každej z nich sa podľa typu nachádza od troch do trinásť litrov kyseliny sírovej a k tomu treba prirátať nebezpečné olovo. V krajinách západnej Európy sa týmto problémom zaoberajú špecializované firmy, ktoré likvidujú autobatérie na vrakoviskách áut. Aj na Slovensku už existuje firma, ktorá likviduje tento nebezpečný odpad, ku ktorej sa dostáva prostredníctvom menších zberateľov,“ povedala Anna Pavlíková z obvodného úradu životného prostredia.
Nie je to tak dávno, čo sa autobatérie zbierali na viacerých miestach, ale efekt nebol primeraný, pretože množstvo ich končilo na miestach, kde nemali čo hľadať. Svoje o tom vie aj František Matušík z Považskej Bystrice. „Nájsť ich možno hocikde, stačí sa prejsť po niektorom sídlisku, kde ležia pri garážach, schodiskách alebo pri kontajneroch. Ľudia sa ich snažia zbaviť aj takým spôsobom, že ich zabalia do papiera a potom vhodia do kontajnera. Ak je batéria prasknutá, kyselina vytečie a kontajner rozleptá. Je to veľmi nebezpečné, pretože sa s nimi môžu hrať deti a všetci dobre vieme, čo dokáže s ľudskou pokožkou kyselina. To nehovorím o olove, ktoré sa v organizme akumuluje. Podobne je to aj v prírode. Nedávno sme na základe upozornenia poľovníkov objavili dve veľké skládky pri Pružine a Malých Ledniciach, kde ich niekto vyviezol a prihádzal konármi. V lete nám ich doniesli šesť z rieky Domanižanka. Chceli by sme spolupracovať aj so starostami obcí, aby sa ľudia dozvedeli o legálnej možnosti likvidovania tohto nebezpečného odpadu. V prípade, že niekde nazbierajú viac kusov, stačí sa ozvať a my ich odvezieme,“ objasňuje jeden z dôvodov, prečo sa začal venovať zberu batérií.
Vzápätí dodáva i ďalšie skúsenosti: „Manipulácia s batériami je dosť nebezpečná. Okrem popálenia kyselinou môže dôjsť ku skratu a výbuchu alebo prípadnému znečisteniu životného prostredia. Musíme dodržiavať nariadenie Európskej únie, ktorá tvrdo dbá na dodržiavanie predpisov, aby k ničomu podobnému nedošlo. Vyzbierané autobatérie skončia v recyklačnej linke, kde sa tavia, odoberá sa kyselina a olovo i plasty pri vysokej teplote zhoria,“ dodáva F. Matušík.
Autor: jš