Trenčín - Poslanci samosprávneho kraja budú za prácu v krajskom parlamente dostávať 11 500 Sk mesačne. Je to najvyššia odmena, ktorú umožňuje zákon. Ten pre toto volebné obdobie stanovil dvadsaťnásobok minimálnej mzdy, ktorá je v súčasnosti 6900 Sk. Ako však predseda TSK Pavol Sedláček upozornil, poslancov čakajú aj postihy. V prípade neospravedlnenej absencie na zasadnutí krajského parlamentu sa odmena kráti o päťdesiat percent, na zasadnutí komisie o dvadsaťpäť percent. V minulom volebnom období poslanci začínali s trojtisícovou odmenou. Tá sa im v auguste minulého roka zvýšila na dvanásťtisíc mesačne, z toho na výdavky súvisiace s výkonom funkcie bolo určených štyritisíc.
Odmenu budú dostávať aj členovia komisií, ktorí nie sú poslancami. Pre nich krajský parlament schválil päťsto korún na osobnú účasť na rokovaní komisie.
Komisií bude viac
V porovnaní s minulosťou bude pri zastupiteľstve pracovať komisií viac, spolu dvanásť. Komisia školstva, kultúry a športu sa rozčlenila na tri samostatné, pribudla i komisia medzinárodnej spolupráce a cestovného ruchu a tiež komisia investícií, územného plánovania a životného prostredia. Pri schvaľovaní členov komisie k výrazným zmenám oproti návrhu nedošlo. Týkali sa najmä poslaneckého obsadenia v nich. V komisii športu Pavla Krištofa nahradil Peter Bulík, vo finančnej bude pracovať i Anna Chalúpková, dopravy Vladimír Bačík a v zdravotníctva Miroslav Adame. Hoci náš región má zástupcov v každej komisii, na predsedníckom poste iba jedného. Predsedom komisie športu je poslanec za Považskobystrický okres Pavol Jurčík.
V komisiách okrem poslancov pracujú aj neposlanci, ktorí sú odborníkmi v jednotlivých oblastiach. Jedinú zmenu v tejto časti predložil Marián Michalec, ktorý navrhol vo finančnej a majetkovej komisii vymeniť Ing. Jána Gabču Ing. Martinom Rusnákom. Svoj návrh odôvodnil tým, že kooptáciu nenavrhujú na politickom princípe, ale na základe odbornosti. „Ing. Rusnák je finančným riaditeľom Matadoru, ktorý môže pomôcť pri riešení problémov TSK.“ S Michalcovým návrhom nesúhlasil poslanec Ján Krátky, ktorý Gabču považuje za odborníka, čo potvrdzuje aj jeho prosperujúca firma. Bodku za slovnou výmenou oboch poslancov dali ich kolegovia, ktorý návrh na zmenu s rozdielom jedného hlasu schválili.
Novej štruktúre komisií zodpovedá aj rozdelenie odborov v úrade samosprávneho kraja, pričom odbor školstva, kultúry a športu sa rozdelil na dva samostatné, okrem iného pribudol i odbor medzinárodnej spolupráce.
Podpredsedom TSK
Jozef Božík
V tomto volebnom období bude post podpredsedu samosprávneho kraja zastávať Jozef Božík, ktorý v minulom pôsobil ako poslanec i radca TSK. Krajské zastupiteľstvo tiež schválilo návrh na vytvorenie samostatnej funkcie poslanca dlhodobo uvoľneného zo zamestnania a výkon funkcie, ktorý bude zabezpečovať činnosť na úseku medzinárodnej spolupráce. Tento post odklepli pre poslanca Pavla Krištofa, ktorý bol v minulom volebnom riaditeľom úradu TSK. Okrem vymedzených právomocí im kolegovia schválili aj odmeny. Obaja budú za svoju prácu dostávať po štyridsaťtisíc korún.
Predseda samosprávneho kraja dostáva mesačne plat 76 100 Sk. Jeho výšku ustanovuje zákon o verejnej službe.
Najpočetnejší klub HZDS – SNS –SDKÚ
Politické rozloženie síl v krajskom zastupiteľstve sa prejavilo i v počte poslaneckých klubov. Predvolebná koalícia Smeru, ktorú vytvoril s KDH, SNS, HZD a SF, už neexistuje.
Ako prvá „odskočila“ SNS, ktorá vytvorila v zastupiteľstve koalíciu s HZDS a SDKÚ. Klub novovzniknutej koalície je najpočetnejší, až dvadsaťšesťčlenný, predsedom je Jozef Božík. Jeho členmi sú i dvaja púchovskí nezávislí poslanci Marián Michalec a Miroslav Kubičár. Samostatný klub má strana Smer. Je v ňom desať poslancov, predsedníčkou je Magda Košútová. V klube KDH je osem poslancov, predsedom je Ján Krátky. Zatiaľ sa pre členstvo ani v jednom z klubov nerozhodol jeden poslanec.