Utorok, 7. december, 2021 | Meniny má AmbrózKrížovkyKrížovky

Pri páde vrtuľníka sa Peter druhýkrát narodil

Už od sedemnástich narodenín lákajú Dubničana Petra Medzihradského podzemné hlbiny, v ktorých čas plynie inak ako na zemskom povrchu. Nielen, to ale aj istá dávka adrenalínu s tým súvisiaca ho poháňa za novými a novými dobrodružstvami, ktoré by iných odra

dili.
Druhé narodeniny
na Kaukaze
Som členom Jaskyniarskeho klubu Dubnica nad Váhom, väčšinu expedícií však absolvujem s členmi moravskej skupiny Kóta 1000, kde som jediný Slovák. Prvýkrát som sa pokúšal dostať do jaskýň na Kaukaze už v roku 1992, no v tom čase tam vypukla vojna medzi Gruzínskom a Abcháziou, tak sme sa tam ani nedostali.
Druhý pokus o pokorenie najhlbšej jaskyne na svete Kruber – Voronje – 2160 metrov, nás čakal v januári tohto roku. Cesta viedla cez Moskvu, Soči do abcházskeho hlavného mesta Suchumi, odkiaľ sme začali útok na pohorie Arabiki.
V prístavnom meste sa napriek prelomu rokov čulo obchodovalo s mandarínkami a citrónmi, ktoré domáci prevážali na rôznych dopravných prostriedkoch do Ruska. Ubytovali sme sa v Gentiade, kde sa o nás hostiteľ vzorne staral, napriek tomu, že v krajine je veľká bieda. Abcházci sú veľmi hrdý národ a nikde sme sa nestretli s tým, že by od nás niečo pýtali. Po oddychu nás čakal presun na vrchol pohoria Arabiki, kde je vchod do najhlbšej jaskyne sveta. Pretože abcházske letectvo disponovalo iba dvoma vrtuľníkmi, museli sme sa rozdeliť.
Let vrtuľníkom do nadmorskej výšky 2250 metrov bol pokojný a my sme si vychutnávali krásu krajiny počas pravoslávneho Nového roku. Tesne pred pristátím zrazu pilot zachytil zadným rotorom zem, vzápätí sa stroj pokúsil zdvihnúť. Vtedy nás roztočilo a už som vedel, že je zle. Zo všetkých síl som sa zaprel do steny, lenže to sa otvorili zadné dvere, cez ktoré ma katapultovalo von z ešte letiaceho vrtuľníka. Ten dopadol o pár sekúnd neskôr s hrozným rachotom asi päť metrov odo mňa. Mal som šťastie, lebo stačilo málo a zasiahla by ma vrtuľa. Kamaráti hneď bežali ku mne, ale nebol to dobrý pohľad – diera v nohe, obrovská bolesť v ruke, o ktorej som si myslel, že je zlomená. Rozbitú peru mi zalepili páskou. Dvaja Rusi, ktorí takisto vypadli z vrtuľníka, mali zlámané rebrá a viaceré pomliaždeniny. Onedlho po havárii priletel druhý vrtuľník, ktorý zobral troch pilotov a nás troch zranených do nemocnice v Suchumi.
Fotoaparát meškal
polroka
Ostatní členovia, ktorí ostali hore, neboli na tom až tak dobre, ako sa na prvý pohľad zdalo. Niektorí mali silné otrasy mozgu, takže im mohlo hroziť vo vysokej nadmorskej výške to najhoršie. Naviac, pilot sa odmietol pre nich kvôli blížiacej sa noci vrátiť, a tak nakoniec ostali v stanoch pri rozbitom vraku ešte skoro tri dni. Čas si krátili hľadaním vchodu do jaskyne, no nepodarilo sa im to, pretože bol pod hrubou vrstvou snehu a ľadu. Z expedície by aj tak nič nebolo, lebo zvyšok výpravy, ktorý čakal pri mori, sa už nemal ako dostať hore. Dva dni som pobudol v nemocnici ministerstva vnútra, kam nás prišla navštíviť aj celá delegácia ministrov. Odtiaľ ma presúvali všade na vozíku až k lietadlu, no operovali ma až doma. O polroka ma doma čakalo veľké prekvapenie. Ruskí kolegovia, ktorí išli do jaskyne, našli blízko miesta havárie môj fotoaparát, s ktorým som sa už v duchu rozlúčil. Vyčistili ho a funguje dodnes. Verím, že ešte s ním urobím snímky na miestach, kde sme sa kvôli havárii nedostali. Voronja ma láka, pretože ide o obrovský systém jaskynných vetiev a polygónov, podľa posledných správ, Rusi tu prekonali svetový hĺbkový rekord viac než 2160 metrov.
Keď sa meteorológ pomýli
