Považská Bystrica – V sobotu 25. februára sa v priestoroch CVČ uskutočnil ďalší ročník verejnej súťaže plastikových modelov spojenej s výstavou. „Termín je trochu netradičný, pretože v minulosti sa súťaž konala po vianočných sviatkoch. Na výstave sú okrem našich modelárov aj kolegovia zo Žiliny a Trenčína. Myslím si, že s úrovňou môžeme byť spokojní. Niektoré modely by neboli bez šance na celoslovenských či medzinárodných súťažiach. Progres vidno najmä v diorámach, ale modelári si dali záležať i na figúrkách či modeloch,“ povedal riaditeľ súťaže Dušan Machan, ktorý zastupoval vedúceho usporiadajúceho Klubu manínskych orlosupov Petra Jurčišina.
O plastikové modelárstvo je solídny záujem, čo sme mohli vidieť aj na samotnej výstave. „V našom klube máme 10 – 15 členov vo veku od 15 až do 50 rokov a fungujeme takmer štvrťstoročie. Okrem stretnutí, kde si medzi sebou pomáhame a diskutujeme o nových trendoch, sa zúčastňujeme aj súťaží, kde sme dosiahli viacero pekných úspechov. Modelárstvo je krásny koníček, hoci niekto si myslí, že aj drahý. Lenže ak niekto neváha „vysoliť“ na kredit poriadnu sumu, isto by našiel prostriedky aj na model. Veď pohľad na zmenšeniny lietadiel v mierke 1:144, či auta alebo motorky v mierke 1:12 alebo 1:8 je prekrásny a množstvo hodín strávených pri jeho postavení nie je využitých neúčelne,“ dodáva D. Machan.
Porota pod vedením Roberta Bialoňa nemala ľahkú prácu, pretože modely boli na úrovni. „Vo voľnej kategórii zvíťazil Ivan Vaník s figúrkami, v kategórii bez rozdielu mierky sa z prvenstva tešil Ján Uhlík so svojím T 55. Medzi modelmi lietadiel v mierke 1:72 zvíťazilo Tornado IDS Dušana Machana a kategóriu lietadiel v mierke 1:48 vyhral opäť Dušan Machan so Skyhawkom. Cenu klubu Manínskych orlosupov si odniesol Ivan Vaník. Vyhodnotené boli aj mládežnícke kategórie, medzi žiakmi zvíťazil Lukáš Bialoň a súťaž juniorov vyhral Martin Sklenka. Súčasťou súťaže a výstavy bola burza, videoprojekcia a veľkej pozornosti sa tešil aj veľký železničný model, ktorý prilákal nielen deti, ale aj dospelých,“ povedala vedúca oddelenia techniky CVČ Anastázia Bujnová.