara z vedľajšej dediny a počas celého detstva si opakoval, že raz, podobne ako on - chudobný chlapec zo zapadnutej dedinky - musí niečo dokázať.

A dokázal.
Chcete sa aj vy inšpirovať podobnými príbehmi? Viete, koľko osobností šoubiznisu, športu, kultúry či podnikania sa narodilo na Považí? Chceli by ste spoznať ich životnú púť, dozvedieť sa o ich úspechoch, pádoch, zaujímavých životných situáciách? Prinášame vám seriál rozhovorov s rodákmi z nášho regiónu, a to najmä takými, ktorým sa v šírom svete podarilo nájsť si to správne miesto. V našom seriáli načrieme do ich krátkej, no bohatej životnej púte v rôznych povolaniach, v rôznych končinách našej vlasti i mimo nej. Okrem úspechu majú spoločné „korene“, ktoré siahajú na Považie a sú na to patrične hrdí. A možno prídete na to, že ste sa s nimi hrávali na rovnakom pieskovisku, sedeli v jednej triede, kopali spoločne do futbalovej lopty, či chodili do rovnakého krúžku....
Róbert Hatala (35)
Kedy ste sa rozhodli „skúsiť šťastie“ v Austrálii? Mal pobyt vplyv na ďalšie vaše profesné smerovanie?
Celá myšlienka môjho pobytu v Austrálii vznikla na základe článku v Živote o spoločnosti, ktorá začína organizovať študijné pobyty v tejto krajine. Bol to nápad mojich rodičov a rád priznám, že toto rozhodnutie bolo tým, ktoré odštartovalo celý rad udalostí a otvorilo mi veľa nových možností. Občas mám pocit, že by mal každý mladý Slovák povinne vycestovať na takúto „stáž“. Potom by sme sa vedeli pozrieť na svet aj z inej perspektívy. Ale to sa vlastne už vo veľkej miere deje.
Čoho ste si u protinožcov najviac (v dobrom alebo v zlom) užili?
Krajiny, mora, kľudu, prírody. Ťažko vybrať jedno. Čo ma na Austrálii fascinovalo je jej rozmanitosť a rozľahlosť. Vždy po 10 týždňoch školy sme mali týždeň prázdniny a tie sme vždy využili na cestovanie. Prenajali sme si s priateľmi auto z požičovne, určili si nejaký cieľ a vyrazili. Pamätám si na jeden úsek cesty, ktorý bol viac 30 km úplne rovný. Obrazne stačilo priviazať volant na plynový pedál, dať tehlu a ísť stále za nosom. Čo ma prekvapilo bol fakt, že som vlastne vo voľnej prírode nevidel kenguru. A že ťava je v Austrálii premnožená a takmer vyhlásená za škodnú.
Ako na vás zapôsobili Austrálčania? Akí sú v práci a akí pri zábave?
Ozzies (tak sa sami nazývajú) majú úžasný štýl života. Oni to volajú „easy life“. Proste sa tak nejako nezaoberajú hlúposťami typu závisť, rasizmus, stres. Je úplne bežné, že popoludní zastaví pri pláži najnovší „meďák“, vystúpi z neho pán v stredných rokoch v super drahom značkovom obleku, hodí na seba plavky, vytiahne surf a ide si užívať život. A zábava? Tak baviť sa určite vedia. V Perthe je celá štvrť, ktorá sa večer premení na mravenisko zabávajúcich sa ľudí. Austrália je taká etnicky pomiešaná, žije tam toľko národností, že je pre nich ťažké byť rasistami. Proste sa tam nedá pridať k jednej skupine.
Máte nadanie na jazyky? Koľko rečí ovládate? Využívate niektorú viac? Pri akých príležitostiach?
Nadanie asi mám, je to len otázka chcenia a potreby. Angličtinu mám podľa seba celkom slušnú. Okrem Austrálie som strávil nejaký čas aj v USA. Zároveň ju denne používam vo firme. A ďalšie jazyky? Dodnes si pamätám moju maturitu z ruštiny, kde ma tak-nejako osvietilo a dokázal som hovoriť ako rodený Rus. Myslím, že som vtedy okrem seba najviac prekvapil pani profesorku Porubskú, ktorá to určite nečakala. Ruština sa mi teraz celkom hodí, v rámci zamestnania cestujem často do zahraničia a naposledy som prekladal ruským turistom z angličtiny na istanbulskom letisku. V posledných rokoch som trávil skoro celé letá v Chorvátsku a dosť sa na mňa nalepilo z ich jazyka. Ten sa mi tiež hodí pri práci, pretože moja nemecká kolegyňa je pôvodom Chorvátka. Češtinu sme dlhé roky nepovažovali za cudzí jazyk, ale keď tak sledujem dnešnú generáciu, tak pre nich je v češtine už veľa neznámeho. Pre mňa to je vlastne druhá materčina. No a keďže sme nemecko-americká firma, tak som sa začal venovať nemčine. Chodím do jazykovej školy a učím sa slovíčka ako školáčik. Rád by som sa jedného dňa začal venovať japončine.