V jaskyniarstve nie je núdza o nebezpečné situácie v žiadnom ročnom období. Jedna z nich sa nám stala počas letnej expedície do najhlbšej jaskyne ostrova Kréta Gorgothakas - 1650 m. Po namáhavom výstupe, kedy sme v nehostinnej krajine stretávali len sem-tam hlúčiky oviec, sme konečne dorazili k vchodu do jaskyne.
V teplom počasí je dôležitá pre jaskyniarov predpoveď počasia, pretože väčší dážď môže spôsobiť katastrofu. V našom prípade meteorológovia hlásili pekne, a tak sme sa po rozdelení do dvoch skupín pustili do jaskyne. Lenže stalo sa, čo nikto nečakal. Znenazdajky prišla veľká búrka. Prúdy vody sa cez všetky otvory ako lievikom liali do hlavnej vertikály, kde som v tom čase s kamarátom visel na lane asi 500 metrov hlboko. Úniku nebolo, pretože liezť oproti silnému vodopádu, ktorý tam pred chvíľou ešte nebol, sa rovnalo smrti. Na rozmýšľanie nebol čas, lebo by hrozilo podchladenie a hypotermia a po niekoľkých minútach by bolo po nás. V takýchto vypätých chvíľach nie je dobré rozmýšľať, ale treba niečo robiť, lebo inak je koniec. Kolega nado mnou bol menej skúsený a naviac mal so sebou kameru. Rýchlo som začal makať a doliezol k nemu. Bojovali sme dve hodiny bez prestávky, aby sme sa popri prívale vody dostali na relatívne bezpečné miesto. Tu sme si konečne mohli oddýchnuť, uvariť čaj a párky a vyžmýkať premočený odev, ktorý sme vzápätí sušili na sebe. Na denné svetlo sme sa dostali až takmer po stohodinovom pobyte v podzemí.
Smrť číha všade.
Pri jaskyniarstve opatrnosti nikdy nie je dosť, pretože stačí maličké zaváhanie alebo nekvalitný výstroj a je zle. Rusi, s ktorými sa poznáme dlhé roky, spočiatku doplácali na nekvalitný materiál, keď ešte pred niekoľkými rokmi používali iba konopné laná a o smrteľné úrazy nemali núdzu. Dnes už aj vďaka špičkovému vybaveniu patria k najlepším. V tomto roku práve v Krubere - Voronji mal jeden z nich úraz a namiesto hľadania nových priestorov z toho bola štvordňová záchranná akcia. Niečo podobné sa stalo aj na Morave, kde bol záchranársky nácvik. Jeden zo záchranárov stúpil na zle zabezpečený vchod a pád do šesťdesiatmetrovej hĺbky neprežil. Preto, keď ideme do jaskyne, musí nás byť viac. Časť ide pod zem, a ak sa do stanoveného času neozve, okamžite sa za nimi vydáva pomocná skupina. Nemôže sa stať, aby boli všetci pod zemou, vždy musí niekto ostať hore a istiť ostatných.
Nebezpečenstvo nečíha iba v ťažkých jaskyniach, ale aj „za humnami“. Keď sme robili v jaskyni Kortmanka v Strážovských vrchoch výdrevu, chlapci priviazali na lano tri brvná a spúšťali ich dolu ku mne. Brvná sa zachytili, jedno z nich vyletelo a po odraze od steny ma trafilo priamo do hlavy. Prilba stlmila náraz, ale aj tak som dva týždne ňou nemohol otočiť, nehovoriac o zašitej hlave. Strach má každý, samozrejme, aj ja. Zažil som viacero kritických okamihov, no nikdy som neváhal a konal. Vydýchol som si, až keď nebezpečenstvo pominulo.
Prvý Slovák v najhlbšej studni sveta
Členov jaskyniarskej skupiny KOTA 1000 možno najčastejšie stretnúť v Slovinsku. „Chodievame tam najčastejšie v zime, pretože v lete po oteplení je v jaskyniach veľa vody. V jaskyni je oveľa teplejšie ako vonku a naviac tu ani nefúka. Julské Alpy, kam chodíme, je oblasť bohatá na jaskyne všetkých veľkostí. Domáci ich nestíhajú skúmať, tak im pomáhame. Zatiaľ sa nám podarilo objaviť asi stovku jaskýň, ku ktorým robíme aj dokumentáciu a máme právo im dať aj meno. Väčšinou je to anglický názov, ale mnoho je takých, ktoré dostali český názov. Jednoducho si spolu večer sadneme, každý dá návrh a je o jednu bezmennú jaskyňu menej.
