Návrh je prístupný na internetovej stránke mesta a práve prebieha jeho pripomienkovanie.
Jadrom súčasných reforiem školstva je jeho optimalizácia. Detí v najbližších rokoch neprestane ubúdať a mestá sa snažia prispôsobiť tomu množstvo aj kapacitu školských zariadení. V podobnom duchu sa nesie novodubnická koncepcia. Tvorcovia usilujú predovšetkým o zníženie prevádzkových nákladov. Za usporené financie chcú skvalitniť vyučovací proces, opraviť a zmodernizovať školské zariadenia.
Súčasné štyri novodubnické materské školy koncepcia navrhuje zlúčiť do jednej. Materské školy sa majú odčleniť od mesta, prevziať svojich zamestnancov a hospodáriť samostatne. Do začiatku nasledujúceho školského roku by tak vznikla samostatná rozpočtová mestská organizácia sídliaca v jednej zo škôlok s elokovanými triedami v ostatných.
Podobne, dve mestské základné školy koncepcia navrhuje zlúčiť do jednej. V priebehu dvoch rokov by sa tak žiaci ZŠ Hviezdoslavova postupne presunuli do zrekonštruovanej ZŠ Janka Kráľa. Z vyprázdneného areálu chce mesto vybudovať otvorenú školu, ponúkajúcu komplexné vzdelávacie služby žiakom, ich rodičom i ostatným obyvateľom mesta. Ako jednu z alternatív však koncepcia uvádza aj rokovanie s Trenčianskym samosprávnym krajom o prechode Obchodnej akadémie z Ilavy do týchto priestorov.
V Novej Dubnici sa k reforme školstva odhodlali vo volebnom roku. „Upozornili ma, že to nie je moc šťastné, pretože ide o nepopulárne rozhodnutie pre určitých ľudí,“ naráža primátor Ján Šušaník na potrebu rušenia niektorých školských zariadení. „Chceme to však urobiť v dobrom úmysle, na prospech školstva,“ dodáva. Po zapracovaní pripomienok bude koncepcia predložená novodubnickému mestskému zastupiteľstvu. Poslanci by mali o nej rozhodnúť na konci februára.