Myslíte si, že mladí ľudia by mali odskúšať viacero zamestnaní?
Určite áno. Sám som toho príkladom. Veľmi to rozširuje obzor človeka, dáva mu nové skúsenosti. A najmä, keď je to človek tvorivý, ktorý chce stále posúvať vývoj ďalej, tak sa nezasekne na jednom mieste. Viete, občas človek zastane na jednom mieste a nevie sa pohnúť ďalej. Možno vtedy treba skúsiť niečo iné. Vyžaduje to však hodne odvahy začínať znova.
Stretávate sa so spolužiakmi zo školy? Chodíte na stretnutia „po“ rokoch alebo je to pre váš ročník prežitok?
V bežnom živote sa s nimi nestretám. Žijem už jedenásť rokov v najväčšej slovenskej dedine Bratislave a tu je stretnutie skôr náhoda. Stretnutia po rokoch sú fajn, mám rád veľa ľudí z našej bývalej triedy. Je to len moje pracovné vyťaženie, ktoré mi necháva trochu času na najbližšiu rodinu a záľuby a takmer žiadny na niečo iné. Ale mám vás rád a vždy vás rád stretnem.
Ste narodený v znamení Rýb. Hodí sa horoskop vášho znamenia i na vás? Rád si ho prečítate?
Neviem, či som typická „Ryba“ alebo nie. Viete, keď si čítate charakteristiku znamení, tak sa vlastne viete nájsť takmer v každom. Občas si horoskop prečítam, ale najmä pre zábavu.
Detstvo ste prežili v Považskej Bystrici. Na čo najradšej spomínate?
Na rodinu – rodičov, bábrlinku a otecka (to je môj dedko, len ho tak nikto nesmie volať) Jerryho, Miša. Na dvor v kolónii, slnečné hodiny s fontánou, štadión, kulturák. A na veľa milých ľudí. A na Školskú ulicu. Občas, keď som doma, tak sadnem do auta a preveziem sa cez tieto miesta.
Vyrastali ste obrazne povedané „medzi dvoma kúpaliskami“. Bývali ste pri mestskom, starí rodičia pri kúpalisku v kolónii. Ako sa „ráčite“ s vodou?
Vodu delím na dva druhy – more a zvyšok. More je môj svet (asi som tá ryba) Dokázal by som pri ňom prežiť život. Mať napríklad takú reštauráciu, aká je v Chorvátsku na Proverze pri Kornatoch. Ostatná voda je na druhej koľaji. Nikdy som nebol kúpaliskový typ a ani ma to nijako neláka. Proste, nemám rád húfy ľudí na malom priestore. Som skôr človek, čo hľadá kľud a pokoj.
Za študentských čias ste sa súťažne venovali spoločenským tancom. Obľubujete večierky a plesy alebo radšej diskotéky?
Častá otázka. Odpovedám na ňu: „Ja už mám odtancované“. Samozrejme, že občas niekam so Silviou, mojou manželkou, vybehneme, ale je to zriedka. Plesy sme absolvovali poslednú sezónu dva – Ples lomnického golfového klubu a Ples priateľov kúpaliska Sunny Martin. Ten bol úžasný a určite ho navštívime aj túto sezónu.
Spomínali ste, že zo záľub sa venujete lyžovaniu a „lodičkám“. Na ktoré svahy chodievate najradšej a čo máme rozumieť pod pojmom „lodičky“?
Moja srdcovka sú Martinské hole. Chodíme tam často, každú zimu. Máme tam veľa priateľov a známych. Je to pre mňa také domáce, komorné prostredie. Bohužiaľ to vyzerá tak, že túto zimu sa pár ľudí nedohodne a stredisko neotvoria. Bola by to veľká škoda a asi by sme museli zmeniť „lokál“.
