V posledných troch rokoch obec prešla viacerými zmenami, ktorým predchádzali mnohé opatrenia a iniciatívy. Viac nám o nich porozprával starosta Jaroslav Baška
Keď som nastúpil do funkcie starostu, bola táto práca pre mňa v podstate neznáma. Aby som si utvoril obraz o fungovaní a hospodárení obce za predchádzajúce obdobia, dal som urobiť audit na obecnom úrade. V prvom rade sme museli odstrániť nedostatky, ktoré z auditu vyplynuli. Zároveň bol pre nás východiskom v ďalšej činnosti. Samotný audit ale nestačí, na rozvoj obce bolo treba získať i finančné prostriedky. Obec hospodári zhruba s trinásťmiliónovým rozpočtom, čo príliš veľké možnosti na jej rozvoj nedáva. Preto sme sa zamerali na projekty, ktoré by nám umožnili získať prostriedky z Európskej únie. A môžem povedať, že pri ich podávaní sme boli úspešní. Za necelé 4 roky sa nám podarilo z európskych fondov získať 66 miliónov korún. Vsadili sme pritom na obnoviteľné zdroje tepla a informatizáciu.
O aké projekty konkrétne ide?
Ako prvý prešiel projekt z predvstupového programu SAPARD na výstavbu pamätnej izby, kde je sústredená história obce a všetky veci s tým spojené. Druhým projektom bola rekonštrukcia materskej školy – bol to projekt zameraný na výmenu strechy, zateplenie, výmenu okien, dverí a kompletnú modernizáciu kotolne s výmenou palivovej základne z uhlia na biomasu.
Ďalšie projekty, ktoré boli schválené v minulom roku, sa týkajú cezhraničnej spolupráce a na jeho realizáciu sme získali prostriedky v rámci programu Iniciatívy Spoločenstva Interreg III.A SR-ČR. Máme veľmi dobrú spoluprácu s obcou Horní Lideč, rovnako ako aj mikroregión obcí Púchovskej doliny s mikroregiónom obcí Hornolidečska. Dokonca sa nám podarilo zorganizovať dve spoločné obecné zastupiteľstvá – jedno v Dohňanoch, druhé v Hornom Lidči. Aby návštevníci oboch regiónov mohli dostávať adekvátne informácie, vypracovali sme projekt česko-slovenského regionálneho informačného a kultúrno-spoločenského centra obcí Púchovskej doliny. Tento projekt má najvyššiu formu cezhraničnej spolupráce, tzv. „Spoločný projekt“, čo znamená, že rovnaký má aj obec Horní Lideč. Centrum slovenskej časti bude v Dohňanoch. Návštevníkom chceme v turisticko-informačnej kancelárii poskytovať informácie o obciach Púchovskej doliny, ubytovaní, stravovaní, prírodných krásach, cykloturistických trasách a tiež o mikroregióne Hornolidečska. Súčasťou centra bude aj nová knižnica. Máme v súčasnosti tri v jednotlivých častiach obce, ktoré riadne nefungujú. Po modernizácii bude iba jedna, v súlade so štátnou stratégiou elektronizácie knižníc, k dispozícii v nej bude aj širokopásmový internet s 5 počítačmi a kútik českej literatúry s aktívnou výmenou titulov s knižnicou v Hornom Lidči a spoluprácou jednotlivých škôl. Knižnicu chceme zmodernizovať do konca mája. Realizácia projektu v hodnote 5,6 milióna slovenských korún by mala byť ukončená v máji tohto roka a mal by prispieť k rozvoju cestovného ruchu a zvýšiť pridanú hodnotu nášho regiónu. Podmienky na to, aby návštevníkov zaujal, určite má, dôležité je poskytnúť mu i správne informácie.
Podarilo sa nám vypracovať aj ďalší projekt, kde žiadateľom je obec Dohňany a ktorý je spoločný pre obce Púchovskej doliny a je zameraný na ich kultúrno-spoločenské a športové aktivity. Realizácia tohto projektu začína v júni tohto roka a končí v januári budúceho roka stretnutím heligónkárov v Lúkach. Spolu ide o desiatku podujatí, počas ktorých chceme prezentovať Púchovskú dolinu, jej zvyky, kultúru. Spomenúť môžem Cyrilometodské slávnosti v Dohňanoch, amatérsky hodový pretek horských bicyklov, furmanské preteky, hasičskú súťaž Zlatá prilba Lúky, beh okolo Lysej a folklórne slávnosti v tejto obci či kultúrno-spoločenské víkendy v Mestečku a Záriečí. Podobné akcie budú i na Morave. Na tento projekt sme získali 2,5 mil. slovenských korún. Súčasťou bude aj vytvorenie prezentačného filmového dokumentu o obciach a živote v nich.