Jedna z najhlbších, ktorú sme preskúmali, dostala meno Češka jama, ktorú sme o dva roky neskôr spojili s treťou najhlbšou vertikálou sveta Brezno pod Velbom - 501 m. Slovinské Alpy sú zaujímavé aj tým, že je tu najhlbšia vertikála na svete – Vrtiglavica, ktorá je známa asi deväť rokov. Vchod bol zmapovaný dlhšie, ale bol silne zaľadnený. Pri oteplení sa odkryl a potom sa začalo s prieskumom. Je to vlastne obrovská studňa. Predstavte si, že zoberiete kameň, hodíte ho do vchodu a ten padá do hĺbky - 643 metrov. Sú to nekonečné sekundy, lenže čo je to proti zostupu. Cesta nie je jednoduchá, pretože na lane sme strávili predlhých štrnásť hodín. Po dosiahnutí dna som vedel, že som prvým Slovákom, ktorý dosiahol dno najhlbšej studne sveta, no na eufóriu nebol čas, pretože nás čakal namáhavý výstup nahor. Bolo to niečo úplne iné, ako naše tréningy na Morave v Macoche alebo v studni Trenčianskeho hradu, kde človek vidí aspoň kúsok svetielka.
Máme najkrajšie ženy
a jaskyne
O Slovenkách sa tvrdí, že sú najkrajšie ženy na svete. S tým súhlasím, ale pridal by som k nim aj jaskyne. Bol som v jaskyniach v Rakúsku, Grécku, Slovinsku, Rusku, ale všade ide o tzv. vysokohorský kras bez výzdoby. Naše jaskyne sú oveľa bohatšie a krajšie, ale pre jaskyniarov z iných štátov plytké a krátke.
V slovinských jaskyniach sme objavili pekné skameneliny, na hraniciach s Talianskom zasa veľké množstvo nevybuchnutej munície ešte z čias druhej svetovej vojny. Čas však vo všetkých plynie rovnako, i tma je rovnaká. Častokrát ani neviem, koľko je hodín, strážime si iba dátum. V jaskyniach sa dajú zažiť aj veselé okamihy. V Slovinsku sme boli spolu s Rusmi, ktorí mali obrovské spacáky pre troch ľudí. Keď sa nedalo ísť von, tak sme si urobili riadny piknik so špiritusom a poriadne sme si zaspievali.
Adrenalín áno, ale
bez padáku
Odmalička ma lákalo takmer všetko. S rodičmi sme chodili na Oravu a na Mojtín. Od pätnástich rokov som začal so skalkami a horolezectvom. No v tých časoch sa ešte veľmi nedalo chodiť von, a keď nemám robiť niečo poriadne, tak to radšej nechám tak. Od lezenia k oblakom som potom prešiel k opačnému extrému – jaskyniarstvu. Veľmi ma to baví a napĺňa. Na neľahký život v podzemnej tme a vlhku som si zvykol a rád objavujem niečo nové.
Samozrejme, bez dobrej partie, kde jeden podrží druhého, by to nešlo. S kamarátom sme sa vo voľných chvíľach dali na paraglaiding. Štartujeme sponad Hornej Poruby alebo Dubnice či Nového Mesta, no zalietal som si už aj v Slovinsku, kde je nádherná príroda. V Julských Alpách ma chytil aj kanyoning, čo je veľmi náročný šport, vyskúšal som si aj rafting a bungee jumping v Tatrách. Jediné, čomu nemôžem prísť na chuť, je parašutizmus, z ktorého mám strach. Postupne s pribúdajúcimi rokmi však riskujem menej.
Lákadlom je Amerika
Bol som v najhlbšej studni, rád by som sa ešte raz vrátil na mieste, kde nám expedíciu do najhlbšieho systému prekazila havária vrtuľníka. Verím, že sa mi to podarí. Veľkým snom je navštíviť jednu z najkrajších jaskýň Lechugia v USA, ktorá patrí k najteplejším a je vyzdobená obrovskými kalcitovými kryštálmi. Niečo podobné, ako horolezcov, ktorí chcú zdolať všetky najvyššie končiare svetadielov, ma neláka. O afrických jaskyniach som nepočul, v Číne to zrejme tiež nebude žiadna sláva. Kolegovia boli na expedícii v Mongolsku, kde objavili desaťmetrovú jaskyňu a skončili.
Veľa neobjavených miest je po celom svete. Chcieť je však jedna vec, a mať na to druhá. Je to veľmi náročný koníček, ktorý potrebuje nielen veľa času, ale najmä peniaze. Z bežného platu by som si to dovoliť nemohol, a preto sa živím výškovými prácami a dosť pomôžu aj sponzori. Tých je však na Slovensku ako šafranu.