Lodičky sú vlastne jedna loď. Spolu s kamarátom sme si pred časom kúpili motorovú jachtu v Chorvátsku a trávili sme tam väčšiu časť leta, aj s našimi rodinami a priateľmi. Preplávali sme takmer celé Chorvátske pobrežie. Pohľad z paluby lode je úplne iný. Či už pristávate v zapadajúcom slnku na Korčuli, v Trogire alebo vo Vodiciach, alebo kotvíte niekde pri ostrovoch, vnímate všetko okolo seba úplne inak a aj krajina sa vám zdá iná, než z brehu. Posledné dva roky mi však už nezostával čas, tak som svoj podiel na lodi predal. Aj tak sme však strávili tohoročnú dovolenku na plachetnici. Spolu s priateľmi a kapitánom sme skúsili zas niečo iné. Je to úplne iný druh zážitku plaviť sa na plachte bez hluku motora. Musím však priznať, že mne je bližšia motorová loď. Budúce leto by sme chceli vyskúšať menorquin, pomalšiu motorovú loď, stavanú na pokojnú plavbu. Niečo ako veterán na cestách. Jednoducho sadnete, nikam sa nenáhlite, vychutnávate si život a šum mora.
Vraj ste ako škôlkár rozoznali z okna dvanásteho poschodia paneláku autá podľa značiek. Neskôr ste minuli posledné koruny na plastikové modely. Drží vás ešte táto záľuba?
Určite áno, len času je pomenej. Teraz sme sa presťahovali do nového domu, kde som si vyhradil jednu miestnosť len na svoje hobby. Zbieram modely áut. Mám ich už pár sto, a tak som sa posledné roky zameral len na moju srdcovú záležitosť – Mercedes. A plastových modelov mám tiež zopár prichystaných na zloženie. Posledné roky sa venujem najmä fotografii a snažím sa dať dokopy dosť fotografií na vlastnú knihu. Ale to je ešte hudba budúcnosti.
Boli ste manažérom reklamy spravodajskej televízie, teraz predajcom motorových vozidiel poprednej svetovej značky. Aká je súvislosť medzi týmito pozíciami?
Priamo žiadna. V reklame som strávil podstatnú časť svojho doterajšieho pracovného života a sa mi už omrzela. Nevidel som možnosť svojho ďalšieho vývoja. No a moja terajšia pozícia je vlastne skôr hobby než práca. Mňa k autám ťahalo celý život. Pamätám si, keď som v Světe motorú videl pred rokmi fotku Mercedesu triedy G a zaľúbil som sa do neho. To bol vlastne začiatok môjho, dovolím si to nazvať, vzťahu s Mercedesom.
Aké máte auto?
Momentálne máme doma už pár týždňov Mercedes-Benz C220 CDI kombi. Výborné autíčko. Ale mal som už množstvo áut. Rôzne značky, veľkosti, výkony. A v práci mám každú chvíľu niečo iné. Od Smartu až po Sprinter. Ak sa mám priznať, najviac mi prirástli k srdcu tri. Mercedes triedy S – stará dobrá 140. Veľká loď. Dodnes som veľkým obdivovateľom tohto auta a vždy sa poteším, keď ho stretnem na cestách. Mercedes SL 500. Kabriolet, 327 koní. Čo dodať? Pre mňa najkrajší mercedes poslednej doby. A samozrejme „géčko“. Ak by som raz nevedel, čo s peniazmi, tak by som si tieto „klasiky“ zaradil do zbierky v mierke 1:1. Dal do garáže, oprašoval a občas prevetral.
Doma máte malý zverinec. Čo všetko chováte? Je to váš relax? Kto sa o zvieratá stará, ak ste dlhší čas preč?
Ja by som to nazval skôr ZOO. Máme Yorkshira, dva pieskomily, chameleóna, zajaca a veľké akvárium. Predpokladám, že sa nám to čoskoro rozrastie, keďže sme teraz vo väčšom dome. Chceli by sme osmaky degu, jašteričky, ďalšie akvárium. Je to najmä záľuba Silvie a Rebči, ale samozrejme aj moja. So starostlivosťou, keď sme preč, nám pomáhajú najmä svokrovci a Silvina sestra Janka. „Hafan“ jazdí väčšinou s nami.
Máte nespočetné množstvo záľub. Ktoré z nich obľubuje vaša šesťročná Rebeka?
Rebča je nadšená tanečníčka. Stačí, aby zaznela hudba a už sa vlní. Chodí na hip-hop. Keďže trávime takmer všetok voľný čas spolu, tak veľa a dobre lyžuje a more je jej druhý domov. Chodí do súkromnej anglickej školy. Je úžasné sledovať ju pri komunikácii v angličtine.
V pozornosti médií boli voľby do VÚC. Myslíte si, že treba ísť vždy k volebným urnám? Mali ste favorita vo voľbách?
