V podstate kopíruje systém susednej Dubnice. Namiesto štyroch materských škôl bude iba jedna – MŠ Jilemnického s dvoma elokovanými pracoviskami v ďalších dvoch škôlkach. Nová koncepcia rozhodla aj o osude MŠ SNP. Deti budú rozdelené do ďalších materských škôl a SNP bude zrušená. K tomuto návrhu veľa pripomienok nebolo. Skôr naopak, riaditeľky škôlok s ňou súhlasili.
Väčšia diskusia bola k osudom dvoch základných škôl – ZŠ Hviezdoslavova a ZŠ Janka Kráľa. Zostať z nich mohla iba jedna, otázne bolo ktorá. V prospech ZŠ Janka Kráľa hovorili najmä ekonomické argumenty i priestory. Ak sa obe školy zlúčia do jednej, bude v nej dostatok priestoru pre všetkých žiakov. To sa ale nepozdávalo zástupcom druhej školy. Poukazovali na demografický vývoj, ktorý hovorí o tom, že detí bude menej. Ich oponenti zas tvrdili, že v meste bude pokračovať bytová výstavba, a tak je predpoklad, že detí bude pribúdať. S nimi nesúhlasila poslankyňa Gabriela Kočkovská: „ Stále visí súkromná škola, ktorá by mohla byť v menšom pavilóne ZŠ Janka Kráľa. Učitelia druhého stupňa by si v nej mohli vypĺňať úväzky, keby nastal pokles žiakov.“ Väčšina poslancov sa však s novou koncepciou stotožnila. „Cieľom je, aby jeden právny subjekt – ZŠ či MŠ – fungoval s novým vedením. Na riaditeľov bude výberové konanie, v podstate začínajú obe zariadenia na zelenej lúke. Do úvahy sme brali i vzdialenosť do zariadení. Úlohou novej koncepcie je čo najhospodárnejšie investovať do škôl a výchovno-vzdelávacieho procesu detí,“ zdôvodnila kladné stanovisko ku koncepcii Anna Pčolová. Postoj poslancov sa prejavil aj pri schvaľovaní reformy. Nesúhlasila s ňou len G. Kočkovská, podľa ktorej koncepcia nezahrňovala aj súkromnú ZŠ, zdržali sa traja poslanci.
O vyradení materských škôl zo siete k 1. 9. 2006 ešte musí rozhodnúť ministerstvo školstva. Jeho rozhodnutie je podstatné i pri zrušení ZŠ Hviezdoslavova k 1. 9. 2007.