Podvažie – Po nedávnych priesakoch spodných vôd do pivníc asi 20 domov a studní obyvateľov zásobujú pitnou vodou z cisterny. Pracovníci Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) odobrali vzorky zo 16 studní na mikrobiologické, biologické, a fyzikálno-chemické ukazovatele, ktoré analyzovalo akreditované laboratórium RÚVZ v Prievidzi. „Voda z prameňa Panny Márie a zo studne Alojza Lukáča v dome č. 143 vyhovujú v stanovených ukazovateľoch akosti. Ostatných 14 vzoriek vykazuje závadnosť a voda nie je vhodná na pitné účely,“ potvrdila Tatiana Pichlerová z RÚVZ. Občanom sa odporúča odčerpávať vodu zo studní a dezinfikovať.
V pivnici Karola Mituníka sa voda stratila asi po desiatich dňoch. „Práve píšem žiadosť do poisťovne a musím uviesť dokedy bola zaliata pivnica a akú škodu spôsobila. Boli veľké mrazy, nemohli sme ju vyčerpať, len stále pribúdala... Uvidíme, ako poisťovňa „rozhodne“.“
Manželia Lukáčovci rodinný dom stavali súčasne, ako sa budoval prívodný kanál k vodnej elektrárni. „Môj otec bol murársky majster a už vtedy upozorňoval - izolovať, izolovať. Bolo to asi v roku 1963. Odborníci tvrdili, že kanál ochráni Podvažie. Roky to aj tak bolo, až teraz...,“ zaspomínala pani Agneša a bola spokojná, že sa voda do domu nedostala, ale škody aj tak spôsobila.
V pivnici Melišovcov je už sucho. Voda zanechala piesok, a tá v studni je ešte zakalená. „Používame ju len na umývanie a pranie. Podľa rady bezpečnostného technika z mestského úradu vodu čerpáme a sledujeme výšku hladiny, keďže je odmäk. Pitnú berieme z cisterny, vozia ju denne,“ hovorí o následkoch Jozefína Melišová. Vodu čerpali piatimi čerpadlami 17 dní nonstop, aj tak v pivniciach bola jej výška 90 centimetrov. Vytopení boli medzi prvými a situácia u nich bola najhoršia. „Noci sú pokojnejšie, dá sa vyspať, predtým však manžel skontroluje studňu. I v noci, či voda nestúpa.“ Za najväčšiu škodu považujú popraskané steny pivnice. V dome Imricha Lukáča tiež čakajú na odhadcu z poisťovne. Voda v studni u nich upadla o 160 cm, avšak ešte je hladina vyššia ako zvyčajných 60 centimetrov. Tlačivá o spôsobenej škode by mali občania odovzdať čo najskôr na mestský úrad.
Priesaky z prívodného kanála podľa riaditeľa odštepného závodu Slovenského vodohospodárskeho podniku Piešťany Borisa Rakssányiho neboli jedinou príčinou zatopenia časti Podvažie. Odmieta i dohady, že došlo k porušeniu betónového tesnenia kanála. Za možné príčiny považuje „celkovú hydrogeologickú situáciu spolu s výstavbou kanála, ktorá vytvorila umelú bariéru odtoku podzemných vôd do prirodzeného recipientu, ako aj dlhotrvajúce extrémne mrazy.