Myslím že každý by sa mal vyjadriť. Len by si to mal dobre premyslieť. Ale koho by sme potom zvolili?
Vraciate sa do Považskej Bystrice? Ako často?
Veľmi zriedka. Často ňou prechádzam pri služobných cestách, zastavím sa a idem ďalej. Neviem, či to je tým, že som tam prežil detstvo, ale zdala sa mi útulnejšia a krajšia. Ale Kolónia má pre mňa stále svoje čaro.
Aké je vaše životné krédo?
Nemám kréda, ale keď by som mal nájsť nejaké, ktoré by ma charakterizovalo, tak by to bolo: Ži a nechaj žiť.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Výpredaj zásob. Bezpečný nákup s garanciou dodania až k vám
 2. Za špičkovým produktom na podporu imunity sú talentovaní Slováci
 3. Viete, ako správne umyť ovocie? Čistá voda stačiť nemusí
 4. Ako spoznať ekologickejšie potraviny? Radí odborník
 5. Ochrana prírody na Slovensku má nové ocenenie
 6. Pandemická kríza urobila obrovské PR online vzdelávaniu
 7. Absolventi Paneurópskej vysokej školy majú takmer najvyšší plat
 8. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 9. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 10. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 1. Neprekonaný VAM systém, ktorý zabráni krádeži vášho auta
 2. Výpredaj zásob. Bezpečný nákup s garanciou dodania až k vám
 3. Garmin predstavuje Lily, svoje najmenšie inteligentné hodinky
 4. Babylon Berlín: Najdrahší nemecký seriál
 5. Potravinové intolerancie bude KRAJ riešiť aj tento rok
 6. Viete, ako správne umyť ovocie? Čistá voda stačiť nemusí
 7. Závod zamestnáva 500 ľudí. Tatravagónka v Trebišove má 50 rokov
 8. Spoločnosť BILLA v novom e-booku radí, ako sa stravovovať zdravo
 9. Počas koronakrízy vzrástli obavy z dopadov práceneschopnosti
 10. Za špičkovým produktom na podporu imunity sú talentovaní Slováci
 1. Viete, ako správne umyť ovocie? Čistá voda stačiť nemusí 20 042
 2. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji 19 754
 3. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 17 645
 4. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 16 725
 5. Za špičkovým produktom na podporu imunity sú talentovaní Slováci 8 973
 6. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 7 629
 7. Absolventi Paneurópskej vysokej školy majú takmer najvyšší plat 7 600
 8. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 7 377
 9. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 7 299
 10. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 6 822
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Považská Bystrica a Púchov - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Považská

Školy sa od pondelka 1. februára neotvoria. Na dnešnej tlačovej konferencii to povedal minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO).

32m

Mráz ani sneh nie sú prekážkou, aby ste sa vybrali do prírody. MY sme za vás absolvovali túru na 891 metrov nad morom vysoký Veľký Manín. Inšpirujete sa?

3 h

PCR testy potvrdili ďalších 2 035 nakazených koronavírusom, laboratóriá pritom otestovali 9 811 vzoriek. Počet úmrtí na COVID-19 stúpol o 50 a počet hospitalizácií narástol o 51. Vyliečilo sa však zároveň ďalších 3 099 osôb.

6 h

Pátranie po nezvestných chlapcoch je odvolané. 8-ročný Alex a 6-ročný Simon Brojovci boli vypátraní.

7 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Vo štvrtok dopoludnia zaznamenali ľudia v Handlovej aj Prievidzi otrasy zeme.

6 h

Poradia sa od včera zmenili.

23 h

Mesto pracuje na tom, aby bol v Nitre dostatočný počet mobilných odberných miest počas celého týždňa.

22 h

Pokiaľ ste nezvestné deti videli, kontaktujte políciu.

27. jan

Už ste čítali?