Najčítanejšie na My Považská

Inzercia - Tlačové správy

 1. Diplom, na ktorý budeš právom hrdý. Študuj u nás
 2. Krízové balíčky pre ohrozené domácnosti
 3. Vytvor si svoju budúcnosť podľa vlastných predstáv!
 4. O prideľovanie štátnych grantov sa môže starať softvér
 5. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť
 6. Získaj náskok pred štartom
 7. ARÓNIA - najsilnejšia prírodná prevencia proti koronavírusu
 8. Pomáhajú firmám zarábať viac. Polepšili si aj živnostníci
 9. Nadácia Orange s neziskovakmi pomôže na Vianoce ľuďom v núdzi
 10. V Mecome sa nosili rúška už dávno pred Covidom
 1. Kvalitná divina na pár klikov. LESY SR spúšťajú e-shop
 2. Ako uľahčiť opatrovanie seniorov doma
 3. METROPOLIS bude postavený podľa japonského know-how
 4. Rekonštrukcia prsníka po chirurgickej liečbe
 5. Zázračné účinky Arónie na zdravie
 6. PPA CONTROLL: Zamestnanecká privatizácia štartom úspešnej éry
 7. Nadácia Orange s neziskovakmi pomôže na Vianoce ľuďom v núdzi
 8. Budúcnosť je v komplexnej ponuke financovania a v digitalizácii.
 9. PUR pena či minerálna vlna: ktorou zatepliť šikmú strechu?
 10. Ako sa obliekať štýlovo a zároveň udržateľne?
 1. Petra Vlhová: Prvýkrát v živote som urobila veľké rozhodnutie 19 291
 2. So Sovietskym zväzom na večné časy? Pozrite sa ako padá kolos 12 776
 3. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 5 332
 4. ARÓNIA - najsilnejšia prírodná prevencia proti koronavírusu 5 058
 5. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť 4 741
 6. Kto sú páni slovenskej zimy? Niektorí z nich sa ukrývajú 4 155
 7. Na nové auto sa neoplatí čakať. Trhu kraľujú jazdené 3 183
 8. Odsťahovali sa na lazy i do dodávky. Ako sa tam žije? 2 823
 9. Konope lieči veľa chorôb. Nebojte sa ho, dbajte však na kvalitu 2 425
 10. Spokojnosť je daná geneticky. Dá sa však zmeniť 2 210

Blogy SME

 1. Ján Šeďo: Kocúrkovo alebo len aby sme v hanbe nezostali.
 2. Lubomir Zahora: Koľko je známych zriedkavých ochorení
 3. Ľudovít Mravík: Covid-19: Po stopách Covidu. Relevantné údaje! Situácia v Európe: Česko epicentrom!
 4. Víťazoslav Würschner: Vážení redaktori Plus JEDEN DEŇ
 5. Otilia Horrocks: Aký je Váš plán B?
 6. Martin Sukupčák: Máme sprostý národ, teda aspoň značnú časť.
 7. Jano Richter: Dnešnému jubilantovi
 8. Sylvia Smatanová: Máme predsa lockdown
 1. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook 15 099
 2. Mišo Šesták: V duši sedliaka žije pohanský duch 4 985
 3. Zuzana Rattajová: Juraj Droba, dnes si opustil ľudí 4 475
 4. Tereza Krajčová: Paríž: Mesto dychberúcej architektúry a nestarnúceho umenia 3 981
 5. Vanda Tuchyňová: "Spod zadku“ nám berú vlastné pozemky, rozoberajú majetok Žiliny a mesto sa len prizerá ! 3 798
 6. Věra Tepličková: Je Igor nenormálny, alebo si iba vychutnávame dôsledky rozhodnutí primitívneho národa? 3 570
 7. Pavol Ondreáš: Vypneme Európu 2 769
 8. Radovan Kazda: TOP 7 dôvodov, prečo 500 miliónov pre seniorov nie je dobrý nápad 2 730
 1. Pavol Koprda: Zas to dopadlo tak, že deti sú doma. Pripravili sme online súťaž, ktorá deťom ukáže krásu matematiky!
 2. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook
 3. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529?
 4. Juraj Hipš: Zvýšenie platov učiteľov na hygienické minimum nezvýši kvalitu vzdelávania, tvrdí analytik.
 5. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 3: Viem vyhrať, aj keď mi rozdali horšie karty, ako ostatným
 6. Juraj Hipš: Prorektor UK: Novelu treba stiahnuť a začať na nej pracovať odznova
 7. Karolína Farská: Dokedy bude koalícia fackovacím panákom Sme rodina?
 8. Milota Sidorová: Pokrivené dáta vytláčajú ženy z pozornosti. Takto to môžeme zmeniť
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Považská Bystrica a Púchov - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Považská

