Mestský rozpočet zaťažia niekoľkomiliónovým úverom
Púchov – Poslanci mestského zastupiteľstva rozhodli o rozpočte na rok 2006. Mesto plánuje hospodáriť s objemom 349 493 tisíc korún. Počíta s prebytkom.
Predseda ekonomickej komisie MsZ poslanec Jozef Jankura hneď po predložení odporučil návrh rozpočtu schváliť. Poslanec Ján Gabčo návrh hodnotil kriticky, z pohľadu jeho všeobecnosti i stručnosti, neštruktúrovaných položiek. Zaujímal sa o splácaní úverov, o vyriešení úveru MsBP. Mesto vo volebnom roku berie úvery, zaťažuje budúci rozpočet. „Ideme si požičiavať, míňať peniaze budúcich generácií. Netvrdím, že účel investícií je zlý, ale spôsob financovania je nevhodný. Ak sa na dlhoch zaplatilo zhruba 10 miliónov za tri roky, ideme si požičať za jeden rok 23 miliónov, a to je odvážne.“ Preto navrhol, aby úver v hodnote 20 mil. Sk pre Moyzesovu ul. bol predisponovaný na úver pre TSM na opravu športovísk v majetku mesta, 10 mil. Sk pre Marczibányiho záhradu sa rezervoval na realizáciu stavieb IBV Pod vodojemom, pretože investičný projekt nie je stále dokončený. Z položky Kultúrne priestory mesta rezervovať na opravu bývalého infekčného oddelenia, aby bol spracovaný projekt na hospic alebo zdravotnícke zariadenie a tam predisponovať 30 mil. korún. Na pôvodne určené investície by malo mať mesto peniaze zo svojej činnosti.
Poslankyňa Šulcová, uviedla, že MsR prerokovávala návrh rozpočtu 7. decembra, čo komentoval J. Gabčo, že „skutočne návrh rozpočtu musel „visieť“ 15 dní pred rokovaním tohto zastupiteľstva.“
Primátor Marián Michalec povedal, že najmenej mesiac sa vedú diskusie v každej komisii MsZ, hodnotia návrhy a priority, v akom slede, množstve a v akom období čo má byť realizované. „Nie je pravdou, že by nemal poslanec prístup k návrhom rozpočtu. Akcie sú postupne zaraďované tak, ako sú uvedené v programovom vyhlásení MsZ. Som proti tomu, aby sa nestaval dom kultúry, a hľadať prostriedky. Ten je dôležitejší ako rekonštrukcia budovy bývalého infekčného oddelenia, ktorú preberieme od štátu...“ Ďalej uviedol, že občania v centre mesta roky žili ako na stavenisku, a preto považuje za dôležité, aby sa dobudovala táto zóna a reprezentovala mesto.
„Nespochybnil som žiadnu investíciu. Podobný stav je aj v iných častiach mesta, riešenia treba hľadať. Pripomeniem, že v roku 203 pri rozdeľovaní prostriedkov z „plynu“, som navrhol 10 mil. korún odložiť pre Moyzesovu ulicu. Poslanci to zamietli, nehovorte, že nemám záujem, aby Moyzesova bola spravená,“ bránil sa J. Gabčo.