uhom ešte menej. Všeobecne sa tvrdí, že ľudia si na túto úroveň samosprávy ešte nezvykli. To ale znamená, že počas štyroch rokov fungovania regionálnych samospráv si ľudia nevytvorili dostatočnú dôveru k uvedenej inštitúcii.
Ani predvolebná kampaň v našom VÚC neprispela k zlepšeniu situácie - informácie boli mizerné, programy jednotlivých volebných zoskupení nejasné, z čoho sa dá predpokladať, že je málo pravdepodobné naplnenie daných programov vo volebnom období. Skôr sa dá počítať s rozpadom utvorených koalícií do jednotlivých straníckych klubov, ktoré budú obhajovať svoje záujmy. To, že voličom nebol ponúknutý dôveryhodný motív, podľa môjho názoru spôsobilo, že radšej nevolili nikoho. ĽS-HZDS, ktorá získala pred štyrmi rokmi všetky poslanecké kreslá v Trenčianskom kraji, ich má teraz necelú polovicu - 20. Jednofarebnosť krajského parlamentu sa teda vytratila. Či to bude pre komunálnu politiku prínosom alebo nie, ukáže nasledujúce štvorročné volebné obdobie.
Špecifikom týchto volieb je zvolenie troch nezávislých poslancov, čo ukazuje, že na regionálnej úrovni sa začínajú voliť aj osobnosti, nielen politické strany. To by mohol byť správne nastúpený trend. Pred novozvolenými poslancami stoja náročné úlohy. Budú musieť riešiť otázky školstva, transformácie zdravotníckych zariadení v správe samosprávneho kraja, infraštruktúru dopravnej siete a ďalšie. Balík 2 miliárd korún ročne, ktoré bude trenčiansky VUC spravovať a rozdeľovať, je dostatočne veľký, aby sa voliči zaujímali o to, ako bude s nimi naložené. Z toho vyplýva, že keď už občania rezignovali na právo voliť, nemali by rezignovať aj na verejnú kontrolu zvolených zástupcov, čím by im vytvorili dostatočne veľký priestor na netransparentnosť výkonu ich funkcie.
Môžeme len dúfať, že novozvolený krajský parlament bude svoje úlohy plniť k spokojnosti všetkých občanov tohto regiónu a po štvorročnom volebnom období nebudeme opäť hovoriť o nízkej účasti voličov spôsobenej „ nepriazňou počasia“.