Ušetrite pri kúpe predplatného SME.sk a zapojte sa do súťaže o luxusné ceny.


6. dec
Areál ZŠ Novomeského. Čerstvo dokončené športovisko má verejnosti slúžiť aj počas prázdnin.

Priestor pre šport i zábavu ponúka nový športový areál v Hloži, ktorá je miestnou časťou obce Beluša v Púchovskom okrese.


TASR 10 h

Diskusiu sledujte v utorok 7. decembra o 10. hodine.


6. dec
Zrážka áut si vyžiadala jednu obeť.

Na cestách Trenčianskeho samosprávneho kraja sa od začiatku roka stalo 1006 dopravných nehôd, čo je o šesť menej ako v rovnakom období minulého roku.


TASR 11 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Mladého muža pritlačil pracovný stroj, zraneniam podľahol.


10 h

Na bojnickom OAIM mali v posledných dňoch hospitalizovaných viacero obéznych pacientov s koronavírusom. Nedostatok zdravotných sestier sa podpísal pod to, že nemocnica na internete požiadala o pomoc fyzicky zdatných mužov.


8 h

Spôsobil škodu neúmyselne. Starosta žiada úhradu v plnom rozsahu.


6. dec

Život sa mu zmenil po prečítaní jedného článku a studenej sprche.


5. dec

Blogy SME

 1. Ján Šeďo: Kocúrkovo alebo len aby sme v hanbe nezostali.
 2. Lubomir Zahora: Koľko je známych zriedkavých ochorení
 3. Ľudovít Mravík: Covid-19: Po stopách Covidu. Relevantné údaje! Situácia v Európe: Česko epicentrom!
 4. Víťazoslav Würschner: Vážení redaktori Plus JEDEN DEŇ
 5. Otilia Horrocks: Aký je Váš plán B?
 6. Martin Sukupčák: Máme sprostý národ, teda aspoň značnú časť.
 7. Jano Richter: Dnešnému jubilantovi
 8. Sylvia Smatanová: Máme predsa lockdown
 1. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook 15 099
 2. Mišo Šesták: V duši sedliaka žije pohanský duch 4 985
 3. Zuzana Rattajová: Juraj Droba, dnes si opustil ľudí 4 475
 4. Tereza Krajčová: Paríž: Mesto dychberúcej architektúry a nestarnúceho umenia 3 981
 5. Vanda Tuchyňová: "Spod zadku“ nám berú vlastné pozemky, rozoberajú majetok Žiliny a mesto sa len prizerá ! 3 798
 6. Věra Tepličková: Je Igor nenormálny, alebo si iba vychutnávame dôsledky rozhodnutí primitívneho národa? 3 570
 7. Pavol Ondreáš: Vypneme Európu 2 769
 8. Radovan Kazda: TOP 7 dôvodov, prečo 500 miliónov pre seniorov nie je dobrý nápad 2 730
 1. Pavol Koprda: Zas to dopadlo tak, že deti sú doma. Pripravili sme online súťaž, ktorá deťom ukáže krásu matematiky!
 2. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook
 3. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529?
 4. Juraj Hipš: Zvýšenie platov učiteľov na hygienické minimum nezvýši kvalitu vzdelávania, tvrdí analytik.
 5. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 3: Viem vyhrať, aj keď mi rozdali horšie karty, ako ostatným
 6. Juraj Hipš: Prorektor UK: Novelu treba stiahnuť a začať na nej pracovať odznova
 7. Karolína Farská: Dokedy bude koalícia fackovacím panákom Sme rodina?
 8. Milota Sidorová: Pokrivené dáta vytláčajú ženy z pozornosti. Takto to môžeme zmeniť

Už ste čítali?

Skryť Zatvoriť reklamu