Dubnica nad Váhom – Na také niečo v Dubnici nepamätajú. Sneh tu v zime väčšinou ani nebýva a ak áno, tak len na chvíľu. Teraz však spôsobil mimoriadnu situáciu. Dve z piatich dubnických základných škôl museli v piatok zatvoriť, kvôli enormnej snehovej vrstve na ich rovných strechách.
Rozhodnutie nepochybne ovplyvnili tragické udalosti tejto zimy v Nemecku a Poľsku. Záveje nad hlavami žiakov znepokojili riaditeľku Základnej školy Centrum III. Danielu Gregorovú natoľko, že sa rozhodla zavolať firmu, ktorá by ich odpratala. Traja robotníci s oprávnením pracovať vo výškach k nej nastúpili s lopatami minulý pondelok. V masách mokrého a ťažkého snehu sa však stratili. „Nebolo ani vidieť, žeby niečo urobili,“ pochopila riaditeľka Gregorová, že situáciu nezvládne, a tak sa s prosbou o pomoc obrátila na mesto.
Vedenie mesta objednalo statika, ktorý v stredu a štvrtok posúdil situáciu na všetkých dubnických školských strechách. Z odobratých vzoriek vypočítal, že váha snehu je na hranici, ktorú povoľuje norma. Tá pre snehovú oblasť v okolí Váhu stanovuje maximálne plošné zaťaženie striech 95 kilogramov na meter štvorcový. „Limitujúcim faktorom bolo pritom počasie. Predpoveď na víkend bola nepriaznivá a nedalo sa vylúčiť, že váha snehu prekročí dovolenú záťaž,“ vysvetlil statik Ľubomír Gašpárek.
V centre pozornosti boli telocvične a predovšetkým základná škola Centrum III, ktorá je celá postavená z oceľových konštrukcií. „Je to atypická škola, jediná svojho druhu na Slovensku,“ ozrejmil primátor Juraj Červinka. Ten v danej situácii prijal vo štvrtok rázne opatrenia. Vyhlásil poplach dvanástim dobrovoľným dubnickým hasičom, ktorí stáli do hodiny na školskej streche. Prišli aj pracovníci mestských organizácii a tiež nezamestnaní pracujúci pre mesto v rámci aktivačných prác. Dvadsať päť ľudí čistilo pomocou snežných fréz strechy školy aj v piatok.
Prerušiť vyučovanie sa rozhodli v základných školách Centrum III. a Centrum I. „Nie kvôli tomu, že by mala spadnúť strecha,“ priblížila riaditeľka Gregorová. Dôvodom boli obavy o bezpečnosť detí počas zhadzovania snehu. „Mrzí nás, že sme rodičom spôsobili problémy,“ pripojil sa riaditeľ školy Centrum I. Ferdinand Brunovský. „Radšej však riešim situáciu takto, ako by sa malo niečo stať,“ dodal. Sneh z telocvične a spojovacích chodieb tejto školy mali začať odpratávať cez víkend.
Podľa statika Ľubomíra Gašpárka došlo v školách trochu k panike, prijaté opatrenia však podľa neho umožnili predísť možným dôsledkom. „Na takéto niečo sa v Dubnici nepamätám,“ doložil primátor Juraj Červinka, podľa ktorého sú však zvyšné mestské strechy v bezpečí. Mimoriadne prázdniny v dubnickej škole Centrum I. trvali do pondelka, v škole Centrum III. o deň dlhšie.