Spomínali ste, že ste vsadili na obnoviteľné zdroje a informatizáciu...
Áno, tie sú veľmi dôležité a v blízkej budúcnosti ich nebude možné žiadnym spôsobom obísť. Obnoviteľné zdroje tepla už v našej obci využívame. Budovy, v ktorej je pamätná izba, informačné centrum i knižnica, vykurujeme tepelným čerpadlom systémom voda - voda. Ekologicky vykurujeme aj materskú školu so základnou školou a školskou jedálňou, kde sme zrekonštruovali kotolňu. Vďaka tomu sme už túto zimu mohli uhlie nahradiť biomasou. Na tieto práce sme tiež využili prostriedky z európskych fondov. Podané sú aj ďalšie projekty rekonštrukcií alebo výstavby nových budov, v ktorých sa počíta znova s využitím obnoviteľných zdrojov.
Čo sa týka informatizácie, tá sa tiež dostáva do popredia, nielen v našej obci, ale aj celospoločensky. Okrem elektronizácie už spomínanej obecnej knižnice máme pripravený projekt z fondov Európskej únie, podľa ktorého sa začne v najbližších mesiacoch realizovať širokopásmový prístup k internetu pre verejné inštitúcie piatich obcí Púchovskej doliny prostredníctvom existujúcich rozvodov káblovej televízie, ktoré tieto obce spoločne vlastnia. Projekt bude pripravený aj na prenos hlasu a možné poskytovanie IP televízie. Tento projekt je plne v súlade so stratégiou a akčným plánom informatizácie spoločnosti, ako aj v súlade s národnou širokopásmovou stratégiou.
V Dohňanoch na obecnom úrade je tiež kancelária verejného ochrancu práv. Ako sa vám to podarilo? Veď zvyčajne býva vo väčších mestách.
Tak v tomto prípade som za Dohňany a širší región loboval ako poslanec slovenského parlamentu. A som veľmi rád, že sa mi to ako opozičnému poslancovi z tohto regiónu aj podarilo, pretože regionálnych kancelárií verejného ochrancu práv, familiárnejšie aj ombudsmana, na Slovensku veľa nie je. Kanceláriu už navštívilo mnoho občanov a nielen z tohto regiónu. Otvorená je každú prvú stredu v každom druhom mesiaci. Najbližšie môžu občanom poradiť právnici verejného ochrancu práv v prvú aprílovú stredu. Myslím si, že dopyt po službách verejného ochrancu práv stúpne, pretože v parlamente sme prednedávnom schválili ústavný zákon, ktorý mu umožňuje priamo podávať podania na ústavný súd v oblasti porušovania základných ľudských práv.
Obec získala z európskych fondov 66 miliónov korún. Neprispel k tomu aj váš lobing ako poslanca NR SR?
Schovať všetko úsilie, ktoré sme museli vyvinúť na ich získanie, za lobing, by bolo zavádzajúce. Veľmi dôležité je mať dobrý nápad a vypracovať kvalitné projekty, ktoré sú v súlade s cieľmi jednotlivých operačných programov a ich priorít. Podali sme aj projekty, ktoré neboli schválené, a aj tak si myslíme, že boli dobre spracované a pripravené. Percento úspešnosti podaných projektov k schváleným je okolo 40 perc. Za týmto číslom je potrebné vidieť najmä tímovú prácu a ľudí, ktorí sa podieľali na vypracovávaní jednotlivých projektov. A na obecnom úrade máme veľmi dobrý tím. Jeden z týchto ľudí je aj môj asistent, ktorý je poslancom obecného zastupiteľstva a zároveň môj zástupca.
Urobili sme veľa nielen pre Dohňany, ale získaním regionálnej kancelárie ombudsmana a vypracovaním už schválených spoločných projektov pre obce Púchovskej doliny sme prispeli k rozvoju časti regiónu stredného Považia. Táto snaha sa cení obzvlášť, keď ide o úsilie a výsledok opozičného